V pondelok 31. októbra 2022 vyniesla najsilnejšia čínska raketa Long March 5B (Dlhý pochod 5B) na obežnú dráhu Meng-tchien, tretí a posledný modul národnej vesmírnej stanice Tiangong.
Dlhý pochod 5B pozostáva z veľkého centrálneho posilňovača a štyroch menších bočných boosterov. Bočné posilňovače odpadnú krátko po štarte a neškodne sa zrútia do Tichého oceánu. Kontroverzie však vzbudzuje hlavný booster, ktorý sa dostane až na obežnú dráhu pred uvoľnením svojho užitočného zaťaženia.
Meng-tchien v utorok zakotvil na čínskej orbitálnej stanici Tiangong, ktorá je veľkosťou porovnateľná s ruskou vesmírnou stanicou Mir. Tá obiehala okolo Zeme v rokoch 1986 až 2001. Je teda podstatne menšia ako Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) a je navrhnutá na životnosť minimálne 10 rokov. Pre čínsky kozmický výskum ide o dostatočne veľkú platformu, pre ktorú je na nasledovné roky už teraz plánovaných viac ako 1 000 vedeckých experimentov.
To je všetko v poriadku, problémy sú spojené len s návratom centrálneho posilňovača rakety Long March 5B. Centrálny stupeň s hmotnosťou 21 ton sa má totiž práve dnes (4.11.2022) nekontrolovane zrútiť na Zem po vstupe do atmosféry.
Žltá ikona – umiestnenie objektu v strede okna návratu
Modrá čiara – neistota pozemnej dráhy pred stredom okna návratu (v 5-minútových intervaloch)
Žltá čiara – neistota pozemnej dráhy po strede okna návratu (v 5-minútových intervaloch)
Poznámka: Možné miesta návratu ležia kdekoľvek pozdĺž modrej a žltej pozemnej dráhy. Oblasti, ktoré nie sú pod čiarou, nie sú vystavené úlomkom trosiek.
„A máme to tu znova,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii Ted Muelhaupt, konzultant pre Aerospace Corporation, neziskovú organizáciu financovanú americkou vládou, ktorá vykonáva výskum a analýzy dopadu vesmírnych trosiek. V čase písania článku nie je známy presný čas, ani miesto dopadu trosiek – aktuálny odhad hovorí o čase dopadu 4. novembra 2022 o 11:20 UTC ± 3 hodiny.
Existuje však isté, hoci minimálne riziko, že trosky zasiahnu obývanú oblasť a môžu spôsobiť materiálne škody, alebo ohrozenie na životoch.
Ted Muelhaupt tvrdí, že „máte oveľa lepšie šance na výhru v lotérii“, ako na to, že vás zasiahne časť čínskej rakety. Riziko pre jednotlivca je podľa Muelhaupta šesť ku 10 biliónom. Pravdepodobnosť, že všetkých takmer osem miliárd ľudí na Zemi prežije bez ujmy, uvádza na 99,5 percenta. Aj 0,5-percentná šanca, že sa niekto zraní, je však dosť vysoká na to, aby svet so znepokojením sledoval návrat trosiek.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Zhao Lijian odmietol názor, že čínska manipulácia s raketami Long March 5B predstavuje niečo neobvyklé. „Rád by som zdôraznil, že Čína vždy vykonávala aktivity v oblasti mierového využívania vesmíru v súlade s medzinárodným právom a medzinárodnou praxou – návrat posledného stupňa rakety je v súlade s medzinárodnou praxou,“ povedal.
Je pravdou, že aj západné spoločnosti nechávajú dopadnúť časti svojich rakiet, ale nejde o takéto masívne kusy kozmického odpadu, ako v prípade Dlhého pochodu 5B, a pád býva väčšinou riadený.
Inú ligu hrá SpaceX, ktorá prvé stupne svojich nosičov necháva motoricky pristáť, najčastejšie na morskej plošine, aby ich mohla opakovane použiť. Aj tu však existujú výnimky z pravidla. Pri poslednom lete rakety Falcon Heavy bočné nosiče elegantne pristáli na pevnine na pobreží Floridy, ale stredný booster letel na príliš vzdialenú dráhu, preto sa SpaceX o jeho záchranu nepokúsila.