Reklama

Do vesmíru mieri posledný modul čínskej vesmírnej stanice

Zdroj | OurSpace
Juraj Procházka
Zdroj | OurSpace
Zdroj | OurSpace

Čínsky modul Meng-tchien vesmírnej stanice je na štartovacej rampe a pripravuje sa na ohlásený štart 31. októbra na vrchole výkonnej rakety Long March 5B (Dlhý pochod 5B) zo štartovacieho komplexu Wenchang na ostrove Hainan. Meng-tchien je tretí a posledný modul národnej vesmírnej stanice Tiangong. 

Pozrite si

Čínske vesmírne ambície sa napĺňajú, Nebeský palác rastie

Štart bude sledovanou udalosťou, ale takou bude aj návrat nosiča Long March 5B, keď bude nekontrolovane padať späť na Zem. Bude to isto pekný vesmírny ohňostroj, nepríjemnou stránkou veci však je, že miesto dopadu trosiek nie je jasné.

Obsah pokračuje pod reklamou

Naposledy došlo k podobnému incidentu 30. júla 2022, keď trosky z najväčšej čínskej rakety Long March 5B úspešne zhoreli v atmosfére a vytvorili pritom úkaz podobný pádu meteoritov. V roku 2020 pristáli trosky z Long March 5B na Pobreží Slonoviny a poškodili niekoľko budov.

Čína začala budovať orbitálnu stanicu Tiangong (Nebeský palác) v apríli 2021, kedy bol na obežnú dráhu vynesený základný modul Tchien-che (Nebeská harmónia). 24. júla 2022 nasledoval druhý modul Wen-tchien (Hľadanie nebies), ktorý vyniesla na orbitu takisto raketa Dlhý pochod 5B, rovnako ako tretí modul Meng-tchien (Snívanie o nebesách), ktorý má letieť práve 31. októbra.

Podľa plánu sa hlavná časť rakety Dlhý pochod 5B dostane na obežnú dráhu, namiesto toho, aby dopadla na zem krátko po štarte. Ale na nízkej obežnej dráhe sa neudrží dlho. Potom, čo sa kvôli brzdeniu v horných vrstvách atmosféry mohutná raketa nekontrolovateľne zrúti dole, dôjde opäť k vzniku spŕšky trosiek, ktorých miesta dopadu sú neznáme.

Odhaduje sa, že táto časť rakety Dlhý pochod 5B váži približne 23 ton, čo je toľko, ako prázdny Boeing 737. Odborníci odhadujú, že 20 % až 40 % základnej časti nezhorí v atmosfére a dopadne na povrch Zeme. To vyvoláva kritiku odborníkov, aj verejnosti.

Zdroj | SPACE / CASC

Čínska raketa Long March 5B vypúšťa 24. júla 2022 modul Wentian čínskej vesmírnej stanice Tiangong.  (Zdroj: CCTV)

Dlhý pochod 5B je najsilnejšou čínskou raketou a v súčasnosti jedinou, ktorá dokáže do vesmíru vyniesť ťažké náklady. Napriek kritike je nepravdepodobné, že Čína ustúpi od jej používania, aj keď oficiálne sú plánované len dva ďalšie štarty, vrátane misie Meng-tchien. Druhým má byť vypustenie vesmírneho teleskopu s názvom Xuntian v roku 2023.

Ale vzhľadom na ambíciu Číny stať sa kľúčovou mocnosťou v oblasti letov do vesmíru, by neboli prekvapením ani ďalšie štarty Dlhého pochodu 5B. Čína síce vyvíja superťažký nosič Long March 9 , ale jeho prvý let sa očakáva až na konci dekády.

Pozrite si

Čína odtiahla nefunkčný satelit na „vesmírny cintorín“. Máme sa obávať?

Dlhý pochod 9 má byť opakovane použiteľnou raketou a odpoveďou na Starship/Super Heavy, ktorý vyvíja SpaceX. Veľkú časť štartov budúcej rakety zrejme vyťaží budovanie spoločnej čínsko-ruskej Medzinárodnej výskumnej stanice Mesiaca. Pokiaľ by sa podarilo úspešne vyvinúť kompletne opakovane použiteľnú kozmickú raketu Dlhý pochod 9 (pôvodne mal byť opakovane použiteľný len 1. stupeň), bol by to pre Čínu významný posun medzi elitu kozmických pretekov.

Zatiaľ však významné štarty sprevádza vesmírny ohňostroj a spŕška trosiek po návratoch rakety Dlhý pochod 5B. Liu Bing, zástupca hlavného konštruktéra Long March 5B, síce nedávno pre China Central Television povedal, že bolo vykonané „komplexné vyhodnotenie“ po tom, čo raketoví špecialisti „naplánovali obežnú dráhu rakety, aby umožnili úspešný vstup“, ale v minulosti dáta o trajektórii dopadu trosiek Čína nezverejňovala.

Štart Long March 5B a jej nekontrolovaný návrat plánuje monitorovať organizácia The Aerospace Corporation so sídlom v Kalifornii, ktorá bude zverejňovať aktualizácie na svojej webovej stránke Center for Orbital and Reentry Debris Studies (CORDS).

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.