Reklama

Falcon Heavy po troch rokoch opäť v akcii, a opäť to bolo „epické“

Zdroj | SpaceX
Juraj Procházka
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Počas svojej premiéry vo februári 2018 vyniesol Falcon Heavy spoločnosti SpaceX na obežnú dráhu okolo Slnka červený športiak Tesla Roadster s figurínou Starmana v skafandri za volantom. Synchronizované pristátie dvoch bočných boosterov Falconu Heavy na pevnine vtedy komentoval Elon Musk slovami: „To bolo epické …“.

V roku 2019 nasledovali ďalšie dva komerčné štarty a odvtedy mal Falcon Heavy pauzu. Nie však kvôli nepripravenosti rakety, ale pre absenciu nákladu, ktorý by si takýto silný nosič žiadal.

Pozrite si

SpaceX s raketou Falcon Heavy (opäť) prepisuje históriu

Obsah pokračuje pod reklamou

Najsilnejšia nosná raketa súčasnosti má na troch boosteroch prvého stupňa spolu 27 motorov Merlin 1D a dokázala by vyniesť na nízku obežnú dráhu náklad o hmotnosti až 63,8 ton. To je dvaapolnásobok toho, čo zvládli americké raketoplány a o 40 ton viac, ako vynesie ťažká ruská raketa Proton M. Na prechodovú dráhu ku geostacionárnej dráhe GTO (Geostationary Transfer Orbit) vie Falcon Heavy dopraviť 26,7 ton.

Zdroj | SpaceX

Štart s misiou USSF-44, ktorý sa uskutočnil 1. novembra 2022 o 14:41 SEČ z rampy LC-39A Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, je prvým, pri ktorom SpaceX poletí priamo na geosynchrónnu obežnú dráhu.

Predtým sa vždy letelo na dráhu prechodovú ku geostacionárnej, odkiaľ sa družice na finálnu orbitu dopravovali vlastným pohonom. Kvôli priamemu letu na geosynchrónnu dráhu sa SpaceX nepokúšala pristáť s prostredným boosterom, pretože by nemal dostatok paliva. Z rovnakého dôvodu nebol stredný booster vybavený ani pristávacími nohami a stabilizačnými kormidlami.

Štart Falconu Heavy s misiou USSF-44, aj pristátie oboch bočných stupňov si môžete pozrieť v nasledujúcom videu – opäť to bolo „epické“. Odpočítavanie začína v čase 18:51 min.

Primárnym nákladom misie je utajovaná vojenská družica „Shepherd Demonstration“, sekundárnym je vypúšťač LDPE-2 od Northrop Grumman so šesticou družíc (TETRA-1, LINUSS a ďalších štyroch, o ktorých sú podrobnosti taktiež neznáme).

TETRA-1 je armádna družica, ktorá má slúžiť ako prototyp misií taktík, techník a procedúr na geosynchrónnej obežnej dráhe. LINUSS je malá družica, ktorá by mala testovať údržbu iných družíc na obežnej dráhe, aby sa darilo predĺžiť ich životnosť.

Pozrite si

SpaceX získala kontrakt na výskum asteroidov. Nasadí Falcon Heavy

Misia USSF-44 je jediným štartom rakety Falcon Heavy v tomto roku, ale už v roku 2023 by mohla najsilnejšia raketa súčasnosti štartovať hneď päťkrát.

Zdroj | NASA/JPL

Umelecká predstava sondy Psyche pri kovovom asteroide.

Už v januári by to mali byť misie Viasat-3 Americas a USSF-67 a v prvom polroku sú plánované ešte ďalšie dve – telekomunikačný satelit Jupiter 3/EchoStar XXIV s rekordnou hmotnosťou 9,2 tony a ďalšia armádna misia USSF-52. V októbri budúceho roku by mala tiež štartovať odložená misia medziplanetárnej sondy Psyche, ktorú NASA plánuje vyslať ku kovovému asteroidu rovnakého mena.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.