Reklama

Diplomaticky povedané, Elon Musk nie je z partnerstva Apple a OpenAI nadšený

Zdroj | Daniel Oberhaus
Juraj Procházka
Zdroj | Daniel Oberhaus
Zdroj | Daniel Oberhaus

Apple uzavrel partnerstvo s OpenAI v rámci ktorého integruje do svojich produktov umelú inteligenciu z dielne tejto spoločnosti. iPhone, iPad a iOS tak dostanú podobné funkcie, ako poskytuje ChatGPT. Elon Musk, ktorý stál pri vzniku OpenAI, ale neskôr zo spoločnosti odišiel a stal sa jej kritikom, varuje, že kvôli integrácii AI od OpenAI zakáže zariadenia Apple vo všetkých svojich spoločnostiach – Tesla, SpaceX, X (bývalý Twitter), The Boring Company, alebo Neuralink.

„Ide o neprijateľné narušenie bezpečnosti,“ napísal Musk v príspevku na sieti X. Elon Musk dlhodobo varuje pred rizikami umelej inteligencie pre ľudstvo a považuje ju za nebezpečnejšiu „hračku“ ako jadrové zbrane.

Pozrite si

ChatGPT v iPhone už teraz prináša novú vychytávku

Obsah pokračuje pod reklamou

Už dlhšie sa špekulovalo, že Apple a OpenAI spolupracujú na integrácii funkcií AI podobných ChatGPT do zariadení Apple. Toto sa potvrdilo počas poslednej konferencie WWDC (Worldwide Developers Conference). Vývojársku konferenciu Apple každoročne využíva na predstavenie aktualizácie svojich aplikácií a operačných systémov. Ukazuje tak vývojárom nové nástroje, ktoré budú môcť vo svojich aplikáciách používať.

Firma sa navyše tento rok podľa Reuters snaží uistiť investorov, že v oblasti AI neprehrala boj s Microsoftom. Musk obvinil Apple aj z toho, že nedokáže vyvinúť vlastný systém a musí sa spoliehať práve na technológie OpenAI. 

Zdroj | Ilgmyzin/Unsplash

V rámci hlavnej prezentácie na WWDC spoločnosť Apple oznámila, že sa spojila s OpenAI, aby vylepšila svoju virtuálnu asistentku Siri. Po uvedení iOS 18 bude Siri integrovaná s inteligentnými funkciami podobnými ChatGPT, čo jej poskytne flexibilitu konverzačného chatbota AI. Väčšina dotazov bude spracovaná technológiou spoločnosti Apple, ale algoritmus určí, či má byť úloha odovzdaná technológii OpenAI.

Vďaka tejto integrácii bude podľa Apple Siri schopnejšia ako kedykoľvek predtým. Ale nie každý zdieľa rovnaký optimizmus a nadšenie z tohto vývoja. Elon Musk okamžite prezentoval svoju nevôľu na sociálnej sieti X, kde uviedol, že ide o neprijateľné narušenie bezpečnosti. Uviedol tiež, že by to považoval za dôvod na zákaz zariadení od Applu vo svojich firmách. Návštevníci budú musieť svoje Apple zariadenia nechať izolované v úschove na recepcii, uviedol Musk.

Elon Musk vlastní tiež pred rokom založený start-up na vývoj „umelej superinteligencie“ s názvom xAI, ale to nemusí byť jediný dôvod, prečo má námietky voči partnerstvu Apple a OpenAI.

Musk bol spoluzakladateľom OpenAI spolu s jej súčasným generálnym riaditeľom, Samom Altmanom. Po vzostupe ChatGPT začal Altmana čoraz viac kritizovať. V posledných mesiacoch Musk podal žalobu proti OpenAI za údajné porušenie zmluvy a tvrdil, že Altman a ďalší vedúci pracovníci sa usilujú o súkromný komerčný úspech namiesto toho, aby boli neziskovou spoločnosťou s otvoreným zdrojovým kódom, ktorou OpenAI mala byť, keď bola založená.

Zdroj | xAI

Začiatkom minulého roka sa Musk pripojil k skupine osobností technologického priemyslu, ktorí požadovali šesťmesačnú prestávku vo výcviku modelov AI „výkonnejších ako GPT-4“. Centrum pre bezpečnosť AI stálo za druhým otvoreným listom zverejneným v máji 2023, ktorý varoval pred „rizikom vyhynutia ľudstva“ kvôli AI.

Pozrite si

Umelá inteligencia koncom budúceho roka prekoná človeka, tvrdí Elon Musk

Aktuálne vyvolali pozornosť vyjadrenia bývalého výskumníka v oblasti riadenia OpenAI Daniela Kokotajlo. Kokotajlo obvinil spoločnosť, že ignoruje obrovské riziká, ktoré predstavuje umelá všeobecná inteligencia (AGI), pretože jej tvorcovia sú zaslepení nadšením z jej možností. Šanca, že AI zničí ľudstvo, je okolo 70 percent – ​​pravdepodobnosť, ktorú by ste neprijali pri žiadnej významnej udalosti v živote, uviedol Kokotajlo v rozhovore pre The New York Times.

Podobné riziká AI vidí aj Elon Musk a ďalší. Musk je zároveň opatrný optimista. „Myslím si, že je možno 70-80%-ná pravdepodobnosť, že nás čaká dobrá budúcnosť. Možno dokonca skvelá budúcnosť! Myslím na budúcnosť v pravdepodobnostiach, nič nie je isté. Budúcnosť je súborom vetviacich sa pravdepodobnostných tokov,“ hovorí Elon Musk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.