- #Umelá inteligencia
- 4 min.
- 11.4.2024
Umelá inteligencia koncom budúceho roka prekoná človeka, tvrdí Elon Musk
Elon Musk, generálny riaditeľ spoločnosti Tesla, šéf SpaceX a zakladateľ Neuralinku, Boring Company a ďalších spoločností na svojej sociálnej sieti X (bývalý Twitter) predpovedal počas živého rozhovoru bezprostredný nárast superinteligencie AI. V rozhovore so zakladateľom nórskeho hedžového fondu AKO Capital Nicolaiom Tangenom Musk vyjadril presvedčenie, že koncom budúceho roka bude existovať umelá inteligencia (AI) inteligentnejšia ako ktorýkoľvek človek.
Musk povedal, že AI je najrýchlejšie sa rozvíjajúca technológia, akú kedy videl. Tvrdí, že schopnosti počítačov určených na AI sa zvyšujú „faktorom 10 každý rok, ak nie každých šesť až deväť mesiacov“. „Myslím si, že celkové množstvo umelej inteligencie za päť rokov pravdepodobne presiahne (inteligenciu) všetkých ľudí,“ povedal Musk.
Elon Musk je povestný svojimi bombastickými predpoveďami, ale aj tým, že často sa jeho optimistické termíny posúvajú na neskôr. Grady Booch, kritik umelej inteligencie na sociálnych sieťach, v rozhovore pre magazín ARS TECHNICA povedal, že Musk má zlé výsledky predpovedí v súvislosti s AI. Ako príklad uviedol jeho predpoveď, že elektromobily Tesla budú schopné autonómnej jazdy úrovne 5 už v roku 2016, ale nestalo sa tak dodnes. Na Muskovu obranu ale uveďme, že v tomto prípade ide nielen o technický, ale aj legislatívny problém.
Musk však pripúšťa, že dosiahnutie spomínaného míľnika umelej superinteligencie môže ovplyvniť napríklad nedostatok čipov, ako sa to stalo vlani.
Vytvorenie takzvanej všeobecnej umelej inteligencie prinajmenšom tak inteligentnej ako človek, nazývanej AGI (z angl. artificial general intelligence) je považované za nevyhnutný scenár, ale neexistuje široká zhoda v tom, kedy sa tento míľnik podarí dosiahnuť. Chýba aj jednotná definícia, čo presne AGI je.
„Ak definujete AGI ako inteligentnejšiu ako najmúdrejší človek, myslím si, že to príde pravdepodobne budúci rok, alebo do dvoch rokov“. (Elon Musk)
Napriek neistej definícii sa IT spoločnosti vyvíjajúce umelú inteligenciu pokúšajú AGI vytvoriť. Napríklad OpenAI, známa uvedením platformy ChatGPT, uvádza vývoj AGI ako svoj hlavný cieľ.
Elon Musk bol v roku 2015 spoluzakladateľom OpenAI, no neskôr zo spoločnosti odišiel. Po uvedení ChatGPT firmu kritizoval, že opustila pôvodnú neziskovú misiu s otvoreným zdrojovým kódom a vo februári podal na OpenAI z tohto dôvodu žalobu. Zároveň ako odpoveď na vznik veľkých jazykových modelov AI reagoval minulý rok vytvorením novej spoločnosti s názvom xAI. Jej hlavný produkt, Grok, funguje podobne ako ChatGPT a je integrovaný do platformy sociálnych médií X.
Musk povedal, že xAI plánuje dokončiť Grok 1.5 do mája, a že bude lepší ako ChatGPT-4. Opäť však treba brať jeho časové plány s rezervou, pretože už v januári ohlásil, že Grok 1.5 príde „budúci mesiac“.
V rozhovore Musk poukázal aj na potrebu regulačnej divízie na monitorovanie rýchleho rastu sektora AI. Zároveň však pripustil, že technológia už napreduje príliš rýchlo na to, aby ju regulačná agentúra udržala pod kontrolou. Zopakoval tiež nedávne varovania, že AI je naprogramovaná ako príliš politicky korektná. Pritom ako príklad uviedol Gemini od Googlu, ktorá odmietla vytvoriť obrázok amerického prezidenta Georga Washingtona ako bieleho muža.
Vyzerá to na prvý pohľad ako banalita, ale ak bude mať AI skutočnú moc, mohla by napríklad v rámci „presadzovania vyvážených kvót“ napáchať veľa zla. Zatiaľ to v rámci politickej korektnosti úspešne zvládame aj bez AI. Faktom je, že Elon Musk, a nie je jediný, dlhodobo varuje pred rizikami umelej inteligencie. Napriek tomu, že strojová inteligencia pravdepodobne v mnohých aspektoch ešte dlho (a možno nikdy) človeka neprekoná, neznamená to, že v iných oblastiach nebude dominovať. Opatrnosť je rozhodne namieste.