Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Deti počas prázdnin potrebujú viac online bezpečnosti, ako na to?

Deti počas prázdnin potrebujú viac online bezpečnosti, ako na to?
Zdroj | Flickr - Devon Christopher Adams
TECHBOX
Deti počas prázdnin potrebujú viac online bezpečnosti, ako na to?
Zdroj | Flickr - Devon Christopher Adams
Zdroj | Flickr - Devon Christopher Adams

Rodičovská kontrola je známa funkcia, ktorú nájdete ako v hardvérových, tak softvérových riešeniach. Ide o základ ochrany detí v online priestore. Ako ich dostatočne ochrániť aj niečím naviac?

Čoskoro sú tu letné prázdniny. Deti sa ich nevedia dočkať, rodičom môžu spôsobiť vrásky na čele. Vymyslieť deťom zábavný program v dostatočnom množstve na celé dva prázdninové mesiace nemusí byť vôbec jednoduché. Prirodzene preto budú v online priestore tráviť viac času, než počas dní so školskými povinnosťami.

Nejde o žiaden nový fenomén. Je to bežná situácia, ktorej sú si vedomí aj tí, ktorí môžu pre deti na internete predstavovať riziko. Preto je veľmi dôležité, aby ste sa s vašou ratolesťou intenzívnejšie rozprávali o možných online rizikách.

S dieťaťom sa rozprávajte, no poistite sa

Váš milovaný potomok je samozrejme veľmi vnímavý a šikovný, preto po pár rozhovoroch bude na internete a sociálnych sieťach bystrejší. Čelí však hrozbám, ktoré vymýšľajú dospeláci, preto je nevyhnutné, aby ste k bezpečnosti vášho dieťaťa v online priestore prispeli aj vy.

Pomocníkom je pre vás v tomto smere Rodičovská kontrola. Túto funkciu v rôznych obmenách dnes bežne používajú ako výrobcovia hardvéru, tak softvéru. Rodičovskú kontrolu nájdete vo Wi-Fi routeroch, natívne zapracovanú do operačných systémov smartfónov, tabletov, ale aj notebookov či počítačov. Samozrejme, nechýba ani na sociálnych sieťach.

Skryte nevhodný obsah a obmedzte čas používania

Jednou zo základných funkcií rodičovskej kontroly je možnosť obmedziť prístup do nevhodných zákutí internetu. Od pornografického obsahu, cez hazard až po sociálne siete, môžete svoje ratolesti ochrániť takmer pred všetkým. Slabinou je, že o tom musíte vedieť, teda mať pomerne široký prehľad.

Účinnou a bežne používanou ochranou detí je obmedzenie času používania. Ak stanovíte svojej ratolesti vyhradený čas, zabránite tým vytvorení závislosti, napríklad na hraní hier, ale aj tomu, aby dieťa zbytočne nezablúdilo na nesprávne miesta internetu.

Okrem toho je tiež veľmi šikovnou funkciou možnosť sledovať históriu aktivity dieťaťa. Predsa len, dozvedieť sa o nevhodnom surfovaní neskoro, je lepšie než nikdy. Na sociálnych sieťach je vo väčšine prípadov možnosť založiť si účet od 13 rokov. Niektoré sociálne siete mladším používateľom neumožňujú pridávať príspevky, či obsah komentovať.

Vy, ako rodič, zvyčajne môžete kontrolovať históriu aktivity. Užitočným odporúčaním je, aby mali deti nastavený profil ako súkromný a komunikovali naozaj len s reálnymi kamarátmi a spolužiakmi.

ESET Parental Control spája takmer všetko „pod jednu strechu“

Nastavenie bezpečnosti môže zabrať nejaký čas. Preto sa oplatí obzrieť sa po komplexnom riešení, ktoré väčšinu funkcií ponúka „pod jednou strechou.“ Takýmto komplexným riešením, s jedinečnými funkciami, je napríklad ESET Parental Control.

Toto riešenie pre Android zariadenia ponúka v bezplatnej verzii všetky základné a nevyhnutné prvky na ochranu dieťaťa v online priestore. Konkrétne môžete nastaviť časový limit používania jednotlivým aplikáciám. Nechýba strážca aplikácií, ale aj možnosť nastaviť denný rozpočet pre aplikácie.

Tiež si viete pozrieť pomerne podrobnú históriu používania aplikácií, v prípade potreby viete cez ESET Parental Control aplikáciu na diaľku okamžite zablokovať. O surfovaní po internete vášho dieťaťa získate z bezplatného bezpečnostného riešenia základný prehľad.

Stačí stiahnuť apku a vytvoriť profily

Nastavenie a aktivovanie ESET Parental Control je veľmi jednoduché. Stačí si z Google Play stiahnuť aplikáciu ESET Parental Control do vášho smartfónu či tabletu, registrovať sa cez účet v ESET Home a vytvoriť PIN kód, ktorý poslúži na správu rodičovských nastavení.

Následne vytvoríte profil pre každé vaše dieťa. V tomto profile, napríklad podľa veku, nastavíte úroveň ochrany. Nastavovanie úrovne ochrany pre každé dieťa zvlášť sa nám obzvlášť pozdáva, nakoľko práve takýmto spôsobom môžete staršiemu dieťaťu prejaviť mieru dôvery. Naopak, to mladšie komplexnejšie ochránite.

Po nastavení ESET Parental Control vo vašom zariadení stiahnete appku do zariadenia dieťaťa, spravíte rovnaké úvodné nastavenia a vyberiete možnosť, že toto zariadenie používa potomok. Veľmi sa nám páči, že aplikácia pracuje aj so systémovými nastaveniami Rodičovskej kontroly zariadenia. Po úvodných nastaveniach máte k dispozícii v rodičovskej aplikácii prehľad o zariadení dieťaťa a jeho používaní.

Doprajte si Premium, na mesiac je zadarmo

Našim tipom je využiť možnosť prémiového účtu ESET Parental Control na mesiac zadarmo. Tento benefit máte k dispozícii okamžite po prvom nainštalovaní aplikácie. Získate tak bezplatne rozšírenú ochranu na polovicu letných prázdnin. Potom je cena za zariadenie 19,90 eur na rok. Čo presne získate?

Stiahnuť aplikáciu

Funkcie z bezplatnej verzie budete mať stále k dispozícií. Pribudne možnosť filtrovať webové stránky. Táto možnosť sa nazýva Webový strážca a doslova doň zadáte stránky, ktoré budú pre vaše dieťa zablokované. Tento postup šetrí čas nastavovaním i študovaním toho, ako na to. Ako sme už spomenuli, túto možnosť ponúka napríklad aj Wi-Fi router, avšak prečo si nastavenie nezjednodušiť a nezrýchliť cez komplexnú aplikáciu?

Geozóny sú unikátna funkcia

V prémiovej verzii nechýba tiež možnosť Bezpečného vyhľadávania, zistenie polohy dieťaťa, či kompletný prehľad o aktivite na detskom zariadení. Unikátnou funkciou je možnosť nastaviť si Geozóny.

Pomocou tejto funkcie priamo v aplikácii na mapách vyznačíte zóny, kde sa vaše dieťa bežne pohybuje. Napríklad okolie domu, cesta na krúžok, k starým rodičom alebo iné. Ak dieťa tieto známe zóny pohybu opustí, dostanete notifikáciu, že sa tak stalo. Cieľom Geozón samozrejme nie je „držať dieťa na vôdzke,“ no v prípade, že nepríde domov v dohodnutý čas, bude práve táto funkcia veľmi užitočným pomocníkom.

Na to, aby ste dokázali svoje deti chrániť potrebujete mať prehľad o nástrahách online sveta a držať krok s dobou. V tomto smere je šikovným pomocníkom stránka Bezpečne na nete, ktorá sa zrozumiteľným jazykom venuje aktuálnym digitálnym hrozbám. Na vzdelávacom portáli nájdete celú sekciu pre rodičov a deti.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou ESET.

Zdroj