Reklama

Denon Perl Pro – slúchadlá, ktoré počúvajú vaše uši

TECHBOX

S plne bezdrôtovými slúchadlami do uší („true wireless“, TWS) sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Dôvodom je nielen ich nenápadnosť, ale aj účelné skladovanie spojené s dobíjaním. Dvojicu malých slúchadiel do ucha odložíte do nabíjacieho puzdra, ktoré ich zároveň aj nabije. A to aj niekoľkokrát.

Dvojicu modelov z tejto kategórie predstavil Denon začiatkom leta a ich deklarované parametre vzbudzovali oprávnený záujem. Teraz Denon PerL a Denon PerL PRO prichádzajú na trh s ambíciami zamiešať karty vďaka pozoruhodnej kvalite. Keďže som mal to potešenie zoznámiť sa s vyšším modelom Perl PRO (modelové označenie AH-C15PL) ešte pár dní pred oficiálnym uvedením (1. septembra), mohol som sa na tieto vydarené slúchadlá pozrieť podrobnejšie.

Pozrite si

Denon uvádza nové bezdrôtové slúchadlá PerL a Perl Pro. Mieri vysoko

Obsah pokračuje pod reklamou

Denon má síce v portfóliu mnoho Hi-Fi slúchadiel, ale v kategórii TWS doteraz figurovali len modely AH-C630W a AH-C830NCW s aktívnym potlačením hluku. Nová dvojica PerL a PerL Pro nemá charakteristické stopky, ako dva staršie modely. Kruhový dizajn uľahčuje ich zasunutie do malého, sofistikovaného nabíjacieho puzdra. Vonkajšie plochy oboch slúchadiel zároveň slúžia ako dotykové tlačidlá na manuálne ovládanie funkcií (nastaviteľné v aplikácii).

Energia sa v batérii samotného puzdra akumuluje cez port USB-C skrz priložený kábel z počítača, alebo zo sieťovej nabíjačky (nie je súčasťou balenia). Dokáže sa však nabíjať aj bezdrôtovo. Cez USB sa puzdro plne nabije už za hodinu, pri bezdrôtovom nabíjaní to trvá dvojnásobok. Tri miniatúrne LED na proces nabíjania upozorňujú blikaním, po plnom nabití zostanú trvalo svietiť na zeleno. Ľavá LED signalizuje stav batérie ľavého slúchadla, pravá zodpovedá pravému slúchadlu a stredná indikuje stav batérie puzdra: červená = pod 30%, žltá = 30% – 70% a zelená nad 70% nabitia.

Zdroj | Denon

Samotné batérie slúchadiel PerL PRO umožnia 8 hodín prehrávania, ale vďaka energii čerpanej z puzdra dokážu hrať celých 24 hodín. Vítaným bonusom je odolnosť voči vode s krytím IPX4, ktorá zaistí bezpečné nosenie slúchadiel aj v náročných podmienkach.

Používanie slúchadiel je jednoduché a užívateľsky mimoriadne prívetivé. Akonáhle ich vyberiete z puzdra, slúchadlá sa automaticky zapnú. Pri prvom použití sú zároveň v párovacom móde, takže ich hneď môžete prihlásiť do zoznamu Bluetooth zariadení v počítači, alebo v smartfóne.

Pre maximálnu efektivitu a plný rozsah nastavení však budete potrebovať aplikáciu Denon Headphones app. Bezplatne je dostupná pre Android, aj iOS a pred spárovaním PerL PRO so smartfónom, alebo tabletom je vhodné ju nainštalovať. Appka po vytvorení konta umožní personalizovať nastavenia slúchadiel, čo je ďalším zaujímavým benefitom oboch nových modelov. Slúchadlá rôzne prevádzkové situácie komentujú hlasovou nápovedou. Z výroby sú nastavené na angličtinu, ktorá sa dá v aplikácii zmeniť na niekoľko iných jazykov. Žiaľ, slovenčina ani čeština v zozname nefiguruje, ale pre dnešnú populáciu angličtina nebude problém.

Zdroj | Denon

Denon PerL PRO (aj PerL) sú vybavené technológiou Masimo Adaptive Acoustic Technology (AAT), ktorá meria sluch a optimalizuje prehrávanie celého akustického pásma s ohľadom na vaše uši. A to doslova. Dá sa povedať, že tieto slúchadlá vám nielen prehrajú hudbu, ale aj počúvajú. Tým nemáme na mysli vaše odpočúvanie, samozrejme. Denon Perl PRO dokážu merať akustickú odozvu vášho vnútorného ucha, aby upravili frekvenčnú charakteristiku na mieru vašej fyziológie.

Táto zaujímavá technológia je vlastne istou obdobou akustickej optimalizácie miestnosti (napríklad Audyssey MultEQ-X a podobne), ktorá sa používa pri Hi-Fi systémoch s reproduktormi. Keď sa slúchadlá prispôsobia vášmu sluchu, vytvoria jedinečný zvukový profil a prehrávajú akusticky optimalizovanú hudbu. Využitím AAT môžu slúchadlá automaticky upraviť nastavenia ekvalizéra a zvukový profil tak, aby zodpovedali špecifickému sluchu každého používateľa. V aplikácii môžete definovať takýto profil individuálne až pre trojicu používateľov.

Proces nie je založený na subjektívnej spätnej väzbe. Masimo Adaptive Acoustic Technology používa na zmapovanie citlivosti a vlastností sluchu meracie mikrofóny a jednoduchý test. Keď zvuk prichádza do vnútorného ucha, slimák reaguje vydávaním jemných zvukových vibrácií. Jav, nazývaný otoakustické emisie (OAE), je hlasnejší pri frekvenciách, na ktoré ste citlivejší. Dáta získané z týchto testov určujú, ako najlepšie tvarovať zvuk pre čo najlepší zážitok. Slúchadlá obsahujú maličké mikrofóny, ktoré snímajú OAE v uchu a identifikujú, ako citlivý je sluch na konkrétne frekvencie. Pomocou týchto údajov Masimo AAT upravuje frekvencie v akustickom spektre, aby bol posluch čo najvernejší.

Pozrite si

Bowers & Wilkins Pi7 S2 a Pi5 S2 – ešte lepšie True Wireless slúchadlá

Nastavenie Masimo AAT prebieha prostredníctvom Headphones app a výsledok sa určite podpísal pod subjektívny pocit perfektnej reprodukcie muziky, vnímaný pri prehrávaní streamovaných skladieb, aj svojich výberov uložených v PC. Samozrejme, prispeli k tomu aj pokročilé kodeky pre transfer audio súborov cez Bluetooth.

Denon PerL Pro podporujú kodeky aptX Lossless (44,1 kHz/16-bit), aptX Adaptive (až do 96 kHz/24-bit), aptX Classic, AAC a SBC. Cez Bluetooth tak poskytujú špičkový zvuk a z bezstratových zdrojov si užijete hudbu nielen v CD kvalite, ale aj hi-res audio.

Zdroj | Denon
Obsah pokračuje pod reklamou

Prostredníctvom funkcie „Spatial audio“ môžete vytvoriť rozšírenú zvukovú scénu, ktorá zahŕňa všetky priestorové prvky pôvodného stereo obsahu, ako keby hral cez dvojicu špičkových štúdiových monitorov. Vlastné preferencie pre posluch konkrétnych hudobných žánrov si však môžete nastaviť v aplikácii aj pomocou päťpásmového ekvalizéra.

Aby bol posluch dokonalý aj v rušnejších prostrediach, sú slúchadlá vybavené technológiou pre aktívne potlačenie hluku (ANC). Model PerL PRO pri ANC používa až 8 mikrofónov (PerL iba 4), takže ruchy vonkajšieho prostredia dokáže monitorovať a eliminovať na slušnej úrovni. Ak zvolíte takzvaný sociálny režim, umožníte prienik vonkajších zvukov.

Zdroj | Denon

ANC (Active Noise Cancellation) potláča vonkajší hluk, takže sa môžete plne sústrediť na hudbu. Sociálny režim prenáša vonkajší zvuk do slúchadiel a umožňuje počuť konverzácie a zvuky z okolia. To je dobré, aby vám neuniklo napríklad dôležité hlásenie na letisku, alebo na stanici. ANC je predvolene zapnuté, ale medzi ANC a sociálnym režimom môžete prepínať pomocou dotykových tlačidiel (ak ich nakonfigurujete na túto funkciu) alebo v aplikácii Denon Headphones.

Ak patríte k akčným typom, alebo často cestujete a zároveň preferujete top kvalitu posluchu, PerL PRO, vlajková loď slúchadiel do uší od Denonu, sú pre vás ideálnou voľbou. Nájdete ich už tento mesiac v predajniach BIS audio v Banskej Bystrici, v Bratislave a v Košiciach, alebo v e-shope distribútora značky Denon.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.