Reklama

Creative iRoar – nie inteligentný, ale vraj najinteligentnejší

Marek Šimunek
89 %
Creative je jednou zo spoločností, ktoré už niekoľko desiatok rokov predstavujú produkty lahodiace nielen vašim ušiam. Poslednou novinkou je reproduktor iRoar, ktorý výrobca označil za najinteligentnejší. Prečo je tomu tak?

Výhody

  • Spracovanie a použité materiály
  • Možnosti nastavenia pomocou aplikácie
  • Vyvážený zvukový prejav

Nevýhody

  • Slabšie basy
  • Pomerne vysoká cena
  • Aplikácia neoptimalizovaná pre iPhone 6/6 Plus

Novinka nadväzuje na úspechy svojich predchodcov a prináša viaceré vylepšenia, ktoré zbadáte aj na prvý pohľad. Creative totiž pri navrhovaní svojej novinky neváhal siahnuť po tých najlepších materiáloch.

Základom konštrukcie je kombinácia kvalitných plastov a kovu, ktorá pridáva reproduktoru iRoar na luxuse. Spodná strana reproduktora je navyše vybavená pogumovaným povrchom, vďaka ktorému vám nebude po stole poskakovať ani keď zvýšite hlasitosť na poriadne vysokú úroveň.

Skutočne luxusne pôsobí na reproduktore zlaté lemovanie bočných profilov. Naopak určitú agresivitu a náznak toho, že tento drobec to vie roztočiť prezrádza kombinácia čierneho tela reproduktoru s červeným popisom a tlačidlom pre zapnutie.

Pozrite si

Creative iRoar, inteligentný bezdrôtový reproduktor

Musím uznať, že dizajn sa spoločnosti Creative v prípade modelu iRoar skutočne vydaril na jednotku.

Použité materiály sa samozrejme prejavili aj na hmotnosti celého reproduktoru. Na váhe tak Creative iRoar vyženie ručičku až k hodnote 1,1 kg. Práve preto ho pravdepodobne nebudete nosiť všade so sebou. Na toto skôr využite iný reproduktor. Na prenášanie v byte, dome, či na to, aby ste si hudbu užili aj na terase sa však hodí veľmi dobre.

Rozmiestnenie samotných reproduktorov v Creative iRoar je badateľné aj bez toho, aby ste reproduktor rozoberali. V hornej časti je jasne viditeľný aktívny stredobasový reproduktor, pričom v prednej časti si svoje miesto našla dvojica výškových reproduktorov.

Aj napriek tomu, že iRoar môže budiť dojem, že hrá len smerom dopredu, v momente keď si ho prvýkrát vypočujete, pochopíte, že dokáže bez problémov ozvučiť celú miestnosť. Keďže vie byť aj poriadne hlasný, problém mu nebude robiť ani párty v záhrade.

Zadná strana je plná všetkých potrebných konektorov, ktoré využijete v prípade ak vám bezdrôtové prehrávanie pomocou Bluetooth nebude postačovať.

Okrem portu určeného pre nabíjačku sa tu nachádza aj slot pre microSD kartu s prepínačom pre opakované a náhodné prehrávanie. Nie je nič jednoduchšie, ako si na microSD kartu nahrať vaše obľúbené skladby vo formáte MP3 a o ostatné sa postará už samotný reproduktor.

Na zadnej strane nájdete aj microUSB port, 3,5 mm audio konektor a optický port. Potešením je USB port, ktorý slúži priamo na nabíjanie smartfónu, z ktorého prehrávate hudbu.

Pozrite si

Creative Aurvana ANC vás zbavia okolitého hluku

Najväčšou zmenou dizajnu oproti predchádzajúcej generácii je ovládanie. To sa nachádza na hornej strane a je plne dotykové.

Dizajn je iba jednou stránkou reproduktora. Creative iRoar však nezaostáva ani po stránke svojho zvukového prejavu. Trochu zamrzia slabšie basy, ale na druhú stranu iRoar to vynahradí vyváženým podaním práve prehrávanej skladby.

Počas testu som mal možnosť Creative iRoar používať aj so subwooferom Creative iRock. Ten síce pridal teplejšie basy, ale stále neboli tak výrazné, ako napríklad pri kombinácii Creative Sound Blaster X7 a reproduktorov Creative E-MU XM7.

A prečo je Creative iRoar najinteligentnejším reproduktorom súčasnosti? Jeho inteligencia spočíva v dvojici aplikácií, ktoré môžete s reproduktorom využiť.

Prvou je aplikácia Remote Asistent. V tomto prípade sa jedná o veľmi jednoduchú aplikáciu, ktorá slúži na diaľkové ovládanie reproduktora. Môžete pomocou nej ovládať prehrávanú skladbu, zmeniť zdroj, alebo zapnúť funkcie Roar a Mic beam.

Oveľa väčšiu zábavu si však užijete s aplikáciou iRoar Dashboard, ktorá ponúkne bohaté nastavenia. Ich súčasťou je možnosť zmeny zvukového profilu, pričom okrem niekoľkých prednastavených profilov nechýba ani možnosť vytvorenia si vlastného.

Pomocou aplikácie môžete okrem zvukových profilov zapínať niektoré funkcie, ako je napríklad Roar, čo je obdoba Loundness na iných reproduktoroch. Zapnúť si môžete aj inteligentné nastavenie hlasitosti, ktoré sa hodí najmä ak hudbu počúvate v noci a nechcete ňou rušiť svoje okolie.

Aplikácia ponúka aj bohaté nastavenia pre mikrofón. Okrem toho, že si môžete zvoliť jeho smerovanie ponúkne funkcia Voice Morph akúsi alternáciu vášho hlasu počas hovoru. Na výber máte množstvo vtipných alternácií ako napríklad škriatok, elf, či emo. Ak si chcete z priateľov vystreliť, Creative iRoar vám to umožní.

Poslednou časťou sú rozšírenia reproduktora. Na microSD kartu v reproduktore totiž môžete pomocou aplikácie nainštalovať rôzne rozšírenia, ktoré pridajú nové funkcie. Rozšírení je k dispozícii 22, ale naraz môžete mať nainštalovaných len osem. Prečo Creative obmedzil počet možných rozšírení netuším.

Nájdete však medzi nimi skutočne vydarené aplikácie. Jednou z nich je napríklad časovač, alebo rozšírenie Baby Lullaby, čo sú uspávanky pre deti. Poteší aj budík, ktorý začne ráno v reproduktore prehrávať hudbu budenia.

Nechýba ani inteligentný hlasový záznamník, ktorý spustí nahrávanie v momente, keď začnete hovoriť blízko reproduktora. Okrem toho tu nájdete aj rôzne zábavné rozšírenia, ktoré vedia pozmeniť váš hlas, či upozornenie na pohyb v okolí reproduktora.

Aplikácia iRoar Dashboard ponúka veľa možností a dokážete sa s ňou hrať celé hodiny. Škoda len, že v prípade iOS verzie nie je optimalizovaná pre rozlíšenia iPhone 6/6 Plus. Osobne by som od produktu uvedeného tento rok čakal optimalizáciu v tomto smere. Takto si budete musieť zvyknúť na trošku „roztiahnutú“ grafiku.

K reproduktoru a subwooferu si ešte môžete dokúpiť aj externý bezdrôtový mikrofón Creative iRoar Mic. Ten môže slúžiť aj ako ovládanie reproduktora, ku ktorému sa pripája bezdrôtovo.

Využiť ho však môžete aj ako vreckový mikrofón, pričom v tomto prípade bude reproduktor fungovať ako megafón. Všetko, čo do iRoar Mic poviete bude zosilnené.

Creative iRoar sa skutočne vydaril a to tak po stránke dizajnu ako aj funkčnosti. Škoda trošku slabšej reprodukcie basov a pomerne vysokej ceny. Pravdou však ostáva, že na pridanú hodnotu v podobe aplikácie si veľmi rýchlo zvyknete a práve vďaka tejto funkcionalite si iRoar zaslúži pomenovanie najinteligentnejší reproduktor. Potešia tiež bohaté možnosti pripojenia a slot pre pamäťové karty, vďaka ktorému môže Creative iRoar fungovať nezávisle na zdroji hudby.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.