Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo v sebe ukrýva iPhone 12 mini? Šikovné riešenia, aj menšie komponenty

Čo v sebe ukrýva iPhone 12 mini? Šikovné riešenia, aj menšie komponenty
Zdroj | iFixit
Stanislav Vinc
Čo v sebe ukrýva iPhone 12 mini? Šikovné riešenia, aj menšie komponenty
Zdroj | iFixit
Zdroj | iFixit

Pohľad do útrob nových smratfónov iPhone 12 a iPhone 12 Pro sme tu už mali, no nová séria iPhone 12 je natoľko bohatá, že si ju museli na viacero častí rozložiť aj experti z iFixit. Najmenší iPhone 12 mini je navyše pomerne unikátnym kúskom, oproti zvyšku série v sebe ukrýva menšie komponenty.

Najmenší a najlacnejší model z novej série iPhone 12 je presne tým, čo si fanúšikovia menších smartfónov pýtali od Apple už od vydania modelu iPhone X – malý, tak akurát do ruky padnúci, no moderne vyzerajúci iPhone, ktorý by ideálne disponoval tou istou výbavou, čo aktuálne vlajkové lode od Apple.

Stalo sa a už aj na slovensku nájdete v predaji nový iPhone 12 mini. Ako sa však Apple podarilo vtesnať tú istú hardvérovú výbavu z modelu iPhone 12 do výrazne menšieho tela? To najnovšie odhalili technici zo spoločnosti iFixit, ktorí si nikdy nenechajú ujsť príležitosť rozobrať tie najnovšie technologické novinky.

Zdroj | iFixit

Ešte pred otvorením nového modelu si môžeme všimnúť prvý detail, dierky pre reproduktory na spodnej strane smartfónu sú v prípade modelu mini ešte asymetrickejšie, ako pri zvyšku série. Popri predeli antény tu už na ďalší otvor skrátka nezostalo miesto.

Zdroj | iFixit

Nové modely sa dajú otvoriť pomocou rovnakých nástrojov, ako tie predchádzajúce. Ihneď po odstránení obrazovky však môžeme vidieť, že nový iPhone 12 mini je odlišný nielen v porovnaní s predchádzajúcou sériou, ale aj s ostatnými modelmi jeho vlastnej série.

Zdroj | iFixit

Displej je k hardvéru pripojený pomocou dvoch káblov namiesto troch, batéria je oproti modelu iPhone 12 samozrejme fyzicky menšia (8,57 Wh vs 10,78 Wh), no Apple pristúpilo k zmenšeniu aj v prípade reproduktorov a vibračného motorčeka Taptic Engine, ktorý je v porovnaní so zvyškom série menší až o 25 %.

Zdroj | iFixit

Je pomerne obdivuhodné, že iPhone 12 mini v sebe napriek svojim rozmerom ukrýva plnohodnotný modul zadných fotoaparátov bez akýchkoľvek kompromisov. Je vidieť, ktoré komponenty sú pre Apple prioritou.

Zdroj | iFixit

Pri detailnejšom pohľade na modul predného fotoaparátu a jeho susediacich komponentov objavili technici z iFixit zaujímavý detail. Apple nejakým spôsobom ukrylo či zmenšilo senzor okolitého svetla a v oblasti, v ktorej by sa mal tento senzor nachádzať, sa v prípade verzie predávanej v Spojených štátoch objavujú zvláštne štvorce. Podľa odhadov by mohlo ísť o antény pre mmWave 5G signál, röntgenová snímka to však nepotvrdzuje, ani nevyvracia.

Zdroj | iFixit

Röntgen zadnej časti smartfónu zas prezrádza, ako sa Apple podarilo do tohto malého modelu vtesnať takmer rovnako veľkú magnetickú nabíjačku MagSafe. Odpoveď je jednoduchšia, ako by sa mohlo zdať, okrúhle magnety sú zo strán mierne skosené.

Zdroj | iFixit

Finálne skóre „opraviteľnosti“ smartfónu iPhone 12 mini je 6/10. Displej a batériu si budete vedieť vymeniť aj sami, pomerne jednoducho sa dostanete aj k zvyšku komponentov. Špeciálne skrutky a množstvo lepidla však prípadnú opravu mierne komplikujú, po oprave navyše treba počítať so zhoršenou či úplne absentujúcou odolnosťou voči vode a prachu. Jediný mínusový bod si z hodnotenia nový model odnáša iba kvôli sklenenej zadnej strane, ktorá je podľa iFixit príliš krehká a pomerne komplikovaná na opravu.

Zdroj