Čo už vieme o novom iPade Pro 2020?

ZDROJ | OnLeaks

Minulý rok Apple neprišiel s novým iPadom Pro, urobil dobre, aspoň sme neboli priveľmi sklamaní. Tento rok by naopak, mal byť práve rokom Pro verzie. Na čo sa môžeme tešiť?

Tajnostkárstvo Apple je veľmi dobrou živnou pôdou pre špekulácie, fantazmagórie a ďalšie tech-orgie. Prémiový iPad Pro neaktualizovali necelé dva roky, dá sa teda predpokladať že tento rok naozaj uvidíme jeho novú verziu.

Samsung minulý rok predstavil vydarený tablet Samsung Galaxy Tab S6, ktorý sa zároveň stal prvým tabletom s podporou 5G siete. Podporu 5G síce od Apple neočakávame, ale od jesene 2018 už pretieklo veľa vody v technologickom pokroku.

Pozrite siNový iPad Pro je predstavený: Veľký skok vpred, alebo poskakovanie na mieste?

Leakeri sa zhodujú, že iPad Pro 2020 príde s vylepšenými fotoaparátmi. Niektorí mu predpovedajú optiku z iPhone 11 Pro, podľa nás by sme sa mali držať pri zemi – na zadnej strane pravdepodobne uvidíme fotoaparát z modelu iPhone Xs.

Podľa Sonnyho Dicksona by mal mať nový iPad Pro fotoaparát s 12 Mpx rozlíšením s clonovým číslom f/1,8, 12 Mpx teleobjektív s f/2,0 a ultraširoký objektív s f/2,4. Ďalší zdroj tvrdí, že novinka dostane 3D objektív snímajúci hĺbku. Vďaka tomu by mohli používatelia vytvárať 3D snímky miestností, objektov ale aj osôb. V tom prípade by k zadnému fotoaparátu pribudli ďalšie dva objektívy.

Zaujímavé je, že predný fotoaparát má ostať nezmenený. Práve ten sa však používa zvyčajne najčastejšie. Používatelia radi využívajú veľký displej na uskutočňovanie videohovorov.

Pozrite siKončí éra tabletov?

O dostatok výkonu by sa mal postarať čipset A13X, v prípade, že sa predstaví až koncom roka, mohol by to byť dokonca A14X, ktorý bude poháňať najnovšie iPhony 12. Pamäť RAM by sa mala zväčšiť, momentálne majú 6 GB RAM len modely s 1 TB interným úložiskom.

Veľa sa špekuluje aj o obrazovke. Všetky iPady doteraz využívali technológiu LCD. Tá je však už (v prípade prémiových zariadení) za zenitom, napríklad kvôli slabšej reprodukcii čiernej. Budúcnosť je OLED, resp. microLED. Samsung už niekoľko rokov vyrába tablety s AMOLED obrazovkami. Prekvapí nás Apple v tomto smere? Náš názor je: Nie, neprekvapí. To skôr vymyslia inžinieri z Cupertina nové označenie starého-dobrého LCD displeja.

ZDROJ | Sonny Dickson

Leakeri očakávajú mierne zvýšenú výdrž batérie, ktorá je síce slušná, ale v prípade väčšej záťaže, či už pri práci, alebo „drvení“ hier sa aj slušne rýchlo vybíja. S vylepšenou kapacitou batérií by sa malo zlepšiť aj nabíjanie, čo by bolo ešte vítanejšie ako ich väčšia kapacita. S dodávanou nabíjačkou sa dnes iPad nabíja niekoľko dlhých hodín.

Vylepšenia by sa mala dočkať technológia Face ID, ktorá v tabletoch nie je taká rýchla ako v iPhonoch. Apple Pencil – aj vám sa stalo, že ste ho mali pripojený na iPade a keď ste prišli domov, tužka tam už nebola? Používatelia volajú po lepšom fyzickom upevnení k iPadu, ale vypočuje tieto volania Apple?

Kedy uvidíme nový iPad Pro? Leakeri predpovedali príchod na jeseň 2019, potom na Vianoce, takže najnovší dátum – marec 2020 môže tiež prejsť bez jeho predstavenia. Už sa objavili informácie, ktoré hovoria, že to bude až v treťom štvrťroku 2020.

Pozrite siČo skrýva nový iPad Pro? Technici z iFixit ho vzali do rúk a rozobrali

Jeho cena opäť nebude nízka, no zrejme bude kopírovať ceny iPadov Pro z roku 2018, podľa veľkosti ich úložiska a verzie (LTE/Wi-Fi).

ZDROJ | Apple

Aby sa z iPadu mohlo stať naozaj profi zariadenie nahradzujúce notebook, mal by Apple hlavne vylepšiť iPadOS. Napríklad lepšiu podporu pre myš. Očakávať pridanie ďalšieho USB-C portu na pripojenie (napr. externej pamäte) jednoznačne patrí do kategórie sci-fi, veď problémy s konektivitou majú používatelia aj v MacBookoch.

Mňa osobne by najviac potešilo predstavenie iPadu Pro mini. A pokojne aj s pôvodnými fotoaparátmi a čipsetom z roku 2019.

Aktualizované:

Portál DigiTimes dnes prišiel s informáciou, že Apple tento rok predstaví okrem prvých iPhonov s 5G konektivitou aj iPady podporujúce túto sieť. Predstaviť sa majú až na jeseň a budú vybavené procesormi A14X s 5 nm technológiou.

Zdroj9to5Mac,MacRumors

Komentáre k článku