Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo Samsung zabudol dať do série S23 a akú „zbraň“ nasadí na headset od Apple?

Čo Samsung zabudol dať do série S23 a akú „zbraň“ nasadí na headset od Apple?
Richard Pliešovský
Čo Samsung zabudol dať do série S23 a akú „zbraň“ nasadí na headset od Apple?

Včerajšie veľkolepé Galaxy Unpacked 2023 máme za sebou. Vieme, čo prinesie vlajková loď Galaxy S23 Ultra, aké parametre ponúkajú S23/23+ a tiež čím vynikajú notebooky série Galaxy Book3. Jedna vec, ktorú sme považovali za istú, však do nových smartfónov nedorazila.

Viete, čo tam chýba? No predsa funkcia núdzovej satelitnej komunikácie, ktorá dokáže zachrániť život, keď sa človek ocitne v núdzi mimo signál. Zvlášť ak vieme, že začiatkom roka Qualcomm predstavil funkciu Snapdragon Satellite. Dostupná bude v mobiloch s procesorom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 zhruba v polovici tohto roku. Keďže aj S23 bežia na týchto čipsetoch, všeobecne sa očakávalo, že ju v novinkách uvidíme, resp. príde v neskôr cez aktualizáciu.

Núdzové SOS zaviedol ako prvý Apple vo svojej línii iPhonov 14. Qualcomm tvrdí, že jeho funkcia bude rovnako kvalitná, nové procesory a modemy umožnia smartfónom komunikovať so satelitnou sieťou Iridium. Vďaka tomu budú môcť používatelia odosielať a prijímať správy aj v oblastiach bez pokrytia mobilnou sieťou.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Novinky série S23 sme už mali v rukách! Pozrite si ich naživo

Prečo teda Samsung neimplementoval Snapdragon Satellite? Odpoveď poskytol prezident a vedúci mobilnej divízie TM Roh. Jeho spoločnosť to vidí jednoducho. Ide síce o skvelú funkciu, ale na jej načasovanie nie je ešte čas, pretože chýba infraštruktúra a technológia nie je ešte dostupná. To je dosť divné, pretože Qualcomm tvrdí, že všetko je pripravené. Okrem toho majitelia iPhonov 14 niečo podobné už používajú.

TM Roh okrem toho vyslovil názor, že neverí v schopnosť odosielať núdzové SOS cez satelity tak, aby to bolo „konečné alebo úplné riešenie na zabezpečenie pokoja medzi používateľmi“. Skôr to pripomína hľadanie výhovoriek namiesto toho, aby sa hľadalo riešenie. Je jasné, že satelitný signál nie je dostupný všade (pod hustými stromami, v budovách, v jaskyni), ale pod holým nebom to funguje perfektne. Nie nadarmo túto funkciu v iPhonoch 14 označili operátori a záchranári za zmenu hry.

Samsung sa rozhodol, že funkciu núdzovej satelitnej komunikácie do série Galaxy S23 nedá, ani neprinesie neskoršou aktualizáciou jej dostupnosť. Je ale pravdepodobné, že v budúcnosti budú mať túto vychytávku aj majitelia prémiových smartfónov Samsung.

Konkurenciou pre Apple Reality Pro bude XR headset od Samsungu

AR headset od Apple je na spadnutie a zrejme nebudeme ďaleko od pravdy, ak povieme, že v konkurenčných spoločnostiach vládne čulý ruch. Samsung včera prezradil zaujímavé informácie ohľadne pripravovaného headsetu s rozšírenou realitou (Extended Reality). Pracuje na ňom spolu so spoločnosťou Qualcomm a vraj príde na trh čoskoro.

Zdroj | Samsung

Novinka bude využívať špeciálne vyvinutý čipset od Qualcommu, je založený na novej verzii Androidu, ktorá bola navrhnutá pre nositeľné zariadenia. Okrem Qualcommu spolupracuje Samsung na tomto projekte aj s Metou a Microsoftom.

Samsung sa chce vyhnúť častej chybe iných značiek, ktoré predstavili funkčný hardvér skôr, ako softvér. Headset tak nemal veľké praktické využitie. Mimochodom, Samsung už v roku 2015 predstavil svoj prvý VR headset. Vkladal sa do neho smartfón Galaxy S, alebo Galaxy Note. Neskôr spoločnosť uviedla na trh headset MR pre počítače.

Zdroj