Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Čo je to Matter? Platforma, ktorá prepojí všetky značky smart home zariadení

Čo je to Matter? Platforma, ktorá prepojí všetky značky smart home zariadení
Zdroj | Google
Stanislav Vinc
Čo je to Matter? Platforma, ktorá prepojí všetky značky smart home zariadení
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Pri výbere inteligentných zariadení do domácnosti si už čoskoro nebudete musieť lámať hlavu s tým, či si daný produkt rozumie s vami budovaným ekosystémom. Amazon, Apple, Google a ďalší giganti totiž pripravujú spoločnú open source platformu, ktorá prepojí všetky zariadenia z kategórie smart home.

Smart žiarovky, smart zámky, smart žalúzie, smart kuchynské spotrebiče alebo aj garážové dvere… Dnes už zrejme neexistuje kategória elektroniky, ktorú by ste nemohli ovládať cez smartfón alebo inteligentný reproduktor so zabudovanou hlasovou asistentkou.

Problémom však býva fakt, že takéto zariadenia môžu stavať na rozdielnych platformách a tak ani v rámci jednej domácnosti nemusia byť schopné vzájomne komunikovať. V praxi sa vám tak môže poľahky stať, že ak si po čase dokúpite do domácnosti smart žiarovku inej značky, k vašej existujúcej sieti ju nebudete môcť pripojiť. Na komunikáciu totiž môže využívať úplne iný protokol.

Zdroj | Signify

Tento problém by sa však mal stať ešte v priebehu tohto roka minulosťou. Ešte v roku 2019 totiž začali spoločnosti Amazon, Apple, Google a skupina Zigbee Alliance (ktorej súčasťou je aj IKEA, Samsung či Signify), pracovať na spoločnej otvorenej platforme s názvom Project Connected Home over IP, v skratke CHIP.

Project CHIP, ktorý sa len nedávno premenoval na Matter, bude pokrývať inteligentné zariadenia rôznych kategórií, od svietidiel, elektrických zásuviek, vypínačov, cez termostaty, klimatizácie, zámky a garážové dvere, až po senzory slúžiace na monitoring ovzdušia, vytopenia či stráženie priestoru.

Jednotný protokol okrem bezproblémovej vzájomnej komunikácie zabezpečí aj kompatibilitu zariadení s hlasovými asistentmi Amazon Alexa, Google Assistant, Siri a ďalšími. Nové smart zariadenia si taktiež budete môcť bez problémov pridať napríklad aj do aplikácie Domácnosť postavenej na platforme HomeKit.

Pozrite si

Eve – jednoduchý, spoľahlivý a funkčný smart systém pre správneho applistu

Existujúce zariadenia budú môcť naskočiť na platformu Matter aj dodatočne. Google oznámil, že svoje smart obrazovky a reproduktory Nest k platforme pripojí prostredníctvom softvérovej aktualizácie. Tieto zariadenia navyše budú pre Matter plniť aj funkciu centrálnych hubov pre platformu Thread. Rovnako Matter zavíta aj do operačného systému Android, v rámci ktorého bude možné kompatibilné zariadenia prepojiť s ďalšími aplikáciami, aj s aplikáciou Google Home.

Zdroj | Google

Čo je ale ešte zaujímavejšie, Google týmto spôsobom k platforme Matter pripojí napríklad aj svoj inteligentný termostat Nest, vďaka čomu ho bude možné natívne ovládať aj cez konkurenčné hlasové asistentky Siri alebo Alexa.

Podobný krok sa očakáva aj od ostatných výrobcov zapojených do tejto iniciatívy a je len otázkou času, kedy podobné aktualizácie a dodatočné napojenie na Matter dostanú aj zariadenia ostatných značiek.