Reklama

Čína investuje do solárnych a veterných elektrární, no uhlie nezatracuje

Zdroj | AFP
Juraj Procházka
Zdroj | AFP
Zdroj | AFP

Podľa správy Čínskej rady pre elektrickú energiu (China Electricity Council, CEC) výroba solárnej energie v krajine medziročne vzrástla o 33,7 % a dosiahla dvojnásobok kapacity uhoľných elektrární.

V našich končinách zvykneme Čínu vnímať ako krajinu so znečisteným ovzduším kvôli masívnemu využívaniu fosílnych palív pri výrobe energie (spomeňme si na Olympiádu 2008 v Pekingu). Je to pravda, ale nie úplná. Čína totiž nielen vo veľkom podporuje elektromobilitu, ale aj výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov v solárnych, veterných a vodných elektrárňach. Podstatne miernejšie rastú kapacity ďalších nefosílnych zdrojov – jadrových elektrární a spaľovanie biomasy, či bioplynu.

Pozrite si

Čína sa stáva najväčším producentom solárnej energie na svete

Obsah pokračuje pod reklamou

V správe za prvý štvrťrok s názvom „Prevádzková situácia v odvetví elektrickej energie“ CEC uvádza, že ku koncu marca 2023 dosiahla čínska inštalovaná kapacita výroby elektrickej energie 2,62 miliardy kilowattov (2 620 GW), čo predstavuje medziročný nárast o 9,1 %. Na raste inštalovaného výkonu sa však podieľali fosílne, aj obnoviteľné zdroje.

Čínska kapacita výroby energie z „nefosílnych“ zdrojov, čo zahŕňa solárnu, veternú, vodnú a jadrovú energiu, bola na konci roku 2022 približne 1 270 GW, čo predstavovalo 49,6 % z celkovej inštalovanej kapacity 2 560 GW, podľa China Electricity Council.

Zdroj | Sungrow Power

Informácie sme pôvodne čerpali z magazínu Electrek, ale zmätok, ktorý spôsobili údaje o vyrobenej energii „v kilowattoch“ (čo je jednotka výkonu), nás donútil vyhľadať dáta bližšie k pôvodným zdrojom – CEC a NEA (National Energy Administration).

Údaje NEA sú mierne odlišné (ale zároveň sú za obdobie 01-05/2023), keď tvrdí, že inštalovaná kapacita výroby elektrickej energie v krajine predstavovala v období prvých 5 mesiacov tohto roku asi 2,67 miliardy kilowattov, čo predstavuje nárast o 10,3 percenta oproti roku 2022. Do konca mája však vzrástol inštalovaný výkon veterných elektrární medziročne o 12,7 percenta na približne 380 miliónov kilowattov, zatiaľ čo výkon solárnej energie bol približne 450 miliónov kilowattov (medziročný nárast o 38,4 %).

Zdroj | CEC

Vývoj spotreby energie v Číne

Čína postupne zvyšuje investície do obnoviteľnej energie ako súčasť svojho úsilia o zelený rozvoj:

V období od januára do mája sa celkové investície veľkých energetických spoločností v krajine do solárnej energetiky medziročne zvýšili o 140,3 percenta na 98,2 miliardy jüanov (približne 12,43 miliardy EUR).

Produkcia elektriny z hydroelektrární však zaznamenala pokles. Dôvodom boli nízke zrážky od polovice minulého roku. Nízky stav vody v riekach mal negatívny vplyv na výrobu elektriny v hydroelektrárňach. Výsledkom bol medziročný pokles výroby elektriny z vody o 8,3 %.

Čína oznámila, že do roku 2030 dosiahne vrchol emisií oxidu uhličitého a do roku 2060 chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Najbližšie roky teda budú emisie CO2 v krajine ďalej stúpať.

Čínska vláda síce podniká kroky na riešenie klimatickej zmeny, zároveň však podporuje uhlie ako palivo pre tepelné elektrárne, aby v krátkodobom horizonte vykompenzovala výpadky energie z hydroelektrární.

Zdroj | The Conversation

Ťažba uhlia sa v Číne za prvých päť mesiacov roku 2023 zvýšila o 98 miliónov ton (+5,4 %) na rekordných 1 912 miliónov ton. Tento nárast zhruba zodpovedá nárastu výroby energie v tepelných elektrárňach o 6,6 %, hoci časť z neho treba pripísať spaľovaniu plynu.

K tomu pridajme rekordné dovozy uhlia zo zahraničia – z Austrálie, Ruska, Mongolska a Indonézie.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Čína premení púšť Gobi na gigantickú elektráreň

Okrem toho Čína investuje aj do rozvoja jadrovej energetiky (za prvé 4 mesiace roku 2023 to bolo 21,2 miliárd jüanov, alebo 2,68 miliárd EUR).

Z toho všetkého jasne vidieť, že postoj Číny k energetike a rozvoju priemyslu je podstatne pragmatickejší ako „zeleným údelom“ diktované smerovanie Európskej únie. Pre európsku ekonomiku to môže byť problém.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.