Leto je, okrem iného, čas festivalov, dobrej hudby a zábavy s priateľmi. No zároveň sa treba cez sociálne siete so všetkými dobrodružstvami podeliť s celým svetom, i keď je otázne, či svet čaká práve na tento druh spoznávania.
Vy ste si však museli zohnať (a zaplatiť) vstupenku, nezriedka cestovať stovky kilometrov, pretrpieť kontrolu pred vstupom do arény a počkať na príchod hviezdy. Toto vaše utrpenie zmiešané so vzrušením predsa určite zaujíma každého!
Sklameme vás, no nie je to tak. Nenatáčajte si koncerty do smartfónu, je to strata času. Dajte mobil do vrecka a užite si hudobný zážitok spolu s ostatnými.
Prišli ste si užiť na koncert, alebo ho nakrúcať?
Máte nový Samsung Galaxy, ktorý úžasne nahráva? Venujete sa amatérsky foteniu, filmovaniu a myslíte si, že hudobný zážitok spracujete tak, že každému spadne sánka? Sklamem vás, ale nestane sa absolútne nič. Nie ste jediný, kto si daný koncert natáčal, ale jeden z desaťtisíca.
Málokto si vypočuje z vášho záznamu viac ako pár sekúnd pretože zvuk je jednoducho strašný. Zabudovaný mikrofón (mikrofóny) ani náhodou nemôžu konkurovať profesionálnym systémom snímajúcich vokály, bicie a akustické nástroje plus mixážnemu pultu, kde sa zmiešavajú ďalšie nástroje, ako sú klávesy, gitary a podobne. Váš záznam skôr bude roztrasený dokument poskakujúcich nôh, vreskotu, nadávok a nezrozumiteľnej spleti zvukov.
Aké je jeho výsledná kvalita?
Ako sme spomínali v 1. bode, natočiť záznam z koncertu nie je vôbec jednoduché a určite je nemožné urobiť to z ruky do smartfónu. Výsledok je čistá katastrofa. Pred érou smartfónov a sociálnych sietí si len málokto nahrával koncerty. Dnes sa návštevníci, nahrávači videí, mylne domnievajú, že práve ich záznam bude virálny. Ak sa nestane nejaká katastrofa, nestane sa tak. Neuvedomujú si, že jeden hudobný klip sa skladá z desiatok až stoviek strihov, podobné je to i pri live koncertoch.
Umelecká hodnota vášho diela je blízka nule. Je to zbytočná námaha, ktorá vás určite nepreslávi, akurát zbytočne zaplní servery sociálnych sietí.
Myslite na vašich známych a rodinu
Čo sa stane, keď dáte do storiek vami natočený koncertný zážitok? Priatelia, ktorí vás sledujú, si príbeh otvoria, pretože nevedia, aký príbeh na nich čaká. Zvyčajne ich ohluší nezrozumiteľný jasot, kakofónia hudby a prekrikovanie účastníkov akcie. Nič príjemné, ak máte zapnutý zvuk a veľmi nepríjemné, ak máte nasadené slúchadlá. Čaro nechceného je však to, že algoritmus (napr.) Instagramu vám bude nasledujúce dni servírovať podobné umelecké zážitky. Pravdepodobne z čínskeho a podobne exotického kultúrneho prostredia.
Aké je riešenie?
Drastickým krokom je prestať chodiť na takéto akcie. Hmmm, ak sa na to ešte necítite dostatočne starí, osvojte si jednoduchý recept. Do storiek dajte tri, štyri krátke videá a takto dajte známym vedieť, že ste zažili skvelý koncert. A vy sa mu venujte naplno – ušami, očami, emóciami. Užite si ho, veď preto ste tam prišli a zaplatili za vstupenku.
Ak si aj nahráte jednu, dve piesne, nechajte si ich vo svojej zbierke a z času na čas si pripomeňte tento zážitok. Zvyšku sveta je srdečne jedno, aký máte hudobný vkus, a kto, čo a kedy spieval.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.