Reklama

Budeme sa už čoskoro voziť mikrobusmi od Renaultu bez vodiča?

Zdroj | Renault
Michal Sobek
Zdroj | Renault
Zdroj | Renault

Automobilka Renault ide príkladom všetkým spoločnostiam, ktoré sa snažia o autonómne riadenie. Má totiž v pláne uviesť do prevádzky flotilu plne elektrických mikrobusov bez vodiča.

Na tomto projekte už od roku 2017 spolupracuje so spoločnosťou WeRide. Cieľom oboch firiem je čo v najbližšej dobe uviesť autonómne vozidlo s úrovňou autonómie 4.

Zdroj | Renault
Obsah pokračuje pod reklamou

Už roky testujú rôzne prototypy, pričom sa zdá, že aktuálne sú k realite najbližšie. Na konci tohto vývoja by malo byť k dispozícii rozsiahle komerčné nasadenie autonómnych mikrobusov kyvadlovej dopravy.

Gilles Le Borgne, CTO Renault Group, sa vyjadril, že vďaka experimentom s partnerom WeRide budú schopní ešte pred koncom tohto desaťročia navrhnúť vysoko kvalitný rad autonómnych mikrobusov s nízkymi emisiami uhlíka.

Zdroj | Renault

Zatiaľ sme mohli vidieť len niekoľko prototypov pripravovaných mikrobusov. Aj napriek menším rozmerom sa tam zmestí viac cestujúcich oproti iným, pretože tu absentuje kabína s vodičom. Vpredu, vzadu aj po stranách sú veľké okná, takže cestujúci majú z neho nadštandardný výhľad.

Nevieme tak zatiaľ nič o ich pohone, výkone a ďalších dôležitých parametroch. Renault však skutočne v tomto segmente napreduje, pričom sa nezameriava na bežné automobily, ale na zlepšenie dopravnej situácie vo veľkých mestách.

Pozrite si

Takto si Peugeot predstavuje ovládanie auta v budúcnosti

Flotila týchto autonómnych elektrických mikrobusov v spolupráci s WeRide má byť integrovaná do siete verejnej dopravy vo Francúzsku najneskôr do roku 2026.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.