Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bude Samsung kraľovať na trhu s ohybnými displejmi?

Bude Samsung kraľovať na trhu s ohybnými displejmi?
Richard Pliešovský
Bude Samsung kraľovať na trhu s ohybnými displejmi?

Obyčajný plochý mobil je pasé, budúcnosť majú ohybné riešenia. V redakcii nemáme sklenenú guľu, ale nie je ťažké domyslieť si, že svet smartfónov čaká ďalšia veľká zmena. Aktuálne na jej čele stojí Samsung, ktorý už v lete predstaví piatu generáciu svojich ohybných telefónov.

Keď si uvedomíte, že Apple, ktorý de facto smartfón vymyslel, nemá zrejme ani funkčný prototyp, uznáte, že Samsung je naozaj míľové kroky vpredu. Je to tým, že si sám tieto displeje vyrába a má na ne monopol, alebo sú tu aj ďalší veľkí producenti?

Hneď na úvod musíme skonštatovať, že Samsung nie je jediným. Hlavnými hráčmi na trhu flexibilných displejov sú podľa ReprotLinker: BOE Technology Group, LG Display, Royole Corporation, Samsung Electronics, Japan Display, AU Optronics Corp, Innolux Corporation, Corning Incorporated, Sharp Corporation, Visionox Company a E Ink Holdings.

Obsah pokračuje pod reklamou

Svetový trh s flexibilnými (ohybnými) displejmi slušne rastie. Minulý rok predstavoval 14,53 miliard dolárov, tento rok to bude už takmer 20 miliárd (19,77 miliárd) dolárov a to rozvoj brzdila ruská agresia. Očakáva sa, že trh s flexibilnými displejmi vzrastie v roku 2027 vzrastie na 62,2 miliardy dolárov. V roku 2019 predstavoval tento trh hodnotu 8,94 miliárd.

Pozrite si

Čo je lepšie: Samsung Galaxy Z Flip4, alebo Fold4?

Čo je flexibilný displej

Flexibilný displej predstavuje elektronický displej vytlačený na skladacej plastovej membráne, ktorá sa dá ľahko skladať. Tieto displeje vydržia skladanie, ohýbanie a skrútenie a sú flexibilnejšie v porovnaní s plochým displejom.

Možno budete prekvapení, ale ohybné displeje sa nevyrábajú len z OLED panelov. Trh flexibilných displejov pozostáva z predaja flexibilných displejov LCD, LCD s pasívnou maticou, LCD s aktívnou maticou, OLED displejov, OLED s pasívnou maticou, OLED s aktívnou maticou a elektroforetických displejov.

Ázijské krajiny ako Japonsko, Južná Kórea, Čína a India sú lídrami v raste využívania flexibilných displejov. Najväčším svetovým výrobcom flexibilných OLED displejov je Čína.

7 popredných výrobcov flexibilných displejov

AU Optronics je dodávateľ inteligentných vertikálnych systémov podporovaných špičkovou zobrazovacou technológiou. Rozsiahle odborné znalosti, inovatívne schopnosti a udržateľnosť je poznávacím znakom spoločnosti.

Corning je na trhu už 170 rokov, za ten čas získal jedinečné odborné znalosti v oblasti sklárskej vedy, keramiky a optickej fyziky s rozsiahlymi výrobnými a inžinierskymi schopnosťami

Innolux zjednocuje dodávateľský reťazec výroby produktov a ponúka klientom kompletné riešenia. Innolux sa špecializuje najmä na TFT-LCD panely.

Japan Display Incorporated vyvíja, navrhuje a vyrába displeje, od ktorých sa vyžaduje používateľské rozhranie na prenos veľkého množstva údajov v krátkom čase a na celosvetový trh.

LG Display je popredný vynálezca zobrazovacích technológií vrátane TFT-LCD a OLED obrazoviek, ale i svetový líder v oblasti OLED osvetlenia. Vyrába obrazovky v rôznych rozmeroch a štandardoch na použitie v televízoroch, prenosných počítačoch, stolných pracovných staniciach a na iné účely, ako sú tablety a mobilné telefóny. Vyrába tiež svetelné obrazovky OLED pre automobilový priemysel a priemysel zdobenia interiérov.

Samsung Electronics redefinoval odvetvie televízorov, smartfónov, nositeľných zariadení, tabletov, digitálnych produktov, sieťových zariadení, zdravotníckych zariadení, polovodičov a LED riešení.

Visionox je uznávaný poskytovateľ sofistikovaných zobrazovacích systémov, ktoré sú integrované aj interaktívne. Sústreďuje sa na OLED technológie.

Pozrite si

Google Pixel Fold vs. Samsung Galaxy Fold4, ktorý sa oplatí viac?

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako vidíte, Samsung je nekorunovaným kráľom skladacích smartfónov nielen vďaka tomu, že spolu s LG patrí medzi najväčších výrobcov flexibilných displejov. Byť prvým dnes, však neznamená že tak bude aj zajtra, pozajtra. Konkurencia klepká na dvere a zoznam značiek, ktoré pridali do portfólia „skladačku“ rastie zrejme rýchlejšie, ako je Samsungu milé. Naposledy pridal svoje želiezko do ohňa Google so svojím modelom Pixel Fold. Samsung má však eso v rukáve – vďaka tomu, že tieto displeje vyrába, bude ich dodávať aj konkurencii, takže zarobí buď priamo, alebo pomocou dodávaných komponentov. Možno by nebolo od veci kúpiť si pár akcií Samsung Electronics, čo poviete?

Zdroj