Reklama

Čo je lepšie: Samsung Galaxy Z Flip4, alebo Fold4?

Richard Pliešovský

Skladacie smartfóny sú fenoménom a ukazujú smer, ktorým sa budú nasledujúce roky mobily uberať. Základné modely budú naďalej klasické „lopaty“, tie sofistikovanejšie budú so skladacími displejmi. Po niekoľkých rokoch vieme, že sa na takéto riešenie dá stopercentne spoľahnúť a nepredstavuje zvýšené riziko poruchovosti.

Samsung patrí medzi priekopníkov týchto zariadení a zrejme to tak, aspoň istú dobu, ostane. Kto rozmýšľa, že si zaobstará smartfón zo skladacím displejom, môže si vybrať medzi kompaktným Flipom, alebo multiuniverzálnym Foldom. Oba typy majú svoje za a proti. Pozreli sme sa ne na bližšie.

Začnime menším modelom. Treba si uvedomiť, že Flip4 je v podstate klasický smartfón, ktorého hlavným bonusom je jeho kompaktnosť. Keď ho nepoužívate, jednoducho ho zložíte a strčíte do vrecka. V rozloženom stave má 6,7″ displej.

Obsah pokračuje pod reklamou

Väčší model prináša oveľa viac možností využitia a pre bežného používateľa predstavuje riešenie, ktoré sa postará o to, aby nemusel používať žiadne iné zariadenie, dokonca ani počítač. Nevýhodou je jeho väčšia hmotnosť a hrúbka. Tým sa však výpočet jeho nevýhod končí. Samozrejme, treba rátať s tým, že cena takéhoto zariadenia je vyššia, ako by ste zaplatili za vlajkovú loď série Galaxy S.

V redakcii dlhodobo používame Galaxy Z Flip4, ako aj Fold4. V nasledujúcich riadkoch sme spísali naše skúsenosti s ich využívaním a funkciami, ktoré sú naozaj užitočné. Určite nebudete prekvapení, ktorý model v našom porovnaní vyhráva.

1.

Mobilita a flexibilita

Práca s viacerými obrazovkami je obrovskou výhodou rozkladacieho smartfónu. Pri Fold4 môžete mať otvorené kľudne tri okná, presúvanie obrázkov či iných prvkov medzi nimi je tak mimoriadne jednoduché. Roztvorený displej má uhlopriečku 7,6″ pri pomere strán 23,1:9. Keď smartfón zavriete, stále máte k dispozícii plnohodnotný sekundárny 6,2″ AMOLED displej. Na ňom môžete pracovať, či konzumovať obsah bez akýchkoľvek obmedzení.

Naopak, s Flip4 má svoje výhody najmä vo svojich rozmeroch. Hlavný displej má 6,7″, čo je veľmi slušná uhlopriečka na tak malé zariadenie. V zloženom stave však má Flip4 len 1,9″ displej, ktorý slúži len na sprostredkovanie základných informácií.

Flip4 je teda silný najmä v mobilite, Fold4 je neprekonateľný v rámci mutlitaskingu a v produktivite. Je to proste manažérsky telefón bez pejoratívneho podtónu. Podpora pera S Pen takéto označenie podčiarkuje.

2.

Fotoaparát

Samsung Galaxy Z Fold4 je vybavený fotoaparátom s funkciami Space Zoom a Nightography. Hlavný objektív je vybavený 50 Mpx snímačom. Teleobjektív má solídny 10 Mpx snímač s 3-násobným optickým zoomom a 30-násobným digitálnym priblížením. Ultraširokouhlý snímač má 12 Mpx.

Už na prvý pohľad je zrejmé, že tento fotoaparát využijete oveľa lepšie, ako len základnú výbavu, ktorá sa dokázala zmestiť do Flip-u. Takže v prípade, že radi a veľa fotíte (filmujete) je veľký rozdiel, pre ktorý z týchto dvoch zariadení sa rozhodnete.

3.

Panel úloh

Taskbar (Panel úloh) je pomerne nenápadné vylepšenie s obrovským prínosom pre workflow na Fold4. Nestretli sme sa s nikým, kto by si ho okamžite nezamiloval. V podstate sa Z Fold4 správa ako váš počítač. V spodnej časti displeja máte spustené najpoužívanejšie aplikácie, vďaka čomu je prepnutie medzi nimi rýchle a praktické. Ak ste napríklad no webovom prehliadači a potrebujete si urobiť poznámku, stačí kliknúť na ikonu poznámky a ocitnete sa v poznámkach. Nemusíte teda otvárať aplikáciu, hľadať ju medzi obľúbenými, či pamätať si, kde ste umiestnili jej ikonu.

Systém automaticky vyberá najpoužívanejšie aplikácie, viete si dokonca vytvoriť aj skratky pre viac otvorených okien. Okrem bočného panela aplikácií domovskej obrazovky môže byť umiestnená i na Paneli úloh. Ihneď si tak viete vyvolať vašu obľúbenú trojicu/dvojicu appiek, ktoré pravidelne používate naraz. Taskbar je vysokonávyková funkcia, ktorú na Flip4 z pochopiteľných dôvodov nenájdete.

Obsah pokračuje pod reklamou
4.

Výdrž batérie

Kompaktný Flip je skvelý mobil. Ale ak trávite so svojim smartfónom naozaj veľa času, musíte rátať, že kapacita batérie má svoje limity a nedá sa porovnávať s jeho veľkým bratom. Naše skúsenosti z používania Flip-u ukazujú, že aj výdrž batérie môže byť veľmi dobrým dôvodom na presun ku Galaxy Z Fold4, aj keď oficiálne špecifikácie ukazujú len minimálny rozdiel. Flip4 vám totiž vydrží celý deň len vtedy, ak ho nepoužívate intenzívne. Naopak, Fold4 vám túto úlohu splní bez väčších problémov aj pri vysokej vyťaženosti.

Pozrite si

Čím chce zaujať nový skladací Samsung Galaxy Z Fold4?

5.

Zrkadlenie obrazovky

Zrkadlenie obrazovky nie je funkcia, ktorý využíva každý používateľ, ale mnohokrát je to len preto, že to nie je z každého zariadenia jednoduché. V prípade Samsungu a jeho funkcie DeX je to úplne inak. Nepotrebujete totiž nič iné, len smartfón podporujúci DeX. Bezdrôtové pripojenie, resp. káblové je niečo, čo zvládne úplne každý.

Dôležité je mať smartfón s podporou DeX – a tu je veľký rozdiel, či máte Flip, alebo Fold. Kompaktná skladačka totiž túto funkciu nepodporuje, získate ju len v modeli Fold. Majte to na mysli, ak rozmýšľate, ktorú skladačku si vybrať. S DeX sa totiž môžete rozlúčiť s počítačom. Samozrejme, ak ho používate na bežné domáce využitie a nie na prácu.

Samsung DeX funguje bezdrôtovo s akýmkoľvek monitorom s podporou Miracast, vrátane nového radu inteligentných monitorov Samsung, ale i s väčšinou novších smart TV. Ak to váš monitor/TV nepodporuje, môžete spustiť DeX aj pripojením Fold4 cez USB-C/HDMI kábel. Stačí ho zapojiť, DeX sa okamžite spustí.

Záver

Základné špecifikácie sme zapísali do tabuľky. Ceny sú uvádzané pri uvedení na trh, dnes môžu byť nižšie. Ako vidíte, oba modely bežia na rovnakom procesore, no líšia sa operačnou pamäťou. Dnes rozdiel medzi 8 a 12 GB nemusí byť markantný, ale za dva roky áno. Veľký rozdiel nájdete vo fotoaparátoch, v kapacite batérie, či vo veľkosti internej pamäte. Ani jeden model nepodporuje externé pamäťové karty.

Galaxy Z Flip4Galaxy Z Fold4
hmotnosť187 g263 g
rozmery65,2 x 71,9 x 6,9 mm155,1 x 130,1 x 6,3 mm
rozmery po zložení84,9 x 71,9 x 15,9 – 17,1 mm155,1 x 67,1 x 15,8 – 14,2 mm
veľkosť hlavného displeja6,7″ Dynamic AMOLED 2X7,6″ Dynamic AMOLED 2X
veľkosť sekundárneho displeja1,9″ Super AMOLED6,2″ Dynamic AMOLED 2X
rozlíšenie hlavného displeja2 640 x 1 080 px (426 PPI)2 176 x 1 812 px (372 PPI)
operačný systémAndroid 12 s One UI 4.1Android 12 s One UI 4.1
procesorQualcomm Snapdragon 8+ Gen 1Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
RAM8 GB12 GB
hlavný fotoaparát12 Mpx + 12 Mpx ultraširokouhlý50 Mpx + 12 Mpx ultraširokouhlý + 10 Mpx 3x optický zoom
predný fotoaparát10 Mpx4 Mpx pod displejom + 10 Mpx na vonkajšom displeji
video4K / 60 fps, 1080p / 240 fps, 720p / 960 fps, HDR10+4K / 60 fps, 1080p / 240 fps, 720p / 960 fps, HDR10+
odolnosť voči vodeIPX8IPX8
SIMDual-SIM (SIM 1 + eSIM)Dual-SIM (SIM 1 + SIM 2 alebo eSIM)
batéria3 700 mAh4 400 mAh
doba prehrávania videa19 hodín20 hodín
nabíjanie25W káblové, 10 W bezdrôtové a 4,5 W reverzné bezdrôtové nabíjanie25W káblové, 10 W bezdrôtové a 4,5 W reverzné bezdrôtové nabíjanie
podpora Samsung DeXnieáno
cena1 099,00 € (128 GB)1 799,00 € (256 GB)

Samsung Galaxy Z Flip4 a Z Fold4 sú vydarené smartfóny, ale nie sú rovnaké. Líšia sa oveľa viac, ako to býva v klasických „lopatách“. Ak sa rozhodujete medzi Flipom a Foldom, zvážte všetky za a proti. U nás v redakcii jednoznačne vyhráva väčší model. Veľký displej s taskbarom totiž ponúka len Fold4.

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.