Reklama

Čím chce zaujať nový skladací Samsung Galaxy Z Fold4?

Roman Calík

Samsung ako jediný svetový výrobca výraznejšie rozšíril skladacie smartfóny s ohybným displejom medzi ľudí. Aj ja osobne som „prepadol“ čaru skladacích smartfónov a môžem v úvode povedať, že séria zariadení Galaxy Z to má poriadne našliapnuté. Najmä väčší Z Fold dáva zmysel aj v biznis sfére, lepší pracovný smartfón totiž dnes nenájdete. Privítajme teda už 4. generáciu modelu s označením Samsung Galaxy Z Fold4.

Osobne som od novinky nemal veľa očakávaní, nevedel som si totiž predstaviť, čo sa dá ešte vylepšiť. Totiž už Samsung Galaxy Z Fold3 5G je smartfón, ktorému toho veľa nechýba. Azda lepšia cena, ktorá mnohých odrádza od kúpy či fotoaparát a pero S Pen v tele. Niečo sa splnilo, niečo nie… čím chce teda zaujať nový skladací Samsung Galaxy Z Fold4?

Obsah pokračuje pod reklamou

Dizajn to asi nebude, Z Fold4 je totiž na prvý pohľad takmer na vlas rovnaký ako Z Fold3 5G. Dokonca aj umiestnenie fotoaparátov a tvar obruby okolo nich je bez výraznejších zmien. Rozdiel medzi Fold3 5G a Fold4 tak spozná len skutočný expert. Ale povedzme si, ak je niečo dobré, treba to meniť? Spomeňme si na každú novú generáciu ikonického VW Golf… niektorú ste ako bežný laik od tej predchádzajúcej ani nerozoznali. Hovorí sa, čo je dobré, to netreba meniť.

Pozrite si

Stávka na istotu, to je Samsung Galaxy Z Flip4

A koncepcia smartfónu, tak ako je Z Fold navrhnutý je dobrá! Zmeny však pri detailnejšom pohľade nájdeme. Sám som na predstavenie Fold4 prišiel s mojím Fold3 5G a pri detailnejšom pohľade vidieť zmeny v hranách (novinka ich má ostrejšie). Navyše nový Fold4 je ľahší. Síce „len“ o 8 gramov v porovnaní s predchádzajúcou generáciou, ale opäť to výrobca dokázal. Teraz budete mať v rukách prístroj s hmotnosťou 263 gramov. Ak máte Z Fold2 5G, tam je rozdiel väčší, ten mal až o 19 gramov viac! Kde sa ušetrilo?

Novinka je navyše teraz kúsok nižšia. Z výšky sa ubralo nezanedbateľných 3,1 milimetra. Fold4 sa tak ešte lepšie drží v rukách, no čo poteší viac je rozšírenie vonkajšieho aj vnútorného displeja. Tie síce majú rovnaké uhlopriečky, avšak po rozšírení vonkajšieho displeja o 2,7 mm sa tento výrazne lepšie používa. Najmä písanie na úzkom vonkajšom displeji modelu Fold3 5G mnohí vyčítali. Samsung akoby počúval majiteľov svojich zariadení, a to je dobre. Ak to máte radi v číslach, poďme na to, tu sú: Displej má stále 6,2″, je typu Dynamic AMOLED 2X, nechýba mu 120Hz technológia a po novom má veľkosť 2316 x 904 px.

A čo ten vnútorný? Aj ten je širší! Celkovo o 3 mm. Opäť v reči čísel je to 7,6″ a 2176 x 1812 px. V tomto prípade sa zvýšil aj jas na 1000 nitov. Mimochodom, skrytá kamera v displeji je tiež lepšia, jednoducho ju menej vidieť – čo môžem po prvotnom vyskúšaní potvrdit. Nechýba ani podpora pera S Pen. Žiaľ, pero S Pen v tele nie je! Musíme si tak počkať pravdepodobne ďalší rok, v redakcii TECHBOX by sme ho však v tele chceli už teraz. Totiž akýkoľvek obal na Z Fold4 robí z tohto zariadenia obrovský prístroj, ktorý jednoducho nechcete nosiť vo vrecku. Bez obalu je Z Fold4 naopak stále dobre prenositeľný smartfón pokojne aj vo vrecku nohavíc.

Ak ste sa tešili, že nová generácia Z Fold4 dostane väčšiu batériu sklamem vás. Síce sa to podarilo pri Z Flip4, pri Folde sa musíte spoľahnúť na rovnakých 4 400 mAh. Snáď poteší aspoň správa, že nechýba bezdrôtové nabíjanie či dokonca reverzné nabíjania – napríklad vašich hodiniek. A dobrou správou je, že aj Fold4 po vzore predchodcu odolá aj dažďu, dokonca zvládne 30 minút ponorenia vo vode do hĺbky 1,5 metra. Má totiž IPX8 – áno, aj keď sa vie displej ohýbať a konštrukciu je náročné chrániť voči vode a prachu.

Novinka by mala byť rýchlejšia, osadená bude totiž 4nm procesorom Snapdragon 8+ Gen 1, teda tým najvýkonnejším čo dnes môžete v Android zariadení mať. K dispozícii bude opäť model s RAM 12 GB LPDDR5 a s 256 alebo 512 GB úložiskom. Pribudne aj verzia s 1 TB internou pamäťou, tá však bude dostupná len na stránkach Samsung! A ceny? Prelistujte si na koniec článku…

Z Fold4 prináša aj tzv. Taskbar, ide o skratky v spodnej časti displeja s bežiacimi aplikáciami. Takéto niečo určite poznáte z vášho notebooku alebo počítača. Maličkosť, no poteší. V praxi dáva Taskbar skutočne pridanú hodnotu, už samotný Fold ako koncept je vynikajúcim pracovným nástrojom (po otvorení) a taskbar je takou čerešničkou na torte pre ešte lepšie využitie veľkého 7,6-palcového displeja.

Lenže tam to nekončí, nielenže si cez Taskbar rýchlejšie vyvoláte bežiace aplikácie, ale kľudne si takto ľahko vyvoláte aj funkciu zobrazenia aplikácií v režime multi-window. Jednoducho stačí aplikáciu potiahnuť do priestoru displeja, kde ju chcete mať zobrazenú a máte na displeji kľudne aj viac bežiacich aplikácií naraz. Ich okná viete ľahko zväčšovať, zmenšovať a čo je skvelé, medzi aplikáciami si jednoducho presuniete systémom drag&drop obsah z jednej do druhej. Dokonca si môžete naraz vyvolať aj vašu obľúbenú kombináciu aplikácií.

Pribudli aj aplikácie, ktoré sú natívne podporované pre využitie hlavného displeja napríklad v polootvorenom stave. Už pôvodná generácia tak vedela pracovať s fotoaparátom, galériou a ďalšími, teraz však poteší podpora aplikácií Meta, teda napríklad Facebook či Instagram. Toto je krok, ktorým opäť Samsung posunul použiteľnosť Foldu na novú úroveň.

Obsah pokračuje pod reklamou

A ak rozmýšľate, či ísť do novinky zo Z Fold2 5G, tam nie je o čom! Určite áno. Avšak, možno aj prechod z modelu Z Fold3 5G do Z Fold4 môže dávať zmysel. Na prvý pohľad tých vylepšení nie je mnoho, no zatiaľ čo doteraz jemne vylepšovali prácu so zariadením, fotoaparáty môžu rozhodnúť. Z Fold4 má totiž po novom 50 Mpx hlavný fotoaparát, ktorý by mal tvoriť aj kvalitné nočné snímky. To je oproti 12 Mpx snímaču z pôvodnej generácie výrazný skok vpred. Nehovoriac o tom, že nový 10 Mpx teleobjektív ponúkne už 3-násobný optický zoom a celkovo si viete objekty kombinovaným zoomom priblížiť 30-násobne.

Čakáte na cenu? Tá sa nezmenila. Novinka sa začína predávať od 26. augusta 2022 a napriek výraznej inflácii aj nový Z Fold4 začína v konfigurácii 12GB/256GB na rovnakej sume 1 799 €. Za 12GB/512 GB verziu zaplatíte 1 919 € a najvyššia 12GB/1TB verzia sa dostáva až za hranicu dvoch tísícok, a to 2 159 €. Na výber sú farby: čierna, šedozelená a béžová.

Dnes si však viete pôvodnú generáciu Samsung Galaxy Z Fold3 5G vo verzii 12GB/256GB, ktorá je stále vynikajúcim smartfónom, kúpiť priamo na stránkach Samsung za cenu 1 179 €. Na prvý pohľad by sa dalo povedať, kupujte, kým sa táto staršia generácia nevypredá… ale, stojí to za to? Pozrite sa, s čím príchádza Samsung pri predobjednávkach.

Ak si Samsung Galaxy Z Fold4 predobjednáte, získate 1 rok poistenie Samsung Premier Service. Navyše môžete odpredať váš starý smartfón s bonusom k výkupu 400 €. Bonus je to veľmi veľký, trebárs ak by ste chceli zmenu a odpredali na www.novysamsung.sk váš starší Z Fold3 5G napríklad v 512 GB konfigurácii, mohli by ste zaň dostať 759 €. Pripočítajte k tomu 400 € bonus a ste na sume 1 159 €. Ak by ste si vybrali nový Z Fold4 256GB, tak by vás vyšiel 640 € (1 799 – 1 159). To môže byť pre tých, čo chcú prejsť na novú generáciu zaujímavá ponuka. Samozrejme môžete odpredať aj iný smartfón, ako Z Fold či Z Flip.

PS: Ak máte obavy, že by vám ohýbací sa displej nevydržal, možno vás presvedčí, že Samsung svoje zariadenia testoval tak, aby vydržali min. 200 000 otvorení/zavretí. Ja sám používam Fold zariadenie už takmer 2 roky a vadu vnútorného ohýbacieho displeja som nezaregistroval. A to sa považujem za skutočne náročného používateľa, verte mi.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.