Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Batériové vysávače Electrolux Pure Q9 a Samsung Jet 70. Ktorý je lepší?

Batériové vysávače Electrolux Pure Q9 a Samsung Jet 70. Ktorý je lepší?
Števo Porubský
Batériové vysávače Electrolux Pure Q9 a Samsung Jet 70. Ktorý je lepší?

Už sú to skoro dva roky čo som naraz testoval 4 prémiové batériové vysávače od rôznych značiek. Odvtedy sa toho veľa nezmenilo, Dyson je stále kráľom. Čo ak ale chce človek niečo dostupnejšie? Electrolux má práve taký model so zhruba polovičnou cenou oproti Dysonu a zhodou okolností ho dlhodobo používame aj v redakcii. A Samsung má zas úplnú novinku, model Jet 70 série VS7000. Súboj sa tak môže začať.

Pozrite si

Dyson, Electrolux, Philips či Rowenta? Ktorý batériový je najlepší?

Keďže prakticky identický test som už robil pred rokmi, pomohol som si rovnakou tabuľkou, akú som zvolil pri megasúboji prémiových batériových vysávačov. V nej sú prakticky všetky technické špecifikácie a dáta zistené meraním.

Electrolux Pure Q9 Samsung Jet 70 série VS7000
Cena

349,90€

459,00€

body

2

1

Rozmery v docku

110,5 x 30,5 x 18,5 cm (62,3 l)

112,3 x 25 x 24,5 cm (68,7 l)

body

2

1

Minimálna výška nožičiek nábytku

4,7 cm

6,2 cm

body

2

1

Vzdialenosť pod gaučom s 12 cm nožičkami

34 cm

86 cm

body

1

2

Hmotnosť (s podlahovou hubicou)

2,75 kg

2,57 kg

body

1

2

Hmotnosť v ruke počas vysávania podlahy

0,82 kg

1,49 kg

body

2

1

Hmotnosť v ruke počas vysávania nábytku

1,49 kg

1,57 kg

body

2

1

Info displej

nie

áno, LED

body

0

2

Maximálna výdrž na jedno nabitie min výkon (test)

51 min.

37 min.

body

2

1

Maximálna výdrž na jedno nabitie max výkon (test)

16 min.

9 min.

body

2

1

ECO režim

áno

áno

body

2

2

TURBO režim

áno

áno

body

2

2

Systém sania

cyklón

cyklón

body

2

2

Sací výkon papierový

30 W

150 W

body

1

2

Hlavná kefa

1x štetiny

1x plstený valec

body

2

2

Podlahová hubica

motorizovaná

motorizovaná

body

2

2

Sekundárna hubica

áno, štetinová

áno, štetinová

body

2

2

Hubica na čalúnenie

nie

áno

body

0

2

Hubica na nábytok

áno, štetinová

áno, štetinová

body

2

2

Štrbinová hubica

áno

áno

body

2

2

Objem zbernej nádoby

0,3 l

0,8 l

body

1

2

Umývateľná zberná nádoba

áno

áno

body

2

2

Hlavný filter

penový

HEPA

body

1

2

Umývateľný hlavný filter

áno

áno

body

2

2

Vysávanie polohrubá múka

minimálny pozostatok

minimálny pozostatok

body

1

1

Vysávanie kryštálový cukor

takmer žiadny pozostatok

takmer žiadny pozostatok

body

2

2

Vysávanie ryža

minimálny pozostatok

takmer žiadny pozostatok

body

1

2

Vysýpanie odpadu

komplikovanejšie

jednoduché

body

1

2

Čistenie hlavnej kefy

jednoduché, tlačidlom

pomerne jednoduché s nožničkami

body

2

1

Vyfukovanie vzduchu

zozadu

zboku

body

2

1

Hlučnosť meraná priemer (tvrdá podlaha)

73 dB

77 dB

body

2

1

Hlučnosť meraná priemer (koberec)

73 dB

76 dB

body

2

1

Dokovacia stanica na stenu/podlahu

áno, na podlahu

áno, na stenu/policu s úchytkami príslušenstva

body

2

2

Extra funkcie

LED svetlo na hubici, státie bez opretia

vyberateľná batéria, dokúpiteľný Spinning Sweeper

body

2

2

Záruka a servis

2 roky, servis v SR

2 roky, servis v SK

body

2

2

Ak dátam v tabuľke rozumiete, nasledujúci text môžete preskočiť. Vám ostatným ich s radosťou vysvetlím. Prvým rozdielom duelantov je cena. Electrolux je o vyše 100 € lacnejší, no stále patrí do prémiovej série. Rozmerovo je však menší a menej miesta zaberá pripojený na nabíjačku.

Pure Q9 je lepší aj v tom, pod ako vysoký nábytok sa dostane so svojou podlahovou hubicou. V jeho prípade je to len 4,7 cm, v prípade Samsungu je to 6,2 cm. Nižšia hodnota je lepšia, pretože nožičky na nábytku či posteliach sú rôzne, môžu byť aj veľmi nízke a tam by sa už Samsung napríklad nedostal. Sú pritom ale určite aj nožičky, pod ktoré sa nedostane ani Electrolux.

Podstatne lepšie je ale na tom Samsung v prípade ako hlboko dokáže dosiahnuť pod nábytkom (merané s 12 cm nožičkami). Zmestí sa pod nábytok (v našom prípade gauč) prakticky celý, okrem tela. Electrolux dosiahne iba do vzdialenosti 34 cm, potom sa už zasekne jeho telo.

Hmotnosť môže byť síce irelevantná, ale ak potrebujete nosiť vysávač z poschodia na poschodie, nižšia hmotnosť určite poteší. Neirelevantná je však hmotnosť vysávača v ruke, počas vysávania. Tu víťazí Pure Q9, ktorý rovnako získava prvenstvo v prípade hmotnosti tela pri vysávaní nábytku, teda bez tyče s podlahovou hubicou.

Samsung ponúka jednoduchý info displej o aktuálne zvolenom režime vysávania, ale dokáže zobrazovať i piktogram v prípade upchatia hubice či vysávania vody.

Zaujímavejšie výsledky už ukazuje reálny test. Kým Samsung v najnižšom režime dokáže vysávať 37 minút, Electrolux ho predbieha na plnej čiare s časom 51 minút. Rovnako je výrazne lepší aj v čase pri maximálnom výkone, a to 16 minút. Samsung zvláda vysávať maximálnym výkonom iba 9 minút.

V oboch prípadoch majú vysávače tri režimy – eco, normal a nazvime ho turbo. Pri zapnutí sa vždy vysávače spúšťajú v režime normal, jedine Electrolux si vie na krátky čas zapamätať naposledy využívaný režim a zapnúť ten. V oboch prípadoch sa zároveň bavíme o cyklónovej technológii vysávania, zberné nádoby tak neobsahujú žiadny sáčok, všetky nečistoty sa zachytávajú v nádobách.

Samsung má však silnejší elektromotor, sací výkon udáva na 150 W, Electrolux Pure Q9 má len 30 W. Tu vidieť, prečo Samsung vydrží s maximálnym výkonom iba 9 minút.

Electrolux využíva štetinovú kefu, ktorá je motorizovaná. Motorizovaná je aj kefa, presnejšie plstený valec so striebornými vláknami od Samsungu. V oboch prípadoch je čistenie pomerne jednoduché. Electrolux má na prečistenie kefy od vlasov a nitiek špeciálne nožné tlačidlo na podlahovej hubici. Samsungu je možné valec jednoducho stiahnuť a prípadné vlasy a nitky nožnicami rozstrihnúť.

Balenie oboch obsahuje jednu hubicu na nábytok so štetinami a jednu štrbinovú hubicu (na fotke pri Electroluxe chýba, v balení však je). Objem zbernej nádoby je rozdielny, Electrolux ju má iba s objemom 0,3 litra, Samsung má takmer 3x väčšiu. V oboch prípadoch je ale celá nádoba i s filtrami umývateľná, čo je veľké plus. Electrolux Pure Q9 ako finálny filter využíva penu, Samsung stavil na HEPA filter, čo je lepšie.

Chýbať nesmel ani ostrý test. Oba vysávače museli opäť prejsť cez vrstvu polohrubej múky, cukru a ryže. Keďže ide o vysávače s dostatočným výkonom, ktoré by nemali problém nakoniec povysávať čo bolo rozsypané na podlahe, test aj v megasúboji spočíval v tom, čo všetko dokážu jednotlivé modely vysať pri prejdení na prvý pokus. V tomto prípade som zvolil maximálny výkon.

Jemná múka oba modely trošku potrápila a na podlahe nechali minimálny pozostatok viditeľný aj voľným okom. V prípade väčšieho cukru bol výsledok už podstatne lepší a na podlahe neostalo po vysávačoch takmer nič. V prípade ťažšej ryže sa ukázalo, kto je silnejší. Electrolux Pure Q9 nechal na podlahe niekoľko zrniečok, Samsung prakticky žiadne (možno 3).

Stále platí, že vysávače s motorizovanou hubicou nedokážu vysávať podlahu pri spätnom chode, teda vtedy, keď posuniete rukou vysávač dopredu a ťaháte ho späť po vedľajšej línii. Dopadne to u všetkých takto…

Po vysávaní je nutné vysypať i odpad z nádob. S Electroluxom to ide ťažšie ako so Samsungom, z ktorému stačí pootočiť vrchnú časť nádoby a vysypať odpad. „Vrchnák“ z Pure Q9 je v nádobe natlačený a je nutné dávať pozor na silu ťahu, aby ste to neprehnali a obsah nádoby neskončil na zemi a vo vzduchu okolo vás. Stalo sa mi, nie raz.

Počas vysávania som si všímal aj to, kam vysávače vyfukujú vzduch. Pokiaľ fúkajú do strán, je to nepríjemné pri vysávaní, napríklad aj horných rohov miestností, vzduch vám fúka rovno do tváre. V tomto prípade je najlepšie vyfukovanie do zadnej strany.

So zapnutým vysávačom súvisí aj jeho hlučnosť. V tomto prípade opäť víťazí Electrolux s výrazne nižšími hodnotami hluku. Tú sme merali identickým smartfónom z identickej vzdialenosti počas 20 sekúnd už zapnutého vysávača.

Nakoniec súboj môžu rozhodnúť aj drobnosti ako typ dockovacej stanice, ale aj extra funkcie. Electrolux má dock na podlahu, stačí ho položiť, pripojiť do siete a je to. Ten od Samsungu je nutné niekde navŕtať do steny či nábytku. Druhou možnosťou je mať Samsung dock len tak položený a batériu nabíjať mimo vysávača. To mi ale príde pomerne nepraktické a zaberá to ešte viac miesta.

Nepraktické je aj to, že Samsung Jet 70 série VS7000 nie je schopný stáť sám (ako Electrolux Pure Q9) v priestore. Ak ho aj opriete o stenu či nábytok, veľmi ľahko sa skĺzne a spadne. V prípade Electroluxu je veľmi praktické aj LED osvetlenie na podlahovej hubici. Je to silno návykové a po čase to vie i chýbať v prípade vysávania iným vysávačom.

Plusom Samsungu je vyberateľná batéria. To sa hodí v prípade, ak si dokúpite druhú či tretiu a budete ich pri práci striedať. Vďaka tomu vydržíte vysávať dlhšie ako iba jednu izbu. Zaujímavo vyzerá aj dokúpiteľný mop Spinning Sweeper.

Ako vysávače teda dopadli? Prekvapivo rovnako a víťazom testu nie je ani jeden z dvojice. Ak si pozriete tabuľku vyššie, sami uvidíte, že vysávače sa viac-menej dopĺňali. V niečom je lepší Electrolux, v niečom zas Samsung. Aj preto po sčítaní všetkých bodov a ich premenou na percentá nám vyšiel totožný výsledok.

Electrolux Pure Q9 Samsung Jet 70 série VS7000
Mximálny počet bodov

70

70

Celkový počet bodov

58

58

Celkové hodnotenie 

82,86 %

82,86 %

Ak by ste si ale chceli vybrať konkrétny model, zavážiť môže buď cena, výdrž a tichosť Electroluxu, alebo výkon a vyberateľná batéria Samsungu. Výber je teda na vás.

Vysávače Electrolux Pure Q9 a Samsung Jet 70 série VS7000 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne a bezpečne doručiť priamo až domov.