Reklama

Dyson, Electrolux, Philips či Rowenta? Ktorý batériový je najlepší?

Števo Porubský
50 %
Obrovské súboje, do ktorých sa nikomu nechce, lebo trvajú neskutočne dlho a sú náročné nielen na prípravu, ale aj realizáciu nás bavia. Baví nás prekonávať hranice a skúšať nové veci. Aj preto sme si na mušku zobrali 4 top-end batériové vysávače a zisťovali, ktorý je ten najlepší.

Hľadáte nový vysávač? Skúste Heureku:

Batériové tyčové vysávače na prvý pohľad nepôsobia nijak technologicky. Opak je ale pravdou. Výrobcovia za roky existencie takéhoto typu vysávačov poriadne pokročili práve vďaka technológiám. Stačí sa pozrieť na takého Dysona, ktorý miniaturizácii komponentov venuje celý život. Digitálny motor a prepracované algoritmy v najnovšom vysávači V11 sú toho dôkazom. Podobne sú na tom aj ostatné značky, ktoré vývoju a výrobe venovali nemalé úsilie.

Keďže po klasickom súboji vysávačov Dyson V8 Absolute a Electrolux Pure F9 sme dostali reakcie na to, či bude aj megasúboj, ale s novšími modelmi, nemohli sme odolať. Do veľkého súboja sme preto postavili najnovší Dyson V11 Absolute, starší, ale stále top model Electrolux Pure F9, nový Philips SpeedPro Max Aqua a Rowenta Air Force Flex s unikátnou tyčou. Toto je štvorica aktuálne najnovších modelov od každého z daných výrobcov. Zároveň ide o 4 top-end batériové tyčové vysávače, ktoré si môžete na našom trhu kúpiť.

Ktorý z nich je ale najlepší?

Zdroj | The Arcade

Samozrejme, žiadny súboj nemôže byť bez tabuľky. Nie je tomu inak ani tentoraz. Tabuľka obsahuje najrôznejšie parametre, ktoré sme buď zisťovali u výrobcov, alebo zistili priamym testovaním. Ak niektorým parametrom v tabuľke nerozumiete, nemajte obavu, pod tabuľkou sme jednotlivé riadky rozobrali podrobnejšie.

Dyson V11 absolute Electrolux Pure F9 Philips SpeedPro Max Aqua Rowenta Air Force Flex
Cena 649,00€ od 439,00 € 549,00€ 459,00€
body 1 4 2 3
Rozmery v docku 129 x 25 x 25 cm (80,6 l) 88 x 27 x 20,5 cm (48,7 l) 124,5 x 26,5 x 25,5 cm (84,1 l) 132 x 25 x 26,5 cm (87,4 l)
body 3 4 2 1
Minimálna výška nožičiek nábytku 6,2 cm 6,4 cm 6,4 cm 6,2 cm
body 4 3 3 4
Vzdialenosť pod gaučom s 12 cm nožičkami 59,5 cm 68 cm 92 cm 93 cm
body 1 2 3 4
Hmotnosť (s podlahovou hubicou) 3,2 kg 4,1 kg 2,8 kg 3,2 kg
body 3 2 4 3
Hmotnosť v ruke počas vysávania podlahy 1,8 kg 1 kg 1,1 kg 1,6 kg
body 1 4 3 2
Hmotnosť v ruke počas vysávania nábytku 2 kg 3,3 kg 1,55 kg 1,8 kg
body 2 1 4 3
Info displej áno, LED, farebný áno, LED áno, LED nie
body 4 3 3 0
Maximálna výdrž na jedno nabitie min výkon (test) 64 minút 55 minút 62 minút 28 minút
body 4 2 3 1
Maximálna výdrž na jedno nabitie max výkon (test) 15 minút 15 minút 19 minút 5,5 minúty
body 3 3 4 1
Automatický režim áno áno nie áno
body 4 4 0 4
ECO režim áno áno áno nie
body 4 4 4 0
TURBO režim áno áno áno áno
body 4 4 4 4
Systém sania cyklón cyklón cyklón cyklón
body 4 4 4 4
Sací výkon papierový 185 AW N/A N/A 100 AW
body
Sací výkon subjektívny test rukou 1 2 3 2
body 4 3 2 3
Hlavná kefa 1x silikón + 2x štetiny 2x štetiny 1x silikón + 2x štetiny 2x štetiny
body 4 3 4 3
Podlahová hubica motorizovaná motorizovaná motorizovaná motorizovaná
body 4 4 4 4
Sekundárna hubica plstená, motorizovaná silikón + mikrovlákna
body 4 0 4 0
Hubica na čalúnenie motorizovaná motorizovaná (iba model Allergy) motorizovaná motorizovaná
body 4 3 4 4
Hubica na nábytok áno áno nie áno
body 4 4 0 4
Štrbinová hubica áno áno áno, fixná na tyči áno
body 4 4 3 4
Extra hubice áno, 2x nie nie áno, 1x
body 4 0 0 3
Objem zbernej nádoby 0,75 l 0,7 l 0,6 l 0,4 l
body 4 3 2 1
Umývateľná zberná nádoba áno áno áno áno
body 4 4 4 4
Hlavný filter HEPA, duálny EPA penový + netkaná textília penový
body 4 3 2 1
Umývateľný hlavný filter áno áno áno áno
body 4 4 4 4
Vysávanie polohrubá múka takmer žiadny pozostatok minimálny pozostatok viditeľný pozostatok viditeľný pozostatok
body 4 3 2 2
Vysávanie kryštálový cukor takmer žiadny pozostatok takmer žiadny pozostatok viditeľný pozostatok množstvo zvyškov
body 4 4 2 1
Vysávanie ryža takmer žiadny pozostatok takmer žiadny pozostatok takmer žiadny pozostatok takmer žiadny pozostatok
body 4 4 4 4
Vysýpanie odpadu extrémne jednoduché jednoduché náročnejšie náročnejšie
body 4 3 2 2
Čistenie hlavnej kefy pomerne jednoduché s nožničkami pomerne jednoduché s nožničkami pomerne jednoduché s nožničkami pomerne jednoduché s nožničkami
body 3 3 3 3
Vyfukovanie vzduchu zboku spredu zozadu zhora
body 3 4 4 2
Hlučnosť meraná priemer (tvrdá podlaha) 82 dB 79 dB 86 dB 80 dB
body 2 4 1 3
Hlučnosť meraná priemer (koberec) 81 dB 78 dB 86 dB 77 dB
body 2 3 1 4
Dokovacia stanica na stenu/podlahu áno, na stenu s úchytkami áno, na podlahu s úchytkami áno, na stenu áno, na stenu s úchytkami
body 4 4 3 4
Extra funkcie umelá inteligencia, Dynamic Load Sensor posuvná motorová časť, LED svetlo na hubici, státie bez opretia, výsuvná flex hadica mopovanie podláh, LED svetlo na hubici flex tyč, LED svetlo na hubici
body 3 4 3 3
Záruka a servis 2 roky, servis v CZ 2 roky, servis v SR 2 roky a 5 rokov na motor 2 roky, servis v SR
body 2 3 4 3

Dizajn sme nehodnotili, resp. nebodovali. Toto je silno subjektívny pohľad. Ergonómia je na tom podobne. Niekomu viac sadne do ruky Dyson, inému Rowenta, ďalšiemu Electrolux či Philips. Ani jeden z vysávačov ale netrpel problémami s ergonómiou, hoci každý sa drží mierne inak. Aj to je znak toho, že toto je to najlepšie, čo na trhu je.

Prvým hodnotiacim parametrom je však cena. V tomto prípade sú ceny pomerne rozdielne, ale iba na oko. Dyson V11 absolute je jednoznačne najdrahší, no vzhľadom na značku a absolútnu novinku na trhu ide o pomerne slušnú cenu vzhľadom hlavne na konkurenciu. Body ale nepustia. Taktiež Pure F9 kúpite síce od 439 €, no ten bude mať slabšie balenie a inú farbu. V teste máme totiž model Allergy s cenou 579 €.

Na druhej strane, nami testovanú bielu verziu Allergy na Slovensku oficiálne nekúpite. V okolitých krajinách ale áno. Rovnako aj novinku od Philipsu viete kúpiť i lacnejšie, ale s okresanou výbavou. My sme testovali to najlepšie od každého, takže cena je logicky vyššia. Slušnú konečnú cenu má novinka od Rowenty.

Celkovo sú ale podľa nás ceny až šialené. Bežný káblový vysávač s ešte lepším výkonom kúpite za 1/3 ceny ktoréhokoľvek z nich. Prečo by si mal potom človek priplácať dve tretiny ceny navyše? Dokážu sa vôbec vyrovnať klasickému káblovému vysávaču? Pokračujte ďalej, možno sa to dozviete.

Minimálne rozmermi áno, dokonca klasické vysávače aj predbehnú. Tyčové vysávače sú pomerne spratné, batériové tyčové ešte viac. Každý zo štvorice má svoj vlastný dock, v ktorom buď na stene, alebo na podlahe zaberajú určitý priestor. Najkompaktnejší je Electrolux vďaka posuvnej rúčke. Ostatné tri zaberajú cez 80 l priestoru.

Dôležitým faktorom pri tyčových vysávačoch je to, aká je minimálna výška nábytku, pod ktorú sa dokáže dostať. Tyčové vysávače (nie len tie batériové) majú motor na tele a ten robí problémy. V tomto prípade majú navrch Dyson a Rowenta, ktoré dokážu vôjsť do 6,2 cm priestoru. Zle na tom ale nie sú ani ostatné dva modely s 6,4 cm. Plusom Rowenty je však flex rúra, ktorá sa vie „zlomiť” a tak sa nemusíte k nábytku zohýbať tak výrazne či dokona pri ňom kolenačkovať.

Rowenta vďaka konštrukcii pritom zájde aj najďalej pod nábytok. V prípade 12 cm nožičiek na sedacej súprave dokázala vôjsť až do vzdialenosti 93 cm. Na opačnom konci je Dyson, ktorý trpí svojou konštrukciou.

Hmotnosť vysávača je dôležitý faktor, ak máte poschodový dom. Ak máte klasický vysávač, určite viete aké je otravné ho prenášať hore dole. V prípade nami testovaných modelov je na tom najlepšie Philips s hmotnosťou ani nie 3 kg. Najhoršie je na tom Electrolux s takmer o polovicu vyššou hmotnosťou.  Aby bolo vysávanie pohodlné aj počas dlhšieho času, ako len počas chvíľky vysávania omrviniek po deťoch, vysávač musí byť aj ľahký „do ruky”, teda keď ho uchopíte pri vysávaní.

V prípade vysávania podlahy máte najnižšiu hmotnosť v ruke prekvapivo (vzhľadom na celkovú hmotnosť) Electrolux. Dôvodom je konštrukcia. Tým, že motorovú časť je možné posúvať po teleskopickej rúčke, mení sa aj ťažisko a teda i hmotnosť, ktorú máte v rukách. Kolieska na podlahovej hubici zas zabezpečia, že hubica bude chodiť pohodlne po podlahe. Omnoho vyššiu hmotnosť ale nemáte ani v prípade Philipsu. Najhoršie na tom je Dyson. Môže za to batéria pod rúčkou.

V prípade vysávania nábytku alebo čohokoľvek iného, kedy musíte vysávač prenášať vyhráva s najnižšou hmotnosťou Philips. Najhoršie je na tom Electrolux s viac ako dvojnásobnou hmotnosťou. V jeho prípade sa oplatí už potom vysávač klásť na nábytok a vysúvať flexibilnú hadicu z vnútra trubice.

Batériové vysávače by mali mať aj nejaký informačný displej, ktorý vám naznačí, koľko času vám ostáva pri vysávaní na batériu. Dyson to má najlepšie, displej je veľký, prehľadný a farebný. Až na Rowentu majú info displeje, hoc veľmi jednoduché aj Electrolux a Philips.

Keď už o ostávajúcej batérii. Vyskúšali sme aj maximálnu výdrž na jedno nabitie a následné vysávanie v najslabšom a najvýkonnejšom režime. Tu nás prekvapil Dyson, ktorý v Eco režime dokázal vysávať 64 minút. Oproti Rowente s 28 minútami je to poriadny rozdiel. Zle na tom nie je ale ani Philips (62 minút) či Electrolux (55 minút). Problém slabého výkonu je ale v tom, že nezvláda vysávať koberce. Je to skôr taká elektrická metla.

Naopak, v najvýkonnejšom režime je to už iná káva. Tu vyhral Philips s 19 minútami na jedno nabitie, na druhej priečke skončili Dyson a Electrolux s rozdielom možno pár sekúnd. V teste sme zaokrúhľovali na celé minúty, až na Rowentu, ktorá zvládla vysávať (zaokrúhlene) iba 5,5 minúty v režime Boost.

Práve režimy vysávania sú pre batériové vysávače podstatné. Asi najpodstatnejší je automatický režim, pri ktorom nemusíte riešiť nič, o výkon sa postará vysávač sám. Okrem Philipsu ho majú všetky, no jednoznačne najlepší ho má Dyson aj vďaka technológii DLS, ktorá neustále vyhodnocuje odpor sania a podľa toho upravuje jeho výkon. Je jedno či prechádzate z koberca na podlahu, v priebehu sekúnd sa výkon upraví. Výborné. O čosi pomalší režim úpravy má Electrolux, v prípade Rowenty je automatický režim skôr náhodný. Inak povedané, fungoval nepresne.

Eco režim slúži hlavne na zbežné vysávanie tvrdých podlách. Okrem Rowenty ho ponúkajú všetci. Všetci ale majú režim turbo, resp. maximálny výkon. V tomto prípade vysávač ide na plný výkon, čo sa zas odráža na výdrži na jedno nabitie.

Všetky testované vysávače majú aj cyklónový systém sania. Vyvinul ho a preslávil sa ním Dyson, ostatní neskôr vyvinuli vlastné systémy. Tak to aj vyzerá. Ten od Dysonu je prepracovaný, u ostatných ide v porovnaní s Dysonom o detskú skladačku. Cyklón ale majú všetci.

https://www.youtube.com/watch?v=fjSK3ZocMvM

Systém sania, výkon motora a batéria zohrávajú dôležitú úlohu pri celkovom sacom výkone. Okrem Dysona a Rowenty ho neuvádza ani Electrolux, ani Philips, preto sme tento parameter nehodnotili. Rovnako sa od výrobcov nedozviete ani kapacitu batérie. Keďže Philips nemal možnosť rozobrania, ani tento parameter sme nedokázali zistiť.

Na druhej strane sme ale dokázali, hoci veľmi subjektívne, zhodnotiť sací výkon naživo. V tomto prípade si jednotku aj s hviezdičkou zaslúži Dyson. Ten v bežnom režime má výborný výkon, v turbo režime by som jeho výkon pokojne prirovnal ku klasickému vysávaču, ktorý vidíte na úvodných fotkách. Toto sa Dysonu podarilo. Veľmi dobrý sací výkon má ale aj Electrolux, o trošku slabší výkon má Rowenta a následne Philips. Hodnotili sme teda ako v škole.

K vysávačom výrobcovia dodávajú aj viacero druhov príslušenstva. Základom je hubica na podlahy. V prípade všetkých štyroch je motorizovaná, teda zberný valec sa v hubici otáča pre lepšie odstraňovanie nečistôt. Má ale aj svoje nevýhody, k nim sa dostaneme neskôr. Dyson má vo valcoch nielen rôzne štetiny, ale aj silikónovú vložku. Podobne je na tom aj Philips. Electrolux ponúka dva druhy štetín, rovnako ako Rowenta.

Dyson a Philips majú ale navyše aj sekundárnu hubicu. Dyson má špeciálnu na tvrdé podlahy s mäkkými valcami, Philips zas stavil na unikátnosť v podobe hubice s mopom. Jej využitie taktiež hľadajte na tvrdých podlahách. Toto je celkom fajn nápad, keďže jedným ťahom vysávate aj umývate podlahu, no ak je podlaha príliš znečistená, Philips vám veľmi nepomôže. Na bežné udržiavanie poriadku ale vyhovuje.

Philips však trochu nedomyslel úzku štrbinovú hubicu so štetinami. Síce ju má, ale je napevno ukotvená k tyči. Ostatní konkurenti ju majú samostatne. Hodí sa napríklad pri vysávaní v aute či iných obmedzených priestoroch. Využiť je možné zúžený priestor bez nasadenej tyče, no ten je zas veľmi krátky a nemotorný, ak sa potrebujete dostať do nejakého užšieho priestoru.

Hubice na čalúnenie majú opäť všetky vysávače pribalené, až na Electrolux, ktorý ju má až pri modeli Allergy. Dokúpiť si ju môžete i samostatne k základnému modelu. Základný model má na čalúnenie iba pasívnu hubicu 3v1. V balení môžete mať aj hubicu na nábytok s jemnými štetinami u všetkých, okrem Philipsu. Dyson má ale navyše ešte dve hubice, Rowenta ešte jednu hubicu navyše v balení. Ak teda sledujete obsah balenia, vyhráva Dyson.

Na to, aby ste nemuseli každú chvíľu (rozumej po každom vysávaní) vyprázdňovať zbernú nádobku, hodí sa ju mať čo najväčšiu. Tu opäť vyhráva Dyson s objemom 0,75, no ani Electrolux s 0,7l nádobkou nie je na tom zle. Philips má 0,6l, Rowenta len 0,4l. Všetky zberné nádoby je pritom možné umývať aj pod vodou. Pred ďalším použitím ale musia dôkladne uschnúť.

Pod vodu môžete, alebo skôr by ste mali pravidelne, aj filtre jednotlivých vysávačov. Dyson má duálny HEPA filter, Electrolux ponúka EPA, Philips má penový filter a jemný filter z netkanej textílie a Rowenta má iba miniatúrny penový filter.

Ostrý test

Po tomto všetkom by sme už mohli aj reálne testovať, čo tieto kúsky dokážu. Na rozdiel od robotických vysávačov, ktorých úlohou je čo najlepšie povysávať podlahy bez vášho zásahu, tu musíte vynaložiť úsilie vy. A preto je irelevantné porovnávať, koľko toho vysávače vysajú, pretože keby sme chceli, vysajú všetko. Otázne by len bolo za aký čas a to je jednotka, ktorú by sme počas testu mohli chtiac či nechtiac ovplyvňovať. Jeden by tak mohol povysávať všetok odpad za pár minút, inému by to našou chybou trvalo dlhšie.

Preto sme sa rozhodli porovnať jednorázový prechod konkrétnymi nečistotami v automatickom režime. Na podlahu sme tak postupne vysýpali polohrubú múku, kryštálový cukor a klasickú ryžu. Výsledok? pozrite si ho sami…

Dyson dokázal vysať kompletne múku, cukor i ryžu. Vo všetkých prípadoch po jednom prechode po ňom neostalo na podlahe takmer nič.

Electroluxu sa darilo podobne, hoci v prípade múky tu bolo veľmi mierne zaváhanie (na fotke poriadne nevidieť, no ostala jemná vrstva múky/prachu z múky).

Philips vzhľadom na sací výkon v tabuľke vyššie neprekvapil. Mal problémy s múkou aj cukrom, prekvapivo s ryžou ale nie.

Rovnako biedne na tom bol i vysávač od Rowenty, ktorému robila veľký problém múka i cukor, no ryža po ňom zmizla takmer bez stopy.

Pripomíname, že vysávače vysávali v základnom, automatickom režime. V prípade Turbo, resp. maximálneho režimu neostalo po nich ani stopy. Po každom prechode si totiž zvyšný odpad museli povysávať. A každý to zvládol bez problémov.

Porovnali sme však ako to zvláda klasický káblový vysávač… Prechod ryžou bol ako horúci nôž maslom, takže sme mu nadelili všetko naraz… Ani to mu ale nerobilo problémy.

Horšie je to ale s praktickým vysávaním. Všetky vysávače sme totiž používali viac či menej dní aj bežne. Počas toho sme si všimli zvláštnu vec – vysávače s motorizovanou hubicou nedokážu vysávať podlahu pri spätnom chode, teda vtedy, keď posuniete rukou vysávač dopredu a ťaháte ho späť po vedľajšej línii. Dopadne to u všetkých takto…

Rozdielna situácia je na kobercoch. Tam tento neduh nemá ani jeden.

Keď už sme všetko vysali aj 3x, nádoby na nečistoty je nutné aj vyprázdniť. Dyson to má neskutočne premyslené a veľmi ťažko sa to opisuje. Pozrite si preto video.

Pri tomto spôsobe vysýpania nádoby je veľmi ťažké sa nejakým spôsobom zašpiniť. V prípade veľa prachu vo vnútri sa ale stáva, že sa výklopné dvierka zaprášia aj z vonkajšej strany. Stačí ale kuchynská servítka a je po probléme. V prípade Electroluxu je vysýpanie trošku náročnejšie, ale iba o trochu. Považujeme ho za jednoduché, no nutnosť vybratia vnútorného filtra pre kvalitné vysypanie aj namotaného obsahu (zväčša vlasy) jej robí mínus.

Vyprázdňovanie zberných nádob Philipsu a Rowenty je už náročnejšie. V prípade Philipsu je nutné odobrať vrchnú časť nádoby. Tá je ale kotvená dosť pevne a raz sa nám stalo, že obsah nádoby skončil na zemi a všade okolo koša. A to sa za nemotorných nepovažujeme. V prípade Rowenty je to podobné. Musíte odobrať celú hornú časť aj s filtrami, ktoré vedia byť dobre zaprášené. Toto veru nie je vôbec čistá práca.

Čistenie zanesených hlavných kief je u všetkých pomerne jednoduché pomocou malých nožničiek. Raz za čas to treba spraviť, inak sa vlasy a iné dlhé nečistoty (nitky apod.) na kefy namotajú a tým strácajú účinnosť.

S vysávaním súvisí aj vyfukovanie vzduchu. To vie byť totiž dosť nepríjemné. Napríklad Dyson ho má do strán, takže keď vysávate rohy miestností, dostávate dávku vzduchu rovno do tváre. To je jedno z ktorej strany, vyfukuje z oboch strán. Aspoň že je vzduch poriadne filtrovaný. Electrolux má fúkanie dopredu. Philips naopak dozadu. Veľmi zle je na tom Rowenta, ktorá vás ofukuje neustále, má totiž vyfukovanie dohora. Filtrom je pritom iba kúsok penového filtra, molitanu.

Počas megasúboja sme porovnávali aj hlučnosť na tvrdej podlahe a na koberci. Vo všetkých prípadoch boli vysávače v automatickom režime. Orientačne sme zmerali ale aj minimálny a maximálny výkon. Hlučnosť sa mení o cca 3-4 dB hore a dole od priemeru automatického režimu. Merali sme vo vzdialenosti cca 60 cm od vysávača po dobu zhruba 30 sekúnd.

V prípade tichosti na tvrdých podlahách zvíťazil Electrolux, hoci z počutia voľným uchom by sme nepovedali. Na koberci bol zas najtichší vysávač od Rowenty. Najhlučnejším v oboch prípadoch bol Philips 86 dB, čo je napríklad na koberci skoro o 10 dB viac, ako v prípade Rowenty.

Ani jeden vysávač ale nie je tak tichý, aby ho bolo možné používať napríklad v noci, keď vaša drahá polovička, alebo deti spia, a vy máte neskutočnú chuť upratovať.:)

Záver testu patrí opäť drobnostiam, ktoré ale určite potešia. Napríklad všetky testované vysávače majú v balení stojan či už na stenu, alebo na podlahu. Plusom je, že stojany majú aj úchytky na príslušenstvo, jedine ten od Philipsu nemá. S Dysonom a jeho množstvom príslušenstva ale môžete mať problém. Má síce dva úchyty na stojane a dva na odoberateľnom držiaku na tyč, ale aj tak je to málo.

V prípade extra funkcií vyhráva Electrolux. Ten má posuvnú motorovú časť, dokáže stáť bez nutnosti opierania (blbosť, ale výborná vlastnosť!), má vysuvnú flexibilnú hadicu a LED svetlo na hubici. To je veľmi praktické. LEDky majú aj hubice od Philipsu a Rowenty. Extra drobnosťou Philipsu je spomínané mopovanie, Rowenta má zas ohybnú tyč. Obe vedia byť praktické. Dyson akoby extra funkcie ani nemal, no má. Dynamic Load Sensor na snímanie a úpravu sania je špička. Veľkým plusom je aj bohaté balenie s nadstavcami na všetko možné.

Na nabíjanie používajú všetky vysávače káblové nabíjačky, jedine Electrolux sa nabíja cez porty na hlavnej rúre priamo v stojane. Samostatne ho nabiť možné nie je.

Nakoniec sme sa pozreli aj na záruku. V prípade Dysona je škoda, že nemá 5-ročnú záruku ako na svoje veľké vysávače. Elekctrolux má taktiež základnú záruku zo zákona, ale má aspoň servis v SR, rovnako ako Rowenta. Philips má klasickú záruku, ale aj 5-ročnú záruku na motor. Poteší.

Víťaz súboja

Ako ste sami mohli vidieť, do súboja sme zaradili čo najviac premenných, aby bol výsledok čo najpresnejší. Keby sme hodnotili iba niekoľko, nazvime to hlavných, parametrov, výsledok by bol podobný. Vyskúšali sme. Každopádne, po sčítaní všetkých bodov sme prišli k definitívnemu výsledku. Zaujímavosťou je, že tak ako boli vysávače celom súboji radené abecedne, v takom poradí i skončili.

Víťazom megasúboja batériových tyčových vysávačov je Dyson V11 absolute s celkovým počtom 84,46 %. So stratou necelých 5 %, resp. 7 bodov skončil Electrolux Pure F9, na treťom mieste s takmer 71 % skončil Philips SpeedPro Max Aqua a na štvrtom s 67,57 % výsledkom sa umiestnila Rowenta Air Force Flex.

Dyson V11 absolute je aj pocitovo špičkový. Nemôžme povedať, že ostatné vysávače umiestnené za ním sú zlé. Nie sú, len sú o čosi slabšie, hoci patria k tomu najlepšiemu na trhu. Dyson je výkonný, vydrží dlho, dokáže povysávať čokoľvek, má bohaté balenie… Taký takmer ideál. Nebyť ceny, ktorá je o stovku, ak nie viac vyššia, ako u konkurencie.

Oplatí sa vôbec batériový tyčový vysávač?

V úvode sme riešili prestrelené ceny batériových vysávačov a prečo by si mal spotrebiteľ niečo také kúpiť. Po dlhodobom teste Electroluxu, ale aj po megasúboji všetkých štyroch vysávačov mi je to jasné – závislosť. Závislosť od čistoty a určitá dávka lenivosti v jednom. Vysvetlím. Už pri teste Electroluxu som spomínal, aké je návykové a veľmi rýchle zobrať vysávač z nabíjačky a o pár sekúnd ho už používať v akejkoľvek miestnosti domácnosti.

Pokojne si dám preteky s kýmkoľvek, kto si myslí, že klasický vysávač bude mať pripravený skôr. Nebude. Elektrický kábel a flex hadica, ktorá je vždy nejak domotaná vedia zdržovať. Neviem ako u vás, no keď sme sa nasťahovali do nového, vysávač bežal každú chvíľku, lebo veď človek chce mať krvopotne ukladanú podlahu čistú. Časom sa to „neustále” menilo na „občas” až sme došli do štádia, že „veď ráno bude behať debil (familiárne meno nášho robotického vysávača), ten to povysáva”.

Teraz je to však opäť inak. Batériový vysávač máme v rukách častejšie, lebo je to jednoduché. Teraz, keď manželka pečie, rovno si ku kuchynskej linke nachystá batériový vysávač, aby si po sebe hneď múku na zemi vysala. Káblový vysávač ju takmer ani nenapadlo nikdy vytiahnuť, práve pre odpoveď, „veď ráno bude behať…”.

Takže za nás áno. Batériový vysávač stojí za to. Má však svoje muchy, s ktorými sa musíte naučiť žiť. Po megasúboji a priamom porovnaní môžeme s čistým svedomím povedať, že Dyson V11 absolute a Electrolux Pure F9 dokážu na 99% nahradiť bežný káblový vysávač. Keby sme mohli, tak výhody týchto dvoch, ale aj zvyšnej dvojice spojíme (flex rúra je výborná, ale aj mopovanie podlahy) do jedného takmer dokonalého batériového vysávača.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.