Electrolux Pure Q9 – štýlovka na vysávanie bez káblov sadne aj do ruky

Electrolux predstavil už druhý plne bezdrôtový tyčový vysávač série Pure. Po modeli F9 prichádza dizajnovo ešte zaujímavejší Q9, ktorý vie byť v priebehu sekundy ručným vysávačom.

Naše hodnotenie

93%
0 100

Výhody

  • jednoduchá obsluha
  • slušný výkon
  • dizajn

Nevýhody

  • nabíjanie iba v docku
  • vyššia cena
  • ťažko otvoriteľná zberná nádobka

Jednou vetou

Electrolux Pure Q9 je dizajnovo vyšperkovaný ručný bezdrôtový vysávač s celkom slušným výkonom a praktickými riešeniami. Má ale aj svoje muchy a a ani cena nepatrí medzi ľudové.

Electrolux Pure F9 a Pure Q9 pekne v krabiciach. Rozdiel vo výške je len preto, že Pure F9 má teleskopickú tyč.

Electrolux Pure Q9 je unikátny už na prvý pohľad. Hliníková konštrukcia zaoblených tvarov s centrálnou jednotkou v kontrastnej elegantnej farbe vzbudzuje pozornosť nech je kdekoľvek. Pure Q9 pritom vie byť kdekoľvek. Vďaka pomerne veľkej motorizovanej hubici na podlahy dokáže stáť, kde ho necháte.

To je pozitívum, ktoré si novinka požičala od svojho staršieho a väčšieho súrodenca, modelu Pure F9. Pozitívne hodnotím aj 7 LED svetiel DustSpotter v prednej časti hubice, takže vysávať je možné aj v prítmí, či pod nábytkom. Perfektná drobnosť, ktorú nemá ktokoľvek.

ZDROJ | Electrolux

Motorizovaná hubica má ale jednu zaujímavú a viac ako praktickú funkciu – BrushRollClean. Krkolomný názov nie je nič iné, ako čistenie kefy vo vnútri. Stačí nohou pritlačiť tlačidlo s týmto názvom na hubici vpravo a proces čistenia sa začína. Nezľaknite sa však zvuku ako z príklepovej vŕtačky.

Stlačením tlačidla sa v hubici mechanicky posunie špeciálna časť, o ktorú sa rotujúca kefa začne „otierať“ a tým sa vyčistí od väčšiny vlasov. Skúšal som to x-krát a vždy s perfektným výsledkom. Iba raz sa mi stalo, že na kefe ostala namotaná biela nitka. Manželkine vlasy ale žiadne. Bez tejto funkcie by som musel žiaľ napísať, že štetinová kefa v hubici je neustále zanesená vlasmi. Ich odstránenie je ale na šťastie pre Pure Q9 otázkou pár sekúnd.

Hubica má ale jednu nevýhodu, nepripojíte k nej iba centrálnu jednotku. Využitie má teda výlučne pri vysávaní podláh, hoci si s ňou viem predstaviť vysávať i napríklad batožinový priestor v aute v ručnom režime.

Tým sa dostávam k tomu najpodstatnejšiemu. Centrálna jednotka na tyčovom vysávači sa dá jednoducho odobrať a vzniká tak ručný vysávač. Takýchto riešení existuje množstvo, no Pure Q9 je iný. Iný je už len svojim výkonom. V prípade tyčového používania je možné výkon meniť v troch stupnňoch na rúčke.

V prípade ručnej verzie je výkon konštantný, ten najvyšší. To ma trošku mrzí, lebo aj v režime ručného vysávania by som občas ocenil slabší výkon.

Okrem výkonu je veľkým rozdielom aj dizajn tejto časti. Je prepracovaný do posledného detailu v modernom duchu. Všetky doterajšie vysávače pre ručné vysávanie, ktoré je možné odobrať z veľkej podlahovej konštrukcie vyzerali vždy rovnako – biely alebo sivý kus plastu s rúčkou, tlačidlom a telom s batériou.

Tu Electrolux premiestnil batériu do zadnej časti, odkiaľ prúdi aj čistý vzduch z vysávania a tak je vyváženie podstatne lepšie. Navyše rúčku obalil do kože (ide o umelú náhradu, ktorá ale vyzerá ako pravá koža). Takto Pure Q9 vyzerá ako nejaké kladivo zo severských mýtov a bájí.

Aby som nezabudol, vo vnútri sú 4 filtre – hrubý priamo v nádobke, dvojitý v jej ústí a HEPA filter v rúčke. Všetky sú (okrem HEPA) umývateľné). To je na tak malý vysávač pozitívne. Veľkosť sa odrazila ale v objeme zbernej nádobky. Tá má iba 0,3 litra, takže počas vysávania ju budete musieť pravdepodobne vyprázdňovať aj viackrát.

A to je jeden z najväčších kameňov úrazu. Dodnes som neprišiel na spôsob ako nádobku vyprázdniť tak, aby som si nezaprášil ruky, alebo priestor okolo koša alebo samotnú nádobku. Jej veko totiž nie je na pánt, ale vyberá sa celé. V nádobke pritom „vrchnák“ drží ako pribitý, takže ho treba ťahať silou.

Keď som nádobku vyprázdňoval prvýkrát, jej obsah skončil všade navôkol, len nie v koši a nádobka pár metrov odomňa ako mi vyletela z rúk. Toto mohli inžinieri vo Švédsku domyslieť o čosi lepšie, stačilo by sa inšpirovať modelom F9. Nie všetko ale môže byť dokonalé.

Taká je aj cena, ktorá sa šplhá k 350 eurám, resp. viac v závislosti od stupňa výbavy vysávača. Za tyčový vysávač, hoc aj bezdrôtový je to pomerne dosť. V tomto prípade sa ale platí za unikátnosť, dizajn, slušný výkon a značku.

K pozitívam patrí aj výdrž. Hoci 15 minút v najvyššom režime znie ako veľmi málo (mne sa darilo vždy ísť cez 14 minút), keď vysávate, nevysávate neustále. Jednu izbu je možné povysávať za cca 10-15 minút a kým budete pokračovať v jej upratovaní – odkladanie vecí/hračiek, utieranie prachu, vešanie záclony atď. atď., Pure Q9 sa môže nabíjať, aby bol pripravený na ďalšiu miestnosť.

Pri pravidelnom vysávaní, alebo pri vysávaní tvrdých podláh je možné zvoliť aj nižší výkon a potom Q9-tka vydrží ešte dlhšie. Na strednom stupni zvládne oficiálne 25 minút (počas testu vždy cez 23 minút). Najslabší stupeň zvládne vraj 55 minút vysávania, no to by som osobne už vysávaním nenazval. V tomto režime je výkon veľmi malý na to, aby napríklad dokázal vysať z tvrdej podlahy zrnko ryže či kryštálový cukor.

Negatívom je pre mňa fakt, že inde ako nabíjacej stanici vysávač nenabijete. Nabíjací konektor má len hlavná časť. Pritom keby mala centrálna jednotka napríklad microUSB port na nabíjanie batérie, ocenili by ho aj majitelia automobilov či kancelárske „krysy“.

Plusom je však celková hmotnosť. Centrálna jednotka, teda časť na ručné vysávanie váži necelého 1,5 kg. Kompletný vysávač na vysávanie podlahy má pritom cca 2,75 kg. Navyše tým, že je centrálna časť viac pri zemi, jeho vyváženie i ergonómia sú veľmi priaznivé. V ruke tak držíte minimálnu hmotnosť.

Vysávač v režime podlahového vysávania má výšku zhruba 110 cm. Pri hrúbke necelých 14 cm je tak možné kompletne vysávať aj pod nábytkom nad túto výšku. Pod užšie vojde Pure Q9 iba čiastočne.

V balení nájdete aj predlžovací štrbinový nadstavec s kefkou na konci. Je pomerne ľahký a tak nie je problém s ním vysávať rohy miestností či solkové lišty, žalúzie alebo svietidlá. Kefku ale už neviete zastrčiť do nabíjacej stanice, ako v prípade príslušenstva modelu Pure F9.

V balení je však aj malá kefka na drobné vysávanie, ktorú je možné skryť priamo do tela vysávača. Dokúpiť je možné aj tzv. sadu pre domácnosť s flexibilnou hadicou, kefou, dlhou štrbinovou hubicou a boxom na ich skladovanie.

Electrolux Pure Q9 je pre mňa milým prekvapením nie len po stránke dizajnu, ale aj funkčnosti a výkonu. Cena mierne zamrzí, na vysýpanie nádobky treba cvik, no v konečnom dôsledku ide o šikovný doplnok domácnosti. Hlavný vysávač síce úplne nenahradí, jeho bezdrôtovosť je však nenahraditeľná. Heslo Electroluxu pri tomto produkte „Čisto na jeden dotyk“ je tak odpodstatnené.

Aj preto si od nás novinka odnáša ocenenie…

Komentáre k článku