Reklama

Batériová farma od Tesly v Austrálii zažila prvú ostrú skúšku

Zdroj | AFP
Viktor Šmidák
Zdroj | AFP
Zdroj | AFP

Elon Musk so svojou spoločnosťou postavil v Južnej Austrálii najväčšiu batériu na svete. Pri poslednom výpadku energie sa táto farma osvedčila ako dobrý krok.

Ešte v marci tohto roka sme vás informovali o stávke Elona Muska a šéfa spoločnosti Atlassian, austrálskeho miliardára, Mika Cannon-Brookesoma. CEO Tesly vtedy vyrukoval s tvrdením, že do 100 dní postaví v Južnej Austrálii farmu batériového úložiska s kapacitou 100 MWh. Ak sa tak nestane, celý projekt bude hradený z jeho vrecka.

Zdroj | Tesla

Výber Austrálie nebol náhodný. Krajina sa totiž spolieha z veľkej časti na obnoviteľné zdroje, ktorých aktivita sa nedá kontrolovať. Je preto pomerne časté, že obyvatelia pociťujú výpadky dodávok elektrickej energie.

Pozrite si

Tesla postaví v Austrálii najväčší zásobník energie za 100 dní

Tesla nakoniec stávku vyhrala a farmu dokázala zrealizovať za 60 dní. Projekt sa nachádza približne 200 kilometrov od veternej elektrárne neďaleko Adelaide, ktorá mu zároveň dodáva aj energiu. V prípade, že je batéria plne nabitá dokáže zásobovať 30 000 domácností počas jednej hodiny.

Zdroj | SolarCity

14. decembra uhoľná elektráreň Loy Yang narazila na problémy, čo viedlo k strate 560 MW energie. Tesla Powerpack, farma akumulátorového úložiska, lokalizovaná približne 1 000 kilometrov od postihnutého územia zareagovala okamžite. Dokonca ani záložná elektráreň v Gladstone, ktorá má elektrinu zásobovať do 6 sekúnd už nemusela nič robiť.

Powerpack má sám o sebe kapacitu 100 MW. V poslednom prípade bolo postačujúce dodať 7,3 MW. Pri testovaniach sa ale dokázalo, že farma je schopná vyslať celú kapacitu, 100 MW, len v priebehu 0,14 sekúnd.

Najväčšia batériová farma na svete sa tak úspešne osvedčila. 50-miliónový projekt sa teda, zdá sa, austrálskej vláde a v budovaní podobných fariem bude pokračovať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.