Reklama

„Sexi“ batéria Shenxing zmení elektromobily. Na 400 km sa nabije za 10 minút

Zdroj | CATL
Juraj Procházka
Zdroj | CATL
Zdroj | CATL

16. augusta uviedol čínsky gigant CATL na trh Shenxing (v preklade „božský pohyb“), prvú 4C batériu LFP so superrýchlym nabíjaním na svete. Je schopná poskytnúť 400 km dojazdu s 10-minútovým nabíjaním, ako aj dojazd viac ako 700 km na jedno plné nabitie.

LFP je skratka pre chémiu na báze fosforečnanu lítno-železitého (LiFePO4).

Druhý údaj o dojazde je v značnej miere marketingová vata, pretože nič nehovorí o kapacite batérie, jej energetickej hustote, ani o výkone konkrétneho elektromobilu. Aj s olovenými akumulátormi dosiahnete pokojne dojazd 1000 km a viac, len ich budete musieť ťahať v prívesnom vozíku.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Tesla v elektromobiloch za 25 000 USD nasadí „žiletkové“ batérie BYD

Líthium-železo-fosfátové batérie majú o niečo nižšiu energetickú hustotu ako Li-ion batérie s prímesou kobaltu, ale u nových generácií sa tento parameter zlepšuje. Hendikep zároveň kompenzujú iné výhody.

Batéria Shenxing využíva nanokryštalizovaný katódový materiál LFP a technológiu super-elektronickej siete katódy, ktorá uľahčuje extrakciu lítiových iónov a rýchlu reakciu na nabíjacie prúdy. Vďaka tomu sa batéria dokáže rýchlo nabíjať bez degradácie. Pri izbovej teplote sa Shenxing dokáže nabiť na 80 % SOC za 10 minút.

SOC (state of charge) vyjadruje percentuálnu hodnotu nabitia batérie voči jej maximálnej kapacite.

CATL však využíva technológiu riadenia teploty článkov na systémových platformách, aby sa zabezpečilo rýchle zahriatie článkov na optimálny rozsah prevádzkových teplôt. Podstatne sa tak vylepšuje nabíjanie, aj vybíjanie batérie pri mrazivých teplotách, s ktorými sa elektromobily „nekamarátia“.

Zdroj | CATL

Shenxing sa tak dokáže nabiť z 0 na 80 % za 30 minút aj pri teplote -10 °C a bez problémov vie dodávať vysoký okamžitý výkon počas akcelerácie EV pri nízkych teplotách.

Čína je veľkým zástancom LFP batérií a čínsky gigant CATL, ktorý dodáva batérie aj pre Teslu, je svetovým lídrom na trhu batérií pre elektromobily. S podielom 35% je CATL jednotkou s veľkým odstupom pred druhým najväčším dodávateľom, ktorým je čínska automobilka BYD s podielom 16,2 % na globálnom trhu s batériami pre EV.

Pozrite si

Záchrana elektromobility? Na-ion batérie vyriešia nielen nedostatok lítia

Nižšiu energetickú hustotu LFP batérií CATL kompenzuje v prípade Shenxing-u zdokonalenou mechanickou konštrukciou batérie, ktorá šetrí materiál pri združovaní článkov a zmenšuje jej objem. Preto to zdôrazňovanie dojazdu 700 km.

Pridajme k tomu vysokú bezpečnosť a výhodnejšiu cenu a dostaneme obraz „sexi“ Shenxing batérie. Navyše nejde o žiadny laboratórny prototyp, ako býva často zvykom pri prezentovaní rôznych „prelomových“ batériových technológií.

CATL plánuje spustiť sériovú výrobu nových LFP batérií ešte do konca roku 2023.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.