Reklama

ASUS ZenFone 3: dôstojný nástupca úspešného predchodcu

Marek Hudák
86 %
Predchodca nového ASUS ZenFone 3 patrí stále k modelom, ktoré dokážu zaujať. Novinka doplnená o snímač odtlačkov prstov nie je výnimkou.

Výhody

  • Výdrž batérie
  • Snímač odtlačkov prstov na zadnej strane rozšírený o ďalšie použitie
  • Prijateľná cena

Nevýhody

  • Zadná časť je ako magnet na odtlačky
  • Množstvo zbytočných predinštalovaných aplikácií

Do redakcie nám prišiel ASUS ZenFone 3, jeden z trojice smartfónov predstavených už koncom mája tohto roka. Avšak až v tomto mesiaci sa novinka dostala na slovenský trh.

Čierne lesklé telo dokáže zaujať hneď na prvý dojem, avšak po chvíli používania som potreboval handričku na vyčistenie zadného krytu. Ten svojím lesklým povrchom priťahuje odtlačky ako magnet.

Okrem spomínaných odtlačkov vašich prstov nájdete na zadnej strane zariadenia aj ich snímač spolu s hlavnou 16 Mpx kamerou. Tá je vybavená svetelnosťou f/2.0, laserovou detekciou, automatickým zaostrovaním, OIS (optická stabilizácia) a dvojtónovym bleskom.

Nadstavba ZenUI ponúka množstvo nastavení, medzi ktorými nájdete aj pre mňa veľmi užitočné funkcie spadajúce pod dotykové gestá. ASUS ich nazval ZenMotion.

Pozrite si

Ultra tenký ASUS ZenBook UX410UA v štýlovom spracovaní

Dvojitým ťuknutím na displej prebudíte smartfón a dvojitým ťuknutím na hornú lištu ho naopak zablokujete. Nechýba ani možnosť písanie písmen na zamknutý displej, čím sa okamžite dostanete do požadovanej aplikácie.

Gestá pohybu obsahujú len úplný základ. Preklopením smartfónu stíšite hovor a ak si ho priložíte k uchu, automaticky prijmete prichádzajúci hovor.

 

Spomínaný snímač odtlačkov prstov našťastie nie je iba na odomykanie zariadenia. Autori implementovali do systému možnosť prijatia hovoru, spustenia fotoaparátu a nasnímania fotografie, za čo im patrí pochvala. Máloktorý výrobca využíva potenciál tejto nie tak novej technológie v smartfónoch.

Samotná 16 Mpx kamera patrí medzi hornú polovicu strednej triedy. Ako je už zvykom, aj ZenFone 3 má svoju aplikáciu fotoaparátu obohatenú o manuálny režim, v ktorom je možné nastaviť všetky požadované parametre.

Pozrite si

ASUS ZenBook Flip UX360CA – konvertibil s príjemnou cenou

Vďaka použitej OIS (optická stabilizácia) snímky vyzerajú lepšie a ostrejšie. Populárne HDR sa zas snaží prezentovať čo najkrajšie farby.

Množstvo režimov snímania scenérie spestrí fotenie a obohatí ho o niečo nové. To isté platí aj pre nahrávanie videa až do kvality 4K UHD. Aplikácia fotoaparátu tiež ponúka spomalenie, ktoré najlepšie využijete pri snímaní rýchlejších pohybov ako napríklad tanec, futbal alebo iný šport.

Osem Mpx selfie kamera so svetelnosťou f/2.0 dokáže nahrávať video s kvalitou až 1080p a tešiť sa môžete tiež na automatické skrášlenie, vďaka ktorému budú vaše fotografie vyzerať ešte lepšie.

Otvorením fotografií v novej karte ich zobrazíte v plnej kvalite.

Odhliadnuc od tela smartfónu, ktoré kovovým prevedeným jednoznačne získava na hodnote, aj samotný hardvér má čo ponúknuť. Výrobca stavil na zaužívaný 5,24-palcový rozmer Full-HD IPS+ displeja, ktorý vybavil ochranou v podobe Gorilla Glass 3.

O čo najrýchlejší chod nadstavby ZenUI bežiacej na Android verzii 6.0.1 sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 625 spoločne s grafickou časťou Adreno 506. Sekunduje im až 4 GB pamäť RAM so 64 GB vnútorným úložiskom.

Pozrite si

ASUS Vivo AiO V221 – tenučký All-in-One PC

Ak by vám nestačilo ani 64 GB, ASUS ZenFone 3 ponúka možnosť rozšírenia o pamäťovú kartu, ktorú by ste nahradili za druhú SIM kartu.

Výkon hardvéru som testoval dobre známou aplikáciou AnTuTu Benchmark. Nový ZenFone 3 získal 57 402 bodov, čím sa umiestnil nad Meizu MX5, ale pod Xiaomi Mi4s a iPhone 5S.

 

Samotná nadstavba ZenUI beží na Android 6.0.1 svižne, avšak možno by reakcie samrtfónu boli o čosi rýchlejšie nebyť množstva predinštalovaných aplikácií.

V tomto ohľade treba pochváliť spoločnosť LENOVO, ktorá vo svojich smartfónoch rodiny Moto používa čistý Android. ASUS však stavil na opačnú politiku.

Prvotným spustením nájdete v telefóne viac než 15 aplikácií, z ktorých budete aktívne používať pri najlepšom tretinu. Našťastie sa dajú bez problémov odinštalovať.

Aj samotné nastavenia sú podstatne rozsiahle a komplexné, čím autori chceli pravdepodobne poukázať na širokú ponuku. Skôr by som však uvítal lepšiu kategorizáciu.

Pozrite si

6 tipov, ako si uľahčiť prvé minúty s novým Androidom

 

Napriek všetkému stále dokážete z 3 000 mAh dostať pri náročnejšom používaní výdrž dosahujúcu 2 celé dni. Samozrejme aj zásluhou 4 režimov spotreby energie a piatym ľubovoľne nastaviteľným.

 

Klasické micro USB už pomaly v smartfónoch vymiera a ani ASUS nechcel zaostať za konkurenciou. ZenFone 3 je vybavený novým USB konektorom typu C, ktorým nabijete batériu takmer z 0 na 100 % za približne 90 minút.

Novinka narozdiel od nového iPhone 7 stále používa 3,5 mm jack pre slúchadlá, ktoré sú dokonca súčasťou balenia smartfónu.

ASUS ZenFone 3 útočí na popredné priečky v strednej triede predovšetkým výdržou batérie a rozumnou cenou za 64 GB verziu so 4 GB pamätou RAM. Aj preto si smartfón od nás zaslúži ocenenie DOBRÁ CENA.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.