Reklama

ASUS ZenBook Flip UX360CA - konvertibil s príjemnou cenou

Zdroj | ASUS
Erik Birčák
Zdroj | ASUS
Zdroj | ASUS
88 %
Prvý konvertibilný ZenBook nenechal nič na náhodu. Je ľahký, štýlový a prekvapivo všestranný. Má navyše aj príjemnú cenu.

Výhody

  • pasívne chladenie
  • výdrž batérie
  • pomer ceny a výkonu

Nevýhody

  • v záťaži nižší výkon
  • slabšie reproduktory
Zdroj | ASUS

Jednou z najväčších noviniek, ktorú si pre nás ASUS tento rok pripravil, je konvertibilný notebook ASUS ZenBook Flip. Prichádza s označením UX360CA práve v týchto dňoch do predaja a ukrýva v sebe hneď niekoľko zaujímavých riešení.

Už na prvý pohľad zaujme brúsené veko displeja. Sústredné kružnice nie sú bežným vizuálnym prvkom a potešia vás vždy, keď sa na notebook pozriete.

Okrem nich je dominantná aj dvojica kĺbov displeja, ktoré umožňujú jeho otáčanie v celom rozsahu 360°. Keďže ide o prvý konvertibilný ZenBook výrobcu, bol som zvedavý, ako si poradil práve s týmito kĺbmi.

Zdroj | ASUS

Musím priznať, že som príjemne prekvapený tuhosťou riešenia a optimálnym odporom pri nájdení vhodnej polohy. Navyše konštrukcia a spracovanie kĺbov vyzerá trvácne, neobával by som sa veľmi ich poškodenia ani pri dlhodobom používaní. Dobrá práca, vývojári z ASUSu.

Spodná strana notebooku je taktiež veľmi čistá, jedinými prvkami sú tu gumené nožičky a mriežka stereo reproduktorov. Spracovanie materiálov musím ohodnotiť veľmi pozitívne.

V podstate by som notebooku vytkol iba viditeľné odtlačky prstov. Tie žiaľ po chvíli vidíte na vonkajšej i vnútornej strane.

Zdroj | ASUS

Po preklopení displeja o 360° sa v tejto polohe zachytí pomocou jemného magnetu. Praktické riešenie. Pri používaní zariadenia ako tabletu tak máte klávesnicu na zadnej strane. Klávesy sa automaticky deaktivujú, takže sa nemusíte obávať ich náhodného stlačenia.

V prípade, že máte silnejší stisk, alebo radi tlačíte na dotykový displej, mali by ste si pri používaní ZenBook-u Flip dávať väčší pozor. Kvalitné spracovanie totiž nerieši skutočnosť, že sa použité materiály pri silnejšom tlaku prehýbajú.

Zdroj | ASUS

Integrovaná klávesnica a touchpad plnia svoju funkciu podľa očakávaní. Klávesy sú dostatočne veľké a ich rozloženie je klasické, až na tlačidlo zapínania.

To je umiestnené na bočnej strane hneď vedľa ovládania hlasitosti. Tieto prvky boli presunuté na bočnú stranu, aby boli prístupné aj v tabletovom móde. Písanie na klávesnici je obstojné a po chvíli cviku aj bez chýb.

Dotykový 13,3-palcový displej má pomerne nadštandardné rozlíšenie 3200 x 1800 bodov. To na jednej strane zaručuje vysokú jemnosť displeja, ale takisto si vyžaduje značný grafický výkon.

Ovládanie dotykom je pohodlné. Prsty sa kĺžu tak, ako majú a aj gestá sú rozoznávané bezchybne. ZenBook Flip je tak výborne použiteľný aj ako tablet, hoci väčšinu času ho budete mať skôr v notebookovej polohe.

Predsa len 1,3 kilogramu je hmotnosť, ktorá nie je vhodná na celodenné držanie v tabletovom režime. IPS panel displeja zaručuje špičkové pozorovacie uhly a spokojnosť môžem vyjadriť aj s jeho jasom.

Na priamom svetle je však viditeľnosť skomplikovaná lesklým prevedením a pomerne silnými odrazmi.

Zdroj | ASUS

Srdcom ZenBook-u Flip je procesor Intel Core M 6Y30. Pod týmto označením sa ukrýva ten najúspornejší rad procesorov Intel najnovšej generácie. Aj keď je tento model používaný skôr v tabletoch, našiel si svoje miesto i v práve testovanom notebooku.

Oproti procesorom z radu Core i3 alebo i5 má podstatne nižšiu spotrebu, a tak ponúka dlhšiu výdrž na batériu i možnosť pasívneho chladenia. Na druhej strane je ale jeho základná frekvencia iba nevýrazných 0,9 GHz.

Pri náročných aplikáciách tak do hry vstupuje turbo, ktoré môže dosahovať frekvencie až 2,2 GHz. Počas môjho testu však procesor dosahoval maximálne 2 GHz. Takisto treba rátať s tým, že procesory radu Core M majú pomerne agresívne znižovanie frekvencie v prípade prekročenia teplotného limitu, alebo limitu spotreby.

Testovaný ASUS tak v syntetickom teste niekedy klesol aj pod frekvenciu 0,9 GHz, a to práve vtedy, keď nebol dostatočne chladený.

Zdroj | ASUS

Pri reálnom nasadení však rozdiel nespoznáte. Prehliadanie internetu a prácu s kancelárskymi aplikáciami či bežné úlohy v operačnom systéme zvláda ZenBook UX360CA bez najmenšieho zaváhania. K tomu mu pomáha aj 8 GB operačnej pamäte a 256 GB SSD disk.

Integrovaná grafická karta je „osekaným“ modelom známym z procesorového radu Core i3/i5. Ani to však v podstate nevadí, pretože nové hry si nezahráte ani na jednom modeli a na bežné kancelárske či oddychové aktivity sú obe karty viac než dostatočne výkonné. Popravde si myslím, že ASUS veľmi vhodne trafil hardvérovú konfiguráciu.

Na jednej strane ponúka dostatočne výkonný hardvér pre bežný chod, na strane druhej ale nepoužíva prémiové komponenty, za ktoré sa platí výrazne viac a ich prínos pre bežného užívateľa je otázny, ak vôbec nejaký. Aj vďaka tomu má UX360CA zaujímavú cenu, ktorá patrí k najväčším výhodám novinky.

Zdroj | ASUS

ZenBook Flip má na svoje rozmery pomerne dobrú výbavu, aj čo sa týka portov. Okrem dvojice USB 3.0 je k dispozícii aj USB-C. Integrovaná čítačka SD kariet je tiež príjemným doplnkom, hoci zasunutá SD karta z notebooku vytŕča. Na pripojenie externého displeja slúži mini HDMI port.

O bezdrôtové pripojenie sa stará Wi-Fi s podporou najnovšieho štandardu 802.11ac, ako aj Bluetooth 4.1.

Zvukový prejav zabezpečuje dvojica reproduktorov, ktorých zvuk vás asi neohúri, ale na základné ozvučenie postačuje.

Zdroj | ASUS

Veľkým plusom novinky je absolútne tichý chod. To je parketa, kde osadenie úsporného procesora naozaj pomohlo. Samozrejme to znamená i výrazne vyššie teploty v záťaži.

Notebook sa však kritickým teplotám bráni obmedzením výkonu. Nie je teda prekvapením, že výkon mierne varíruje vzhľadom k prostrediu, v ktorom sa UX360-ka používa.

Ďalším plusom je výdrž notebooku. Integrovaná 54 Wh batéria dokáže poskytnúť až 9 hodín klasickej kancelárskej práce. Všetko ale závisí od intenzity podsvietenia displeja, a tak sa môžu vaše skúsenosti odlišovať.

Výdrž cez 6 hodín v intenzívnej záťaži však nie je málo, preto by som ZenBook Flip zaradil k lepším modelom v tejto kategórii.

Zdroj | ASUS

Asus ZenBook Flip UX360CA je vydarený konvertibilný Ultrabook, ktorý ponúkne výborný výkon a kvalitné spracovanie. Výrobca touto novinkou otvára možnosť vlastniť prémiový model za prijateľnú cenu, za čo mu patrí pozornosť i uznanie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.