Reklama

Apple iPhone dostanú nový port

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple a jeho vzťah k portom a ku konektorom by vydal na jednu diplomovku a pár plagiátov. V súčasnosti používa v MacBookoch dva druhy portov (MagSafe, USB-C), podobné je to v mobilných zariadeniach. V iPhonoch používa Lightning port a v iPadoch Lightning a USB-C.

Otázkou za milión je, prečo sa Apple úplne nevykašľal na Lightning a nepoužíva len USB-C? Preto sme zbystrili pozornosť, keď sa dostala von informácia, že Apple pracuje na novom porte pre iPhony série 14.

Pozrite si

Apple iPhone s USB-C? Slovenská firma sa venuje aj takýmto úpravam

Naše nadšenie netrvalo dlho. Ani do nových modelov nepríde „uesbécéčko“, ale len aktualizovaný Lighning. A aj ten bude len v drahších modeloch. Tie dostanú rýchlejší USB 3.0 Lightning port, ktorý by mal aspoň vyriešiť pomalé prenosové rýchlosti.

Súčasný Lightning je založený na starej technológii USB 2.0, ktorá dokáže prenášať dáta rýchlosťou 480 Mbps. To je dnes pre profesionálov obmedzujúca rýchlosť, pretože prenos 4K ProRes videa pomocou Lightning kábla trvá dlho. Pre porovnanie, USB 3.0 poskytuje rýchlosť až 5 Gbps.

Pozrite si

Budeme si kupovať zariadenia bez nabíjačky? Je to správny krok?

Je to zvláštne aj z ekologického hľadiska, na ktoré Apple často a veľmi rád poukazuje. V Európe sa ročne predá pol miliardy nabíjačiek, ktoré vytvárajú 11 000 až 13 000 ton elektronického odpadu. Jeden typ nabíjačky by prospel životnému prostrediu, ušetril peniaze používateľom a znížil výrobné náklady.

Európsky parlament pracuje na zavedení smernice, ktorá by bola podkladom pre legislatívny rámec na zavedenie jedného typu portu pre nabíjačky k mobilom a malým až stredným zariadeniam. Včera dospeli poslanci k zhode a prijali revidovanú smernicu o rádiových zariadeniach (43 hlasov za a 2 proti).

Poslanci chcú tiež do konca roku 2026 predložiť stratégiu, ktorá by zabránila fragmentácii trhu s bezdrôtovým nabíjaním. Cieľom je pokračovať v znižovaní environmentálneho odpadu, zabezpečiť pohodlie spotrebiteľov a vyhnúť sa takzvaným „uzamknutým“ efektom vytvoreným patentovanými riešeniami spoplatňovania.

Pozrite si

Čo je to Lightning a prežije vôbec ešte tento rok?

Skôr či neskôr nájdeme v iPhonoch USB-C port. Apple už mnohokrát ukázal, že rozumie len reči peňazí. Ak mu únia pohrozí blokovaním prístupu na náš trh, určite porozumie aj v tomto prípade a používatelia nebudú musieť riešiť nezmyselné komplikácie s nabíjaním, káblami či kompatibilitou.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.