Reklama

Čo je to Lightning a prežije vôbec ešte tento rok?

Richard Pliešovský

Každému Applistovi je dôverne známy Lightning port. Napriek tomu, že bol predstavený pred 9-timi rokmi, stále sa používa v iPhonoch a v niektorých iPadoch.

V roku 2012 išlo o veľkú vec, keď Apple nahradil 30-pinový dokovací konektor. Mal len 8-pinov, napriek tomu sa mohol, okrem nabíjania, synchronizovania a prenášania dát, využívať na hosťovanie počítačov, externých monitorov, fotoaparátov či batérií. Jeho veľkou výhodou je, že má symetrické rozhranie, možno ho teda zasunúť v ľubovoľnej orientácií. To bolo v tom čase niečo nevídané, USB-A, či mini-USB takúto vychytávku nemali a používatelia sa museli triafať do správnej orientácie.

Pozrite si

Koniec Lightningu? Apple má pripravovať MagSafe port aj pre iPhone

Apple ponúka rôzne adaptéry, ktoré umožňujú použitie Lightning konektorov s inými rozhraniami, od zastaralých 30-pinových, cez rôzne USB (dáta, nabíjanie, analógový audio výstup), VGA a HDMI na zrkadlenie obrazovky, či SD karty.

Lightning je proprietárna zbernica a napájací konektor, ktorú vyvinul a navrhol Apple.

Viete, že…

oficiálne konektory Lightning majú zabudovaný autentifikačný čip, ktorý výrobcom tretích strán znemožňuje výrobu kompatibilného príslušenstva bez schválenia spoločnosťou Apple? Schéma autentifikácie však bola prelomená a dnes si môžete kúpiť lacnejšie, no nie vždy spoľahlivé príslušenstvo bez požehnania Apple a jeho certifikátu MFi (Made For iPhone).

Lightning sa začal používať od iPhonov 5, iPadov 4. generácie, Air a v celej sérii iPadov mini. Nabíjali sa ním aj iPody Nano 7. generácie a ipody Touch 5. až 7. generácie.

Pozrite si

Čo je to USB-C a ako si vybrať správny USB-C kábel?

Doba však pokročila. Non Apple zariadenia prešli na microUSB následne na moderný USB-C štandard, ktorý je vo viacerých ohľadoch lepší ako Lightning. Aby to bolo ešte komplikovanejšie, Apple začal používať USB-C v MacBookoch a v iPadoch série Pro. Základné iPady, iPod Touch a všetky modely iPhonov si stále držia Lightning. Podľa všetkého si Apple aj v budúcnosti tento konektor udrží. Ako jednu z nevýhod USB-C Apple spomína, že je menej vodotesný ako Lightning a pri prechode na iný štandard vznikne „bezprecedentné množstvo elektronického odpadu“. Dôvod však bude prízemnejší, USB-C je bezplatný a otvorený štandard.

Zdroj | iFixit

Lightning zrejme bez problémov prežije aj tento rok, aby sme mu mohli 12. septembra 2022 pripraviť tortu na oslávenie jeho 10. rokov. Mnohí by ale zrejme privítali prechod Apple na USB-C. Len aby nás Apple neprekvapil a neprišiel s úplne novým štandardom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.