Reklama

Oplatí sa dnes kúpiť iPod touch 7, keď je tu iPhone 13 mini?

Richard Pliešovský

Zdá sa to zvláštne, ale Apple ešte dnes predáva popri svojich smartfónoch, notebookoch, tabletoch či smarthodinkách aj MP3 prehrávač, iPod touch 7. Pre koho je určený a má vôbec význam si ho kúpiť?

Je pomerne nepochopiteľné, že Apple, ktorý hneď ako vyjde nový iPhone, či Apple Watch, stopne predaje predchádzajúcich modelov a pritom stále ponúka obstarožný iPod Touch. Kto si kúpi toto, kedysi dávno pokrokové, zariadenie? Mimochodom, prvý iPod bol predstavený pred 20. rokmi, presne 23. 10. 2001.

Pri používaní iPhonu 13 mini som vytiahol iPod touch 7 zo šuflíka a zamyslel sa nad ním, jeho využitím v súčasnosti. Najprv som ho musel pripojiť na nabíjačku, pretože výdrž v pohotovostnom režime je katastrofálna, častokrát sú to len 2 dni. Má ešte význam držať v produktovej línii tento prístroj, nazývaný aj iPhone bez SIM-ky?

Pozrite si

Koľko vydrží „trpaslík“ Apple iPhone 13 mini?

Cenovo si iPod touch 7 nevedie zle a stále môže ísť o vstupné zariadenie do ekosystému Apple. Apple iPhone 13 mini si viete kúpiť od 799 eur, „najnovší” iPod touch 7 vás vyjde na 239 eur. Na porovnanie, za základný iPad zaplatíte 379 eur a predsa len, ide o iný level, i keď, samozrejme, nie je taký kompaktný.

Apple iPod touch 7 poháňa čip A10 Fusion, ten istý, aký nájdete v Apple TV 4K. S výkonom na základné veci by ste teda nemali mať problémy. Ja sa priznám, že občas používam toto zariadenie ako lacnú a rýchlu možnosť sledovania telky, či už z appky Apple TV, alebo slovenských operátorov.

Veľmi šikovné využitie je aj ako diaľkové ovládanie smart domácnosti, alebo prehrávanie hudby. V kombinácii so službou Apple Music a HomePod mini ide o skvelé riešenie. Pravdaže, presne toto isté si dokážte vyriešiť s akýmkoľvek zariadením od Apple, od hodiniek po notebook. Jedinú výhodu v použití iPodu na tieto účely vidím v tom, že ho môžu využívať aj ostatní členovia domácnosti, najmä tí, ktorí ešte neprepadli kúzlu ekosystému Apple. IPod totiž nemá Touch ID a už vôbec nie Face ID. Ak si na ňom vypnete bezpečnostné prihlasovanie (komu sa chce stále naťukávať PIN kód, keď ho máte doma však?), zapne si ho ktokoľvek.

V porovnaní s iPhone mini 13 však okrem oveľa nižšej ceny a ešte kompaktnejších rozmerov nezískate žiadne výhody, aby ste mohli rozmýšľať nad kúpou „najnovšieho“ iPodu. Základná verzia má len 32 GB pamäť, čo je v dnešnej dobe nedostatočné, za model so 128 GB si však poriadne priplatíte, vyjde vás na 349 eur a 256 GB kapacita až na 459 eur!

Pozrite si

Apple sa zbláznilo: Nový iPod touch so starým dizajnom a funkciami za 459 eur?

Ani displej nie je niečo, z čoho vám padne sánka. IPS Retina displej má 4 palce, rozlíšenie 1 136 x 640 px pri jemnosti zobrazenia 326 ppi. Aj pri striedmom používaní sa musíte pripraviť na žltkastý nádych v okrajoch obrazovky. Ak si pozriete parametre iPhone 13 mini, je to úplne iná liga. Super Retina XDR OLED má 5,4 palcov, podporuje HDR10, Dolby Vision a má jas 800 nitov (špičkovo až 1 200). Rozlíšenie je 1 080 x 2 340 px pri 476 ppi.

Rovnako nemá zmysel porovnávať fotoaparáty. Pokým iPod touch 7 disponuje 1,2 Mpx webkamerou s clonou f/2,2 a zadný fotoaparát 8 Mpx s f2,4, iPhone 13 mini má selfie fotoaparát s rozlíšením 12 Mpx a clonu f/2,2. Vzadu sa nachádza dvojitý 12 Mpx fotoaparát, širokouhlý 26 mm objektív s f/1,6 a ultraširoký 13 mm s f/2,4.

Z konektivity nájdete v iPode touch 7 Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 a 3,5 mm audio konektor. Poradí si so zvukovými formátmi AAC-LC, HE-AAC, HE-AAC (v2), chránené AAC, MP3, Linear PCM, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital (AC-3), Dolby Digital Plus (E-AC-3) a Audible (formáty 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX a AAX.

V prípade iPhonu 13 mini je konektivita oveľa širšia. Smartfón podporuje 5G sieť, má vstavané GPS, GLONASS, Galileo, QZSS a BeiDou, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 a NFC umožňujúce bezkontaktné platby. Audio formáty sú totožné ako v iPode, akurát je podporovaný aj AAX+.

Pozrite si

Ako fotí najlepší z najmenších, Apple iPhone 13 mini, po zotmení?

Na obrázku dole si všimnite na pravej strane konektor. Áno, tušíte správne, ide o 3,5 mm audio konektor, ten v iPode touch 7 stále nájdete. Ale kupovať si kvôli tomu iPod? Ani náhodou!

Oveľa lepším riešením je iPhone 13 mini. Na to čo dokáže, je to oveľa lepšia voľba. Poslúži perfektne nielen ako prehrávač médií, ale i ako plnohodnotný smartfón. Milovníci väčších uhlopriečok ho môžu mať v zálohe ako rezervný, keď ten hlavný pôjde do opravy, alebo ho budú vymieňať za iný model.

Za zapožičanie smartfónu Apple iPhone 13 mini ďakujeme operátorovi Slovak Telekom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.