Reklama

Koľko vydrží „trpaslík“ Apple iPhone 13 mini?

Richard Pliešovský

Najlepší z najmenších je síce milý a výkonný, ale nič nevydrží. Už ste sa stretli s podobnou hláškou? Určite áno. Aj preto sme sa rozhodli podrobiť ho našej skúške.

Apple aj tento rok priniesol štvoricu nových iPhonov. Je však celkom možné, že na budúci rok jeden z nich už neuvidí svetlo sveta. O ktorý model pôjde nie je ťažké uhádnuť.

Pozrite si

Máme prvé makro fotky z nového Apple iPhone 13 Pro

Apple iPhone mini je určený pre používateľov, ktorým chýbal kompaktný, no pritom moderný a výkonný iPhone. Minuloročný model iPhone 12 mini však nepriniesol predajné úspechy. Apple ho prestal vyrábať už počas leta. Jedným z údajných dôvodov, prečo sa mini tak dobre nepredával bola výdrž batérie. Výrobca na tom popracoval, mierne zvýšil kapacitu batérie a ešte lepšie vyladil spotrebu. Pokiaľ máme veriť jeho slovám, nové mini si polepší s výdržou o 1,5 hodiny oproti minuloročnému iPhone 12 mini.

model iPhone 13 iPhone 12
iPhone mini 2 406 mAh 2 227 mAh
iPhone 3 227 mAh 2 815 mAh
iPhone Pro 3 095 mAh 2 815 mAh
iPhone Pro Max 4 352 mAh 3 687 mAh

Oveľa lepšie výsledy však aj v novej sérii dosahujú väčšie modely. Fenomenálne nám to predviedol iPhone 13 Pro Max, ktorý sme v našom teste dokázali vybiť až po neuveriteľných 23 hodinách! Preto sme sa rozhodli podrobiť presne rovnakého testu aj mini.

Ako sme testovali?

Od smartfónu sa očakáva, aby dokázal fungovať jeden deň. Typicky od rána do večera, keď ste už doma, resp. alebo niekde, kde je k dispozícii nabíjačka.

Na iPhone 13 mini sme neskúšali hrať nonstop hry, ani načitávať do nekonečna aplikácie. Zaujímalo nás, ako dlho dokáže streamovať filmy z videoslužieb. Smartfón sa nabil na 100 % kapacity a spolu s prvým filmom sa zapli stopky.

Pozrite si

Akú výdrž má iPhone 13 Pro Max? Nestačili sme sa diviť!

Podľa predpokladu sa mini vybíjal rýchlejšie, ako Max, ale v konečnom výsledku to vôbec nebolo také zlé. Priznám sa, že sme v redakcii očakával slabší výsledok. Prvých 10 % kapacity pokleslo takmer zároveň s prvým filmom, čo je skvelý výsledok. Na polovicu kapacity sme sa dostali za 7 hodín, čo je takmer jedna pracovná smena, resp voľný čas, ktorý vám ostane, ak odrátame pracovnú dobu a čas určený na spánok.

100%
90% 1 hodina, 46 minút
80% 2 hodiny, 5 minút
70% 3 hodiny, 23 minút
60% 6 hodín, 46 minút
50% 7 hodín, 4 minúty
40% 8 hodín, 27 minút
30% 9 hodín, 29 minút
20% 11 hodín, 2 minúty
10% 12 hodín, 27 minút
0% 14 hodín, 30 minút

Batériu sme v novom iPhone 13 mini vybili za 14 hodín a 30 minút. Ukazuje sa tak, že aj tento drobec vám vydrží cestu lietadlom aj na kraj sveta, ba ešte aj o kúsok ďalej.

Netreba však zabúdať, že na výdrž batérie vplýva viacero faktorov. V prvom rade ide o jas displeja, ak pozeráte na displej v exteriéri, môže kapacita batéria dramaticky klesať. Vplyv na spotrebu má aj to, či pozeráte video uložené v pamäti smartfónu, alebo ho streamujete. Rozdiel vo výdrži je aj podľa toho, v akom rozlíšení pozeráte video, ale i to ako hlasno máte pustené reproduktory, resp. či počúvate zvuk na slúchadlách. Rozdiel je aj v prípade streamovania cez Wi-Fi, alebo cez mobilné dáta. Výkon batérie tiež klesá vekom, keď klesá jej „zdravie“.

Naše namerané hodnoty berte preto ako približné. Dodávame, že sme mali vypnuté mobilné dáta aj lokalizačné služby. Jas bol nastavený zhruba na 50 %, zvuk išiel do slúchadiel cez Bluetooth. Streamovalo sa cez Wi-Fi z Netflixu a YouTube, poväčšine v 4K rozlíšení.

Ako vidíte, aj iPhone 13 mini dokáže poslúžiť dobre a dlho. Kvôli batérii tento rok nemusíte mini odsunúť nabok. Skôr ostáva na vašom zvážení, či sa vám jeho kompaktnosť v konečnom dôsledku nevypomstí na jeho horšom ovládaní, napríklad pri písaní textov. Každopádne ide o exkluzívny smartfón, ktorý je naozaj príjemné nosiť všade so sebou, bez toho, aby vás obmedzoval krátkou výdržou batérie či jeho rozmermi.

Za zapožičanie smartfónu ďakujeme operátorovi Slovak Telekom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.