Apple iPhone 12 Pro a Pro Max – väčšie obrazovky, 5G a tentokrát aj LiDAR

ZDROJ | Apple

Apple dnes večer podľa očakávaní predstavil celkovo štyri modely novej série smartfónov iPhone 12. Vlajkovými loďami v rámci novej „dvanástkovej“ série sú modely iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Obľúbený hranatejší dizajn známy z modelu iPhone 4 tentokrát spájajú s obrovskými uhlopriečkami a technológiou LiDAR, ktorú si Apple vyskúšalo už pri tohtoročnom iPade Pro.

Nové modely iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max dostali rovnako, ako zvyšok novej série, vynovený dizajn. Na prvý pohľad sa samozrejme podobajú svojim minuloročným predchodcom, no ak patríte medzi pamätníkov tejto značky, nová séria vám určite pripomenie aj legendárny iPhone 4. Oblé hrany vystriedali rovné boky s rovným zadným sklom.

ZDROJ | Apple

Apple tento rok pristúpilo k zväčšeniu uhlopriečok. Aj napriek predstaveniu menšieho modelu iPhone 12 mini ponúkne profesionálna séria väčšie uhlopriečky, ako ich predchodcovia. Nový iPhone 12 Pro prechádza z 5,8″ na 6,1″ uhlopriečku, zatiaľ čo väčší iPhone 12 Pro Max z 6,5″ na 6,7″ obrazovku.

ZDROJ | Apple

Nový iPhone 11 Pro (ako aj Pro Max) bude dostupný v takmer rovnakých farbách, ako minuloročný iPhone 11 – teda v čiernej, zlatej a bielej farbe. Zelenú verziu smartfónu však tento rok vystriedala modrá. Zadné sklo bude matné, až na výčnelok pre fotoaparáty, v ktorom sú tento rok umiestnené tri klasické snímače doplnené o senzor LiDAR.

ZDROJ | Apple

Technológia LiDAR je primárne známa z autonómnych vozidiel, ktoré vďaka nej získavajú prehľad o svojom okolí. Apple však využíva túto technológiu na vylepšené snímanie priestoru pri používaní rozšírenej reality. LiDAR je v tomto prípade oproti bežným fotoaparátom v snímaní priestoru výrazne presnejší.

ZDROJ | Apple

Túto novú technológiu samozrejme dopĺňa už očakávaná podpora 5G sietí, ktoré už pomaly, ale isto spúšťajú aj operátori v našich končinách. Antény pre 5G, ktoré si Apple vyvinul sám, sú opäť integrované do rámu smartfónu z nehrzavejúcej ocele.

ZDROJ | Apple

Nové modely samozrejme poháňa najnovší čipset Apple A14, ktorého súčasťou je 6-jadrový všeobecný procesor, 4-jadrový grafický procesor. Ide o vôbec prvý 5nm čip osadený v smartfóne, ktorý má zvládať spracovať v rámci neurónových sietí až 11 biliónov operácií za sekundu.

ZDROJ | Apple

Nový čipset sa rovnako, ako pri klasickom iPhone 12 postará o kvalitnejšie fotografie. Apple špecificky vyzdvihol novú generáciu Smart HDR technológie, ktorá dokáže automaticky zvýrazniť tváre na tmavých fotografiách a ešte kvalitnejšie nočné fotografie, v ktorých exceloval už aj iPhone 11, resp. iPhone 11 Pro a Pro Max.

Pozrite siiPhone 12 – prvý smartfón od Apple s podporou 5G

Trojicu fotoaparátov na zadnej strane tentokrát tvoria 12 Mpx senzory v zostave klasického a ultraširokouhlého objektívu doplneného o teleobjektív. Väčší iPhone 12 Pro Max dostáva do vienka nový 12 Mpx teleobjektív s 2,5-násobným priblížením. Nový senzor s clonovým číslom f/1.6 dostáva pri tomto modeli aj širokouhlý fotoaparát. Nový senzor mu umožní zachytiť o 87 % viac svetla a to tentokrát aj za pomoci optickej stabilizácie obrazu.

ZDROJ | Apple

Novinkou pri modeloch Pro a Pro Max je aj nový obrazový formát Apple ProRAW, ktorý spája strojové vylepšovanie fotografií v podobe technológie Smart HDR a ďalších s flexibilitou RAW formátu vhodného pre ďalšie úpravy obrazu. Fotografie v tomto formáte bude možné upravovať aj priamo v predvolenej aplikácii Fotky, funkcia však bude dostupná až neskôr v tomto roku.

Apple však nezostal iba pri vylepšovaní fotografií. Nové modely určené pre náročnejších používateľov tentokrát dostávajú do výbavy aj možnosť nahrávania videa vo formáte HDR vrátane formátu Dolby Vision HDR v 10-bitovej kvalite. Finálne videá bude rovnako, ako pri formáte Apple ProRAW, možné upravovať aj priamo v predvolenej aplikácii galérie.

ZDROJ | Apple

Súčasťou nových modelov je aj reinkarnovaný MagSafe, teda magnetické nabíjanie, tentokrát spojené s bezdrôtovým nabíjaním Qi. Smartfón tak stačí priložiť k magnetickej nabíjačke, ktorá sa už automaticky prichytí presne k nabíjacej cievke. Vstavané magnety je rovnako možné použiť na pripevnenie MagSafe Wallet, teda prídavného koženého puzdra na karty.

ZDROJ | Apple

Nový iPhone 12 Pro, ako aj väčší iPhone 12 Pro Max bude dostupný v štyroch spomínaných farbách. Aj napriek zvýšeniu základnej pamäte na 128 GB zostáva cena základného modelu série Pro nezmenená, v Spojených štátoch bude začínať na 999 dolároch. Dostupný bude aj v 256 a 512 GB verzii, oficiálne v obchodoch od 23. októbra.

Väčší iPhone 12 Pro Max bude začínať v rovnakej pamäťovej verzii na cene 1 099 dolárov. V rovnakých pamäťových verziách však dorazí do predaja o niečo neskôr, predobjednávky budú otvorené až 6. novembra a zákazníkom bude doručený na vybraných trhoch o týždeň neskôr, teda 13. novembra.

 

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

Komentáre k článku