Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple Car - 550 km dojazd a nabíjanie za 18 minút!

Apple Car - 550 km dojazd a nabíjanie za 18 minút!
Števo Porubský
Apple Car - 550 km dojazd a nabíjanie za 18 minút!

O tom, že Apple chystá elektromobil vlastnej značky sme už počuli mnohokrát. Dokonca nedávno zarezonovala svetom internetu správa od Hyundai, ktorý vraj rokuje s americkým gigantom na výrobe elektromobilu. Znie to možno neuveriteľne, ale Hyundai je v tom viac ako si myslíme.

Zdroj | Hyundai

Známy analytik Ming-Chi Kuo z KGI Securities, ktorý už roky odhaduje čo Apple chystá a akým smerom sa bude uberať, zverejnil informácie o tom, aké parametre Apple Car prinesie. S informáciami dnes prišiel portál MacRumors. Dáta si pritom nevymyslel z brucha, ale odrazil sa z reálnych čísiel.

Tie už totiž zverejnila automobilka Hyundai pri predstavení svojej unikátnej skateboardovej platformy E-GMP začiatkom decembra minulého roka. Keďže platforma je plne modulovateľná, je prakticky jedno akú karosériu položíte na skateboard.

Zdroj | Hyundai Motor Group

Aj vďaka tomu je celkom pravdepodobné, že Hyundai bude predsalen dvorným dodávateľom základu (ak nie celého elektromobilu) pre Apple a jeho elektromobil. Zaujímavé je, že Kuo nepredpokladá, že do procesu bude zainteresovaný súčasný dvorný výrobca Apple, taiwanská spoločnosť Foxconn.

Kuo i my vďaka tomu vieme, že prípadné Apple Car bude disponovať dojazdom cez 550 km a veľmi rýchlym nabíjaním. Za 18 minút nabíjania má byť k dispozícii 80% kapacity batérie. Keďže ale na nabíjaciu stanicu neprídeme s nulou, nabíjanie bude ešte o čosi kratšie. Maximálny výkon DC nabíjania má byť 350 kW pri 800V, čo je aj dnešné maximum pre už existujúce elektromobily. Nejde tak len o vymyslené číslo, ale celkom reálnu hodnotu.

Zdroj | Hyundai Motor Group

Ming-Chi Kuo tvrdí, že Apple Car bude postavené práve na platforme E-GMP od Hyundaiu. To by znamenalo, že elektromobil od Apple dokáže teoreticky zrýchliť na stovku za zhruba 3,6 sekundy a maximálna rýchlosť sa zastaví na hodnote 260 km/h. Hoci také parametre neponúka ani očakávaný Hyundai 5, Apple Car by malo byť top-end model, za ktorý si Apple bude pýtať rovnako prestrelené ceny, ako za svoje ostatné produkty. Je tak možné predpokladať, že z platformy E-GMP Apple vyžmýka všetko.

Keďže prvý elektromobil na platforme E-GMP (Hyundai Ioniq 5) uvidíme už o pár týždňov, je celkom pravdepodobné, že Apple už na platformu má navrhnutú svoju vlastnú karosériu a tak ostáva iba otázkou času, kedy sa dočkáme aj reálneho predstavenia. Ming-Chi Kuo sa pritom vo svojich prognózach mýli iba zriedka.

Zdroj | Hyundai Motor Group

Viaceré zdroje však uvádzajú, že Apple príde s elektromobilom až v roku 2024, Kuod odhaduje jeho príchod až v roku 2025. To nie je celkom nereálne, Apple musí elektromobil nie len navrhnúť, ale aj testovať a získať všemožné certifikáty pre spôsobilosť jazdy po cestách. A to trvá. Napriek tomu Apple môže predstaviť elektromobil vo fáze finálneho konceptu a už len naň budeme čakať. Tesla to predsa robí so všetkými svojimi modelmi.

Zdroj