Elektromobil Apple Car už o tri roky?

ZDROJ | Motor1/John Neff

Agentúra Reuters priniesla informácie o tom, že Apple zrejme už v roku 2024 spustí výrobu vlastného elektromobilu, ktorý má poháňať prelomová batéria s novým „monočlánkovým“ dizajnom.

Reuters sa dostal k informáciám od dvoch zamestnancov, ktorí sa priamo podieľali na supertajnom projekte pod kódovým označením Project Titan. Ten s viacerými prestávkami beží od roku 2014. Práce vraj postúpili natoľko, že sa už vážne uvažuje o spustení komerčnej výroby.

ZDROJ | Motor1/John Neff

Elektromobil má obsahovať revolučné batérie s monočlánkovým dizajnom, vďaka čomu poskytnú väčšiu kapacitu ako konkurenčné batérie s rovnakou veľkosťou. Nový dizajn tak zabezpečí dlhší dojazd. Okrem toho majú byť lacnejšie. Apple tiež skúma možnosti využitia LFP (lítium-železo-fosfátových) článkov, ktoré sú bezpečnejšie, menej sa totiž prehrievajú.

Pozrite siTesla vraj plánuje využívať čínske Li-ion batérie bez kobaltu

Elektromobilu nebudú chýbať senzory LiDAR, predpokladá sa, že Apple využije aj tie, ktoré sa dodávajú do iPadov Pro a iPhonov 12 Pro. Zvyšné prvky majú dodávať externí partneri.

ZDROJ | Motor1/John Neff

Samozrejme, teraz je tiež predčasné uvažovať o tom, kto by elektromobily vyrábal. Apple už absolvoval rokovanie o výrobe s Magna International, rozhovory boli ukončené, pretože plány Apple boli príliš neurčité. Zdroje podľa Reuters uvádzajú, že v hre stále ostáva možnosť, že by sa systém autonómneho riadenia integroval do elektromobilov tradičného výrobcu.

Na rozdiel od konkurencie, Apple chce vyrobiť elektromobil pre masový trh a nie dopravný prostriedok na zdieľanie či autonómne taxi.

Vyrábať elektromobily nie je to isté, ako zveriť výrobu iPhonov čínskym fabrikám. Na to, aby sa oplatila ich výroba, musí sa ročne vyrobiť minimálne 100 000 kusov. Na porovnanie, Tesla sa až po 17-tich rokoch dostala do zisku.

Reuters spomína aj možné oneskorenie (koronavírus), ktoré by mohlo spôsobiť uvedenie elektromobilu na trh v roku 2025 alebo ešte neskôr.

ZDROJ | Motor1/John Neff

Vzhľadom na to, že Apple má problém vyrobiť aj také triviálne zariadenie, ako je bezdrôtová nabíjačka (AirPower), úvahám o tom, že v roku 2024 uvidíme Apple Car nedávame v redakcii veľkú šancu. Predsa len, elektromobil nie je iPhone. Okrem toho, podľa úrovne máp od Apple by zrejme množstvo používateľov nedôverovalo jeho systému autonómneho riadenia.

Čo myslíte, dokčkáme sa vlastného elektromobilu od Apple, alebo len bude dodávať elektroniku skúsenému producentovi elektromobilov?

ZdrojReuters

Komentáre k článku