Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple to s elektromobilom myslí úplne vážne, už v 2020 má byť v predaji

Apple to s elektromobilom myslí úplne vážne, už v 2020 má byť v predaji
Števo Porubský
Apple to s elektromobilom myslí úplne vážne, už v 2020 má byť v predaji

Apple

POZRITE SI: Pracuje Apple v tajnosti aj na vlastnom aute?

Zatiaľ čo sa pôvodné značky, resp. skupiny ako VW Group, BMW, PSA, Fiat, Toyota… snažia (alebo skôr nesnažia) produkovať hybridy alebo elektromobily, niektoré značky idú do popredia iba vďaka výrobe čisto elektrických automobilov. Najznámejším príkladom je Tesla, ktorá prerazila s modelmi ako Roadster či Model S. Zaujímavý je však aj Nissan so svojim modelom Leaf. Veľkú príležitosť v nechuti pôvodných automobiliek vyrábať elektromobily, ktoré by ľudia aj kupovali, vidia giganti technologického sveta. Google už oznámil, že pripravuje elektromobil, ktorý bude dokonca jazdiť sám, no najnovšie sa o „koláč“ prihlásil aj Apple. Známy Bloomberg informoval, že v Apple už viac ako 200 ľudí pracuje na automobile na elektrický pohon. Vraj v roku 2020 sa dočkáme aj prvého automobilu s logom Apple jazdiaceho vďaka elektrine. Nielen preto je však jasné, že Apple zamieri aj do tohto biznisu.

 

POZRITE SI: Tesla Model S P85D – 691 koní, zrýchlenie za 3,3 sekundy, dojazd 442 km!

 

Apple s trhovou hodnotou takmer 750 miliárd dolárov, resp. 178 miliardami dolárov v hotovosti si môže dovoliť vstúpiť do akéhokoľvek biznisu. Za 178 miliárd dolárov si Apple môže bez najmenších problémov dovoliť kúpiť najväčšie fabriky (nielen) v Detroite, meste automobilizmu USA, kde je stále dostatok pracovnej sily z nedávno „skrachovaných“ automobiliek. Zároveň Elon Musk, CEO spoločnosti Tesla pre Bloomberg priznal, že Apple láka top zamestnancov Tesla s výrazným navýšením platu a viacerými bonusmi. Takže je jasné, že Apple investuje nemalé finančné prostriedky na to, aby Apple auto bolo o spomínaných 5 rokov realitou. Apple si môže dovoliť investovať aj do vlastnej fabriky na výrobu autobatérií. A to pokojne aj niekoľkonásobne väčšej, ako tej, ktorú chce Tesla vybudovať do roku 2020 za 5 miliárd dolárov v Nevade.

 

POZRITE SI: 7 vecí, ktoré si môžete kúpiť za súčasnú trhovú hodnotu Apple

Apple

Totiž ak v súčasnosti v Apple pracuje na elektromobile 200 ľudí (čo už je pomerne veľký tím), plánovaný príchod prvého vozítka v 2020 je viac ako reálny. Veď Apple má všetko – financie, kvalitných dizajnérov, špičkové produkty s možnosťou použitia v automobile a to najdôležitejšie – perfektné meno. Práve to môže pomôcť pri predaji elektromobilov viac, ako akákoľvek kampaň na nové eko auto klasických automobiliek.

 

POZRITE SI: Elektromobily s dojazdom nad 300 km chystá Nissan aj GM

Apple

V tomto prípade sa môže začať báť aj Tesla, ktorá síce oplýva kvalitným menom a ešte zaujímavejšími modelmi, no ak Apple pôjde do segmentu automobilov plnou parou, tak prevalcuje aj ju. Veď si to priznajme, ak vlastníme Apple iPhone, iPad a MacBook, resp. iMac, radšej si kúpime Apple auto, no nie? Alebo máte na to iný názor? Teda kúpili by ste si k iPhonu Apple auto len preto, že ho vyrába Apple?

 

POZRITE SI: Superkapacitory – energia ľahko, rýchlo, ale nie lacno

Apple

Foto: Apple