Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Android 14 prináša množstvo vylepšení, nevyhol sa integrácii umelej inteligencie

Android 14 prináša množstvo vylepšení, nevyhol sa integrácii umelej inteligencie
Zdroj | unsplash/Luca
Michal Sobek
Android 14 prináša množstvo vylepšení, nevyhol sa integrácii umelej inteligencie
Zdroj | unsplash/Luca
Zdroj | unsplash/Luca

Spoločnosť Google na svojej vývojárskej konferencii I/O predstavila niekoľko významných noviniek. Okrem hardvéru sme sa dočkali aj novej verzie Androidu s číslovkou 14, ktorá sa do dejín zapíše najmä integráciou umelej inteligencie.

Práve umelá inteligencia tvorila podstatnú časť prezentácie, Google tak nespí na vavrínoch a integruje umelú inteligenciu všade, kam sa dá na čele so svojim chatbotom Bardom. Práve ten bude po novom ešte vyspelejší a dostupný pre všetkých.

Pri novom Androide sa Google jemne inšpiroval u Apple a dáva používateľom možnosť upraviť si uzamykaciu obrazovku. Na výber je niekoľko zobrazení hodín s rôznym typom písma, používateľ si môže podľa seba navoliť aj skratky v dolných rohoch.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Google

Pri grafike ešte zostaneme, pretože si používateľ môže vybrať spomedzi 16 smajlíkov, ktoré môže priblížiť, vybrať vzor a farbu, čím vznikne unikátne personalizované pozadie. Podobne funguje aj vytvorenie 3D fotografie, kde sa zapoja algoritmy AI. Pre niekoho zbytočnosť, niekto možno na to čakal roky.

Google konečne zapracoval aj na svojom operačnom systéme, aby skvelo vyzeral na skladacích smartfónoch a tabletoch s veľkými uhlopriečkami. Kompletne prepracoval dokonca až 50 svojich aplikácií. Google konkrétne hovorí o tom, že používatelia môžu zmeniť veľkosť písma až na 200 %, pričom doteraz to išlo iba do 130 %.

Šípka pre gesto Späť je v Androide 13 často zle viditeľná. Android 14 to má zmeniť zahrnutím výraznejšieho symbolu. S tým je spojené aj gesto Späť, ktoré v Androide 13 fungovalo trochu zmätočne. Android 14 preto rieši tento problém pomocou prediktívneho gesta Späť, ktoré používateľovi po krátkom podržaní ukáže, kam sa vráti.

Zdroj | Google

Google sa zameral aj na bezpečnosť v prípade GPS lokátorov. Nový Android 14 vás inteligentne upozorní v prípade, že vo vašom okolí sa nachádza neautorizovaný lokátor. Zaujímavosťou je, že pri tejto funkcii spolupracuje aj s Applom a jeho lokalizačným čipom AirTag.

Veľkou témou je integrácia umelej inteligencie. AI prišla do aplikácie Fotky Google. Už to nebude len o mazaní nevhodných objektov, po novom budete môcť osoby presunúť, vyjasniť oblohu, prípadne časť objektu nechať dokresliť a podobne.

Ďalšie využitie AI prichádza do aplikácie Správy Google. Pri písaní klasickej SMS správy alebo RCS správy, môžete použiť tlačidlo s ikonou ceruzky, ktoré ponúkne inteligentné prepísanie celej správy do rôznych štýlov, na výber bude pohodový, nadšený alebo umelecký štýl.

Zdroj | Google

Americký technologický gigant tiež upozornil na AI v Mapách. Umelá inteligencia v nich bude využívať 3D zobrazenie. To však nebude jediným využitím a AI pomôže aj pre lepšie plánovanie ciest. Nie je však prekvapením, že nové funkcie budú spočiatku fungovať len v niektorých metropolách sveta. Časom by sme sa mohli dočkať masívneho rozšírenia.

Google sa zameral aj na nepočujúcich, pričom Android 14 umožní upozorniť na správy pomocou blesku fotoaparátu a rozsvietením displeja. Tieto nastavenia môže používateľ prepínať v časti Prístupnosť.

Android 14 prináša množstvo zmien v snahe zlepšiť výdrž batérie. Nemali by ste očakávať nič extrémne, ale tieto zmeny by mali stále priniesť aspoň o niečo lepšiu výdrž batérie. Pridalo sa aj extra upozornenie, keď energia v batérii klesne na 2 %.

Jedným z najväčších rozdielov medzi Androidom 14 a Androidom 13 je, že nová aktualizácia blokuje inštaláciu starších aplikácií pre Android. Google hovorí, že táto zmena sa konkrétne zameriava na aplikácie vytvorené pre Android 5.1 a staršie. Argumentuje to tým, že malvér sa často zameriava na staršie veerzie, ktoré nevyužívajú modernejšie zabezpečenie a ochranu súkromia.

Pozrite si

Senzácia roka sa volá Pixel Fold. Čo ponúka prvá skladačka od Google?

Spoločnosti ako Qualcomm, Huawei a Apple už oznámili pridanie satelitnej komunikácie. Našťastie Google spolu s príchodom Androidu 14 prináša natívnu podporu satelitnej komunikácie, čo je rozhodne krok správnym smerom.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pokiaľ ide o dátum vydania systému Android 14, zatiaľ neexistuje žiadne oficiálne vyjadrenie. Google však poznamenáva, že Android 14 bude stabilne pripravený stability v júni a že vývojári budú mať od tohto bodu niekoľko týždňov na otestovanie svojich aplikácií pred stabilným vydaním. Android 13 bol vydaný v auguste 2022, Android 12 bol vydaný v októbri 2021 a Android 11 bol vydaný v septembri 2020.