Android 11 je takmer tu, čo prináša jeho posledná beta verzia?

ZDROJ | Google

Do vydania finálnej verzie aktualizácie Android 11 zostáva už iba zopár týždňov a tak Google vydáva jej tretiu, teda finálnu verejnú beta verziu. Aké novinky táto beta prináša?

Prvé novinky, ktoré so sebou do operačného systému Android už jeho jedenásta hlavná aktualizácia, sme mali možnosť spoznať už začiatkom roka, kedy uzrela svetlo sveta jeho prvá vývojárska beta verzia. Android 11 už dostáva finálne kontúry a s treťou beta verziou aj ďalšie drobné novinky.

Zrejme najvýraznejšou novinkou pre väčšinu používateľov pripravovanej aktualizácie budú takmer kompletne prekopané emoji smajlíky. Dizajn takmer všetkých emoji sa zmenil, je jednoduchší a menej priestorový. Google k ním navyše pridáva 117 úplne nových emoji a 55 nových variácií k súčasným emoji, ktoré sa od základných odlišujú vo väčšine prípadov najmä farbou pleti.

ZDROJ | derRAV3N

S treťou beta verziou sa do Android 11 vracia aj možnosť núteného použitia 90 Hz frekvencie obrazovky pre smartfóny Google Pixel 4 a Pixel 4 XL. Práve tieto modely boli v čase vydania kritizované za to, že hoci túto obnovovaciu frekvenciu podporujú, väčšinou systém automaticky znižuje frekvenciu obrazovky z dôvodu šetrenia batérie na 60 Hz.

ZDROJ | 9to5Google

Veľkou premenou s jedenástou aktualizáciou Androidu prechádza aj prostredie pre vypnutie zariadenia. Podržanie bočného tlačidla na smartfóne tentokrát okrem možností pre vypnutie a reštart zariadenia aktivuje aj rýchle ovládanie smart zariadení v domácnosti. S treťou beta verziou sa voľby v tomto novom menu popresúvali a tlačidlo pre vypnutie smartfónu dostalo na pravú stranu.

Rovnako Google prepracoval aj ovládanie multimédií v lište s rýchlymi nastaveniami. Okrem úpravy vzhľadu tohto ovládania pribudla do systému možnosť „odsunutia“ všetkých mutlimediálnych notifikácií a možnosť nastavenia, aby sa ovládanie multimédií po skončení prehrávania okamžite skrylo.

ZDROJ | Tom Mercer

Google tak isto naďalej vylepšuje aj upozornenia na možný kontakt s ochorením COVID-19. Tretia beta verzia umožňuje aktiváciu týchto upozornení aj bez toho, aby museli byť na zariadení zároveň aktivované aj lokalizačné dáta.

Pozrite siApple a Google ukázali, ako budú fungovať aplikácie pre boj s COVID-19

V operačnom systéme Android na rozdiel od jeho rivalov samozrejme nesmú chýbať aj menšie vtipy, teda tzv. easter eggy. Ten hlavný sa v prípade tretej beta verzie ukrýva pod logom systému Android 11, ktoré zároveň slúži ako otočné koliesko. Po jeho otočení až na najvyšší jedenásty stupeň sa na obrazovke zobrazí emoji smajlík mačky.

Klepnutím na mačku sa do nových rýchlych nastavení pridá „mačacie ovládanie“, po ktorého aktivácii je potrebné virtuálnu mačku do smartfónu prilákať pomocou virtuálnej misky s jedlom a strojom na výrobu bubliniek. Ak sa vám to podarí, v smartfóne budete mať od tej chvíle vlastnú mačku v podobe notifikácie, ktorú môžete ľubovoľne pomenovať a zdieľať do ďalších aplikácií.

Zdroj9to5Google

Komentáre k článku