Android 11 je už dostupný pre vývojárov, prináša iba drobné úpravy

ZDROJ | Google

Google opäť poskytol vývojárom pohľad na pripravovanú kľúčovú aktualizáciu operačného systému Android pred jeho oficiálnym vydaním. Nový Android 11 sa zameriava na 5G, súkromie a dolaďovanie drobných detailov.

Prvá vývojárska verzia novej aktualizácie pre operačný systém Android prišla tento rok skôr ako kedykoľvek predtým. Vývojári tak budú mať viac času na prispôsobenie ich softvéru novej aktualizácii, zatiaľ čo Google bude mať viac času na jej vyladenie pred zvyčajným septembrovým vydaním.

Aktualizácia v prvom rade prináša vylepšenia existujúcich komunikačných rozhraní pre aplikácie, vďaka ktorým budú môcť používatelia vyťažiť vyššie prenosové rýchlosti 5G sietí na maximum. Vývojári tak budú môcť po novom identifikovať, či má používateľ predplatené neobmedzené mobilné dáta a akú šírku pásma mu pre odosielanie a prijímanie dát aktuálne pripojenie poskytuje.

Pozrite siNový 5G modem od Qualcommu dokáže využívať obidva frekvenčné rozsahy súbežne

Google ďalej vylepšil aj možnosť prispôsobenia používateľského prostredia aplikácií pre obrazovky s dierami a výrezmi pre fotoaparáty a ďalšie senzory. Zapracoval tiež na niekoľkých vývojárskych nástrojoch, vďaka ktorým už budúce aktualizácie systému nebudú môcť tak ľahko ovplyvniť správanie aplikácií, kým to ich samotní vývojári nedovolia.

ZDROJ | Google

V oblasti firemných zariadení Google posilnil postavenie súkromia používateľov. Zamestnávateľ tak napríklad môže zakázať zamestnancom inštaláciu streamovacích aplikácií, ktoré by konzumovali priveľa mobilných dát na firemnom čísle, no nebudú môcť vidieť, o inštaláciu ktorých aplikácií sa zamestnanec pokúsil.

Pozrite siInternetom sa šíri podvod zameraný na Google reklamy

V podobnom duchu sa nesie aj ochrana súkromia bežných používateľov, ktorí budú môcť po novom povoliť aplikáciám jednorazový prístup k polohe, fotoaparátu alebo mikrofónu. Vylepšená tiež bola napríklad aj bezpečnosť spracovania biometrických údajov a zdieľania dát medzi aplikáciami.

Používatelia si budú môcť v novom Androide 11 všimnúť aj samostatné postavenie konverzácií v notifikačnej liste. Pravidelných cestujúcich leteckou dopravou poteší fakt, že aktivácia letového režimu už automaticky neodpojí bezdrôtové slúchadlá od smartfónu. Výraznejšou premenou prešlo aj prostredie pre tvorbu snímok obrazovky, ktoré už bude podporovať aj „posuvné“ snímky.

Google tiež napravil nezmyselný nedostatok tmavého režimu, ktorý sa bez aplikácií tretích strán nedokázal automaticky zapínať a vypínať podľa nastaveného času alebo podľa východu a západu slnka v aktuálny deň.

ZDROJ | 9to5Google

Prvé vydanie Androidu 11 je v tejto chvíli určené iba pre vývojárov, ktorí si ho môžu aktuálne nainštalovať na smartfóny Google Pixel 2, Pixel 3, Pixel 3a a Pixel 4 (vrátane verzií XL). Ak medzi vývojárov nepatríte, no Android 11 si chcete vyskúšať ešte pred jeho oficiálnym vydaním, odporúčame vám počkať aspoň na vydanie prvej verejnej beta verzie.

ZdrojGoogle (1),(2),9to5Google

Komentáre k článku