Reklama

Americký T-Mobile zavedie 5G Advanced ešte do konca roka 2024

Zdroj | T-Mobile
Juraj Procházka
Zdroj | T-Mobile
Zdroj | T-Mobile

5G Advanced, čiže takzvané pokročilé 5G, alebo tiež 5,5G, vychádza zo špecifikácií 3GPP Release 18 a predstavuje istý medzistupeň medzi sieťami 5G a budúcimi 6G. Tie by mali byť pripravené do roku 2030, v súlade so zaužívaným „folklórom“ striedania generácií s desaťročnou periódou.

Takéto vývojové medzistupne sledujeme vo všetkých generáciách digitálnych mobilných sietí, ktoré nastúpili po analógových 1G (u nás NMT). V minulosti sme tak komunikovali cez siete 2G (u nás len GSM) – 2,5G (GSM/GPRS) – 2,75G (GSM/EDGE) – 3G (u nás UMTS-WDCMA) – 3,5G (HSPA) – 3,75G (HSPA+) – 4G (LTE) – 4,5G (LTE-Advanced).

V prípade 5G je situácia trochu zložitejšia, pretože spúšťanie drvivej väčšiny 5G sietí sprevádzané marketingovou „presilovkou“ sú takzvané technológie 5G NSA (non-standalone, čiže „nesamostatné“), ktoré kombinujú existujúcu architektúru 4G LTE s novou 5G prístupovou rádiovou sieťou (RAN). Tá sa v prípade 5G sietí označuje ako NR (new radio). Po dostatočnom dobudovaní 5G infraštruktúry prechádzajú operátori na 5G SA (standalone), čiže samostatné 5G siete, ktoré obsahujú 5G RAN a cloudové jadro 5G.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | NETSCOUT

Porovnanie fungovania sietí 5G NSA (vľavo) a 5G SA

„Skutočné“ 5G, čiže 5G SA ešte zďaleka všetci operátori 5G nespustili, ale evolúcia technológie postupuje aj v tomto prípade a prináša 5G Advanced, alebo tiež 5,5G.

T-Mobile v USA sa pripravuje na zavedenie 5G-Advanced do svojej siete do konca roka 2024. Čo tým dosiahne? 5G-Advanced sľubuje vyššie rýchlosti, vylepšenia Massive MIMO, vysoko presné hľadanie a lepšiu energetickú účinnosť. Na využitie upgradovanej technológie bude potrebný kompatibilný hardvér s podporou 5,5G, ale prvé lastovičky sa už objavujú.

Pozrite si

Qualcomm uvádza Snapdragon X75, prvý 5G-Advanced modem na svete

Špecifikácie 3GPP Rel-18 už síce boli dokončené, ale výrobcom zariadení istý čas potrvá, kým nové prvky implementujú do svojich technológií. Prvé zariadenia, ktoré už niektorí výrobcovia ohlasujú, preto nemusia byť plne kompatibilné s finálnym odporúčaním.

Napriek tomu technický šéf T-Mobile Ulf Ewaldsson spomenul, že operátor plánuje poskytnúť služby na báze 5G Advanced do konca roka 2024. V pretekoch s konkurenciou prvenstvo znamená prestíž. Medzi prínosy má patriť vylepšená spektrálna účinnosť a pokročilé určovanie polohy. T-Mobile má údajne náskok v oblasti 5G-Advanced, pretože nasadil celoštátnu sieť 5G SA namiesto prevádzky 5G RAN na jadre 4G LTE, čiže 5G NSA. To mu umožňuje zaviesť 5G-Advanced do svojej siete ako aktualizáciu softvéru.

Zdroj | 3GPP

Jeho hlavní konkurenti v USA v tomto smere za T-Mobile zaostávajú. AT&T začala zavádzať 5G SA koncom roka 2022 a Verizon teraz spustil 5G SA v niekoľkých štátoch USA, ale ani jeden z operátorov zatiaľ nemá celoplošne rozvinutú infraštruktúru 5G SA.

Keď bude sieť 5G Advanced online, výrobcom smartfónov a čipov bude dávať zmysel modifikovať svoje produkty tak, aby podporovali túto prémiovú komunikačnú technológiu.

Za zmienku stojí, že 5G Advanced má podporovať aj takzvané nepozemné siete (NTN). Aj keď tento typ pokrytia môže zahŕňať aj stratosférické drony, alebo balóny HAPS (High Altitude Platform Stations), v praxi pravdepodobne pôjde prakticky výhradne o satelity na nízkych obežných dráhach.

Pozrite si

5G-Advanced prinesie inteligentnú aj „nadpozemskú“ konektivitu

T-Mobile už nadviazal spoluprácu so SpaceX a obaja operátori od začiatku tohto roka testujú priamu komunikáciu z mobilov cez satelity Starlink (Direct-to-Cell, D2C, označovanú aj ako Direct-to-Device, D2D). Pritom komerčné zasielanie SMS má byť dostupné pre zákazníkov T-Mobile už do konca roka 2024, telefonovanie a dáta chcú sprístupniť v roku 2025. Zaujímavé však je, že tento typ NTN cez Starlink „nefičí“ na 5G Advanced, ale na „starej“ dobrej a osvedčenej technológii 4G/LTE. Časom sa táto komunikácia ale zrejme „preklopí“ na 5,5G. Keďže nový typ siete bude vyžadovať aj iné frekvenčné pásma a iný hardvér v satelitoch Starlink, SpaceX bude možno operovať z vesmíru so 4G, aj 5G (5,5G) konektivitou.

Zdroj | Nokia

Časová os vývoja špecifikácií sieťových technológií 5G a 6G v rámci organizácie 3GPP

Obsah pokračuje pod reklamou

Vývoj je v tomto smere trochu neistý, keďže priama konkurencia T-Mobile – AT&T a Verizon, aj viacerí európski operátori sa obrátili na americkú FCC so sťažnosťami ohľadom potenciálneho rušenia pozemných sietí vysielaním Starlinkov a žiadajú pozastavenie licencie pre SpaceX. Viacerí pritom paradoxne rovnaké služby NTN D2C sami chystajú, ale oproti tandemu SpaceX / T-Mobile sú v beznádejnom časovom sklze.

Bez ohľadu na konečný postoj FCC, na využitie výhod siete 5G-Advanced si klienti T-Mobilu asi počkajú. Smartfóny musia mať nielen modemy podporujúce 5G-Advanced, napríklad Qualcomm Snapdragon X75, X72 alebo X80, ale musia obsahovať aj potrebný rádiofrekvenčný hardvér, antény a licencie na používanie 5G-Advanced. Jednou z prvých lastovičiek s podporou 5G-Advanced je zrejme séria OPPO Find X7 v sieti čínskeho operátora China Mobile.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.