Spoločnosť Amazfit už pár rokov produkuje cenovo dostupné smart hodinky, pričom medzi ich najpopulárnejšie rady patrí GTR a GTS. Aktuálne už máme štvrtú generáciu, pričom model GTS 4 sme podrobili nášmu redakčnému testu.
Model Amazfit GTS už vo svojej štvrtej generácii sme spoznali na veľtrhu IFA 2022, ktorý sa každoročne organizuje v Berlíne. Snaží sa vylepšiť neduhy predošlých generácií. Vyrovnajú sa aj vyspelejším smart hodinkám?
Výhody
- skvelý AMOLED displej a solídna konštrukcia
- podarený systém Zepp OS
- čiastočné odpovedanie na notifikácie a Bluetooth hovory
Nevýhody
- hovory len cez ďalšie Bluetooth pripojenie
- nemožnosť bezkontaktných platieb
- aplikácia Aktivita sa v menu vyskytuje až trikrát
Čo sa týka samotného balenia, tak to sa od prvej generácie, okrem grafiky a popisov, takmer nezmenilo. Opäť je to čierna kockovitá škatuľa, v ktorej sa okrem hodiniek a nabíjacieho kábla nachádzajú iba nepotrebne manuály. Adaptér by ste tu hľadali márne, ale to je údel takmer všetkých smart hodiniek.
Dizajnovo sa taktiež postupom rokov menili len zriedka. Už pri prvej generácii bolo jasné, kde sa Amazfit inšpiroval. Áno, hovoríme o dizajne Apple Watch, čiže kváder s 2,5D sklom. Testoval som čiernu verziu, ktorá je univerzálna a hodí sa prakticky ku akémukoľvek outfitu.
V reči čísel sa bavíme o rozmeroch 42,7 x 36,5 x 9,99 mm a hmotnosti 27 gramov vrátane remienka. Na ruke pôsobia kompaktne a nebojím sa tento model odporučiť ani ženám, pre ktoré Amazfit pripravil viaceré farebné prevedenia. Vody sa taktiež neboja vďaka certifikácii 5 ATM.
Displej kryje temperované sklo, boky sú z hliníka a spodná strana je z lesklého plastu. Sklo by pôsobilo ušľachtilejšie, ale lesklý povrch ho dostatočne imituje. Na pravom boku je len jedno tlačidlo, ktoré v sebe kombinuje aj úlohu rotačnej korunky, taktiež známej z Apple Watch. Pekným detailom je na nej vyobrazené logo spoločnosti Amazfit. Vibračná odozva je na dobrej úrovni, ale pochopiteľne sa nevyrovná hodinkám z dielne amerického giganta. Jej dlhším podržaním môžete aktivovať vami nastavenú aplikáciu. Remienok je silikónový so šírkou 20 mm.
Samotný displej ja taktiež veľmi kvalitný. Ide o 1,75-palcový AMOLED panel s rozlíšením 450 x 390 pixelov, čo dáva výslednú jemnosť 341 ppi. S maximálnym jasom taktiež nebude problém ani na priamom letnom slnku. Potešilo ma, že jas sa už nezvyšuje skokovo, čo bol problém, ktorý som pozoroval pri mojej prvej generácii. Je tu aj možnosť aktivácie Always-on displeja, čo ale výrazne skráti výdrž na jedno nabitie.
Amazfit bližšie nešpecifikuje procesor ani pamäť RAM. Nie je to ani potrebné, keďže hodinky bežia na vlastnom operačnom systéme Zepp OS v slovenčine. Ten sa veľmi podobá najmä Wear OS a je aj minimálne tak plynulý. Potiahnutím z vrchu sa dostanete do lišty so skratkami, ktoré je možné prispôsobiť. Do strán si môžete navoliť rôzne miniaplikácie, aby ste mali neustáli prehľad o vašich zdravotných funkciách.
Zdola to sú notifikácie a tie musím rozhodne pochváliť. Nielenže zobrazia smajlíkov, ale dávajú vám aj možnosť odpovedať na nich formou prednastavenej odpovede, ktorú si môžete upraviť v aplikácii Zepp, alebo môžete reagovať aj pomocou smajlíkov. Navyše odpovedanie funguje naprieč všetkými aplikáciami, s čím mali napríklad problém hodinky Amazfit T-Rex 2 alebo aj model od Xiaomi.
Stlačením korunky sa dostávate do menu. Ikonky sú pekne farebné a s popisom sa v menu nestratíte. Avšak na jeden problém som tu narazil. Až 3 aplikácie sa volajú veľmi podobne, a to Aktivita, Aktivity, Aktivita. Prvá menovaná umožňuje zapnúť meranie športovej aktivity, druhá poskytuje záznam o vykonaných meraniach a tretia vám zobrazí váš denný prehľad o počte krokov a podobne. V tomto by si mal Amazfit jednoznačne spraviť poriadok.
Dostatok je aj ciferníkov. Ak by sa vám málilo, ďalšie na vás čakajú v mobilnej aplikácii Zepp. Tam nájdete aj podrobné nastavenia hodiniek, ale časť z toho viete spraviť aj priamo zo zápästia. Obmedzením systému je nemožnosť bezkontaktných platieb. Avšak sú k dispozícii napríklad doinštalovateľné aplikácie, čím sa Zepp OS približuje k Wear OS. Nie je ich zďaleka tak veľa a ani nie sú nejako známe, ale napríklad taká kalkulačka sa hodí stále.
Veľmi praktickou vychytávkou je Dobré ráno. Hneď po nasadení hodiniek vás informujú o aktuálnom počasí, stave batérie, zobrazí vám informácie o dosiahnutých bodov PAI z predošlého dňa a aktivitách. Maličkosť, ktorá poteší.
Na ľavej strane hodiniek sa nachádza mikrofón aj reproduktor, takže pomocou hodiniek viete vykonať hovor. Má to však jedno ale. Amazfit GTS 4 musia byť pripojené na dvakrát. Najskôr ako samotné hodinky a potom ako Bluetooth handsfree. Druhé menované si musíte po každom odpojení stále manuálne pripojiť, inak na hodinky dostanete len notifikáciu o prichádzajúcom hovore bez možnosti ho prijať. To je pomerne otravné najmä v situáciách, kedy sa od smartfónu vzdialite, prídete naspäť, hodinky sa automatiky pripoja, ale Bluetooth handsfree už nie. V aplikácii Telefón viete vytočiť posledné hovory, naťukať telefónne číslo alebo zavolať obľúbeným kontaktom, ktoré si navolíte v mobilnej aplikácii.
Na spodnej strane sa nachádza senzor BioTracker 4.0. Ten spoľahlivo dokáže zmerať tep srdca, okysličenie krvi, stres, ale aj spánok. Mimochodom spať s hodinkami sa nebojte, nespôsobujú žiadne zlé vplyvy. Nechýba ani špeciálna metrika PAI a prítomné je aj dvojpásmové GPS, takže trasa športovej aktivity bude zaznamenaná ešte presnejšie. Športových aktivít je tu viac než dosť (okolo 150), pričom niektoré vedia hodinky aj automaticky rozpoznať.
Model Amazfit GTS 4 disponuje batériou s kapacitou 300 mAh. Ak si zoberieme do úvahy šetrný AMOLED displej, do čierna ladený a menej náročný systém Zepp OS, tak aj pri zapnutých kontinuálnych meraniach a vypnutom Always-on displeji nie je náročné atakovať hranicu 7 dní. Mne osobne počas celého dňa bez merania spánku ubúdalo v priemere 12-15 %, čo je naozaj slušné. Sám som sa čudoval, že percentá ubúdajú relatívne pomaly.
V balení je aj magnetická nabíjačka s pinmi ukončená USB-A konektorom. Radšej by som tu videl bezdrôtové nabíjanie a štandard Qi, ale stále hovoríme o hodinkách za zhruba dve stovky. Hodinky sa na 100 % nabijú niečo okolo dvoch hodín.
Ako vlastníka prvej generácie pozorujem vylepšenia vo viacerých smeroch a hodinky Amazfit GTS 4 skutočne dospeli. Vďačia za to najmä operačnému systému Zepp OS, ktorý je menej náročný, ale stále sú k dispozícii doinštalovateľné aplikácie a aspoň čiastočná práca s notifikáciami. Veľmi dobre je na tom aj samotná výdrž, hodinky majú pekný AMOLED displej a hodnotný dizajn, ktorý na ruke neprekáža.
Nie je však všetko len ružové. Chýba možnosť platieb, občas nesprávny preklad, najmä čo sa týka aplikácií označených ako Aktivita, a za mňa najväčším háčikom je správa hovorov a dvojité pripojenie k smartfónu. Toto by mohol Amazfit opraviť aktualizáciou.
Rovnakou funkcionalitou disponujú aj hodinky Amazfit GTR 4, čo sú vlastne GTS-ka v okrúhlom dizajne. Určite sa smart hodinky Amazfit GTS 4 hodia aj pod vianočný stromček. Pre viac tipov na darčeky sledujte náš vianočný seriál.
Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite sem.