Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Amazfit T-Rex 2 - dobrodruh telom aj dušou, ale nie bez kompromisov

Amazfit T-Rex 2 - dobrodruh telom aj dušou, ale nie bez kompromisov
Michal Sobek
Amazfit T-Rex 2 - dobrodruh telom aj dušou, ale nie bez kompromisov
85 %
V redakcii sme mali možnosť otestovať nový prírastok značky Amazfit, ktorá úzko spolupracuje so spoločnosťou Xiaomi a darí sa im prinášať na trh smart hodinky so skvelým pomerom ceny a výkonu, čo dokázal aj model Amazfit GTR 3. Inak tomu nie je ani v tomto prípade.

Výhody

  • Odolný dizajn
  • Pekný AMOLED displej
  • Plynulý ZeppOS
  • Čiastočné odpovedanie na SMS
  • Nadpriemerná výdrž

Nevýhody

  • Dizajn nie je pre každého
  • Absencia platieb
  • Nemožnosť telefonovania
  • Málo doinštalovateľných aplikácií
  • Špeciálne uchytenie remienka

Ide o druhú generáciu smart hodiniek určených skôr dobrodruhom alebo vyznávačom mohutného a výstredného dizajnu. Už na prvý pohľad ide o také laicky povedané smart „G-Shocky“.

Pozrite si

Amazfit T-Rex 2 – žeby vysnívané smarthodinky pre dobrodruhov?

Určite by som vám odporúčal si ich najskôr pozrieť v nejakom obchode naživo, aby ste neboli z mohutného dizajnu až tak prekvapený ako som bol ja. Na klasickom mužskom zápästí vyzerajú fajn, ale dámam by som ich určite neodporúčal, na to tu má Amazfit iné modely. Treba počítať aj s tým, že ku obleku a košeli sa tiež veľmi nehodia.

Samotné telo je tvorené z odolných polymérových vlákien a jeho rozmery sa ustálili na 47,1 x 47,1 x 13,65 mm, takže ako som písal vyššie, nejde o žiadne minimalistické hodinky. Hmotnosť necelých 67 gramov je príjemná hodnota a na ruke nie sú nijako zvlášť cítiť. Remienok je taktiež príjemný, ale pozor, nie je bežne užívateľsky vymeniteľný. Drží na skrutkách a neponúka pružinový mechanizmus. Na jeho výmenu budete potrebovať špeciálny nástroj, ktorý sa ale v balení nenachádza.

Výrobca sa pýši aj tým, že model disponuje až 15 vojenskými certifikáciami a nerobí mu problém fungovať pri teplotách od -30 °C do +70 °C. V našich podmienkach som to, pochopiteľne, nemohol vyskúšať, ale vzhľadom na odolnosť tela tomu verím. Odolnosť proti vode je označovaná ako 10 ATM, ale na potápanie to nie je, čomu sme sa venovali aj v samostatnom článku.

Pozrite si

Amazfit GTR 3 posielajú konkurenciu na hanbu, zvládajú skoro všetko za tretinu!

V spodnej časti je výrazný nápis „T-REX“ a po bokoch nájdeme až štyri tlačidlá, ktoré sú popísané ako SEL, BACK, UP a DOWN. Už len z popisov isto prídete na to, na čo slúžia. Dvojicou na ľavom boku sa pohybujete smerom hore a dole bez toho, aby ste museli siahať na displej. Pravým horným tlačidlom vyvoláte vami nastavenú aplikáciu alebo potvrdíte položku na displeji. Spodným tlačidlom sa vraciate o krok späť, prípadne z hlavného ciferníka vyvoláte menu. Škoda len, že sa nedá zablokovať ovládanie dotykom, avšak pri spustení športovej aktivity sa dotykový displej uzamkne.

Displej patrí už tradične k silným stránkam hodiniek od Amazfitu. Ide o 1,39-palcový AMOLED panel s rozlíšením 454 x 454 pixelov. Nemal som s ním najmenší problém. Hlavne v týchto letných slnečných dňoch poteší bezproblémová čitateľnosť na priamom slnku. Ako výhodu považujem lunetu, ktorá jemne vystupuje nad okolitý povrch a tým pasívne chráni displej. Za tie dva týždne používania sa mi neraz stalo, že som nimi niekde šuchol o stenu alebo o zárubňu a ani na tele a ani na displeji nepozorujem žiadne poškodenia.

Spoločnosť Amazfit nasadila do hodiniek svoj vlastný systém ZeppOS. Funkčne sa dosť podobá na Wear OS. Slovenčina chýba, ale je tu prítomná čeština. Jednu nevýhodu spomeniem na začiatku, a to je nemožnosť platenia. Hodinky neobsahujú NFC čip, a tak mi táto možnosť trochu chýbala. Zhora sa sťahuje lišta zo skratkami, ako napríklad baterka, prezvonenie smartfónu, dátum, režim nerušiť alebo skok do nastavení. Prispôsobenie je čisto na vás.

Spodná strana patrí widgetom. Nechýba tu denná aktivita, počasie, meranie tepu, okysličenia krvi aj stresu. Aj tu nájdeme špeciálnu metriku PAI, ktorej sme venovali samostatný článok. Z pravej strany sa dostanete do menu hodiniek, ale to sa dá aj stlačením pravého spodného tlačidla. Menu je naozaj bohaté a nič podstatné mi tam nechýbalo. Ďalšie aplikácie je možno doinštalovať cez aplikáciu Zepp. Aktuálne sa tam však nachádza len 12 aplikácií, z čoho ma najviac zaujala kalkulačka. Vibrácie sú príjemné a osobne som používal strednú hodnotu.

Ľavá strana ciferníka patrí upozorneniam. Tie sa zobrazujú s diakritikou a dokážu ukázať aj niektoré smajlíky. Ak ho hodinky nevedia zobraziť, ukážu len prázdny štvorec. Hovor viete odmietnuť alebo stlmiť upozornenie. Pri zobrazení správy ma potešila možnosť reakcie buď predpripravenou správou alebo smajlíkom. Sklamaním bolo, že takto sa dá reagovať len na SMS. Pri správach napríklad z Messengera sa zobrazí chybový hláška. Na tom by mohol Amazfit zapracovať. Nastavovanie prebieha cez aplikáciu Zepp, ktorá je dostupná pre Android aj iOS.

Pozrite si

TOP 3+3 vecí, ktoré sa mi na vivo V23 5G páčia, a ktoré naopak vôbec

Model Amazfit T-Rex 2 sú športové hodinky, takže pomocou senzoru BioTracker 3.0 vám zmerajú tep srdca, okysličenie krvi, stres, spánok, prejdenú vzdialenosť, spálené kalórie aj kroky. To si viete potom šikovne naskladať do jedného z množstva dostupných ciferníkov. Hodnoty sa približne zhodovali s ostatnými smart hodinkami, ktoré som mal k dispozícii. Nejde teda o žiadny generátor náhodných čísel. Čo by to boli za športové hodinky bez GPS modulu. Dajte si však pozor na to, že keď pôjdete športovať aj s pripojeným smartfónom, tak GPS polohu si budú brať z neho. Nechýba tiež trackovanie vyše 150 športov, takže vyberie si každý.

Čo sa týka výdrže, tak tu model T-Rex 2 rúbe naozaj vysoko. Do tohto tela sa podarilo dostať batériu s kapacitou 500 mAh. Jednoduchší systém, AMOLED displej a ďalšie faktory spôsobili, že výdrž bude skutočne nadpriemerná. Ja som ich počas svojho používania nasadil na ruku okolo 8:30 ráno a dával dole okolo 23:30 večer, takže spánok som si nimi nemeral. Počas toho som mal zapnuté neustále meranie tepu, stresu a okysličenia krvi. Celý deň mi chodili taktiež notifikácie. Always-on som zapnutý nemal, pretože gesto otočenia fungovalo vždy rýchlo a bez zaváhania. A teraz k výsledkom. Počas dvoch týždňov takéhoto nosenia mi batéria stále ukazuje 35 %, čo je naozaj výborné. Pokiaľ budete používať GPS alebo spomenutý Always-on displej, tak sa výdrž môže výrazne skrátiť. Ak sa niekedy vybijú, tak stačí použiť magnetickú nabíjačku s dvomi pinmi a počkať zhruba dve hodiny.

Čo dodať záverom? Smart hodinky Amazfit T-Rex 2 majú rozhodne svoje miesto na trhu, pretože takýchto odolných modelov je na trhu ako šafranu. Sú veľké, mohutné a určené skôr pre pánov, ktorí obľubujú práve takýto dizajn. Za výhodu považujem skvelý AMOLED displej, originálny dizajn, dlhú výdrž na jedno nabitie aj športové funkcie. ZeppOS je plynulý, ale chýba mu viac doinštalovateľných aplikácií. Ponuka sa časom určite rozrastie.

No majú aj svoje nevýhody. Medzi nich patrí to, že takýto dizajn nemusí sadnúť každému a dámy naňho môžu asi zabudnúť. Taktiež zamrzí absencia platieb, mikrofónu a reproduktoru. Potešia aspoň základné reakcie na SMS, ale chýbala mi podpora pre ostatné četovacie aplikácie.

Pozrite si

Kedy sa oplatí vymeniť chladničku a koľko tým dokážete ušetriť?

Aktuálnu cenu nájdete aj na Heureka.sk:

 

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.