- #PLATENÁ SPOLUPRÁCA
- 4 min.
- 24.5.2023
Aký je rozdiel medzi plug-in hybridom a hybridom a ktorý si kedy vybrať?
Má zmysel skôr kúpiť plug-in hybrid alebo „klasický“ hybrid? Poradíme vám, čo všetko by ste mali pred výberom nového auta s hybridným pohonom zvážiť.
Žijeme v dobe klimatických zmien – najväčšej výzve, ktorej ľudstvo v 21. storočí čelí. Krajiny sa snažia znížiť dopady na životné prostredie a tak prostredníctvom legislatívy vyvíjajú tlak na výrobcov automobilov, aby spĺňali čoraz prísnejšie emisné normy.
To už pri súčasných benzínových a naftových motoroch nie je viac možné a tak trh „zaplavili“ predovšetkým rôzne typy hybridných pohonov. Tie predstavujú určitý „kompromis“ – prechodnú stanicu medzi autami so spaľovacími motormi a čisto batériovými elektromobilmi.
Nie je však hybrid ako hybrid. Najčastejšie sa stretnete s pojmami hybrid a plug-in hybrid, medzi ktorými sú pomerne značné rozdiely. Ak vám nie je úplne jasné, v čom spočívajú, tento článok vám pomôže sa v nich ľahko a rýchlo zorientovať.
Hybridný pohon kombinuje spaľovací motor s elektromotorom. Vozidlo je vybavené malou batériou, ktorá sa nabíja samočinne pri brzdení či spomaľovaní alebo z prebytku výkonu počas jazdy. Batériu teda nie je možné nabíjať z elektrickej siete a klasický hybrid nedisponuje nabíjacím káblom.
V čisto elektrickom režime dokáže takéto vozidlo ísť iba vyslovene krátke vzdialenosti – zhruba tak 2 až 3 kilometre. Elektromotor slúži najmä ako podpora spaľovacieho motora, vďaka čomu má hybridné vozidlo výrazne nižšiu spotrebu.
Výhody hybridu:
- Nižšia spotreba v porovnaní so spaľovacím motorom a to predovšetkým v meste.
- Cena je v porovnaní s plug-in hybridom alebo elektromobilom nižšia.
- Nemusíte ho nabíjať.
Nevýhody hybridu:
- Žiadny alebo veľmi nízky elektrický dojazd (zvyčajne 2 až 3 kilometre).
- Nižší výkon elektromotora.
- Oprava v prípade poruchy môže byť náročnejšia a vyžaduje kvalifikovaný servis.
Plug-in hybrid sa od klasického hybridu líši tým, že má väčšiu batériu a ponúka možnosť dobíjania prostredníctvom elektrického kábla. Vďaka tomu má aj väčší dojazd na elektrinu a vodič si môže vybrať či bude jazdiť v čisto elektrickom režime alebo v hybridnom režime, pri ktorom sa využíva aj spaľovací motor.
Dojazd v čisto elektrickom režime je zvyčajne okolo 50 kilometrov, čo tak zhruba postačuje pre potreby každodenného dochádzania mnohých ľudí do práce.
Oproti čistým elektromobilom výhoda plug-in hybridného vozidla spočíva v tom, že medzi nabíjaniami máte neustále v zálohe benzínový motor, preto si s dojazdom nemusíte robiť starosti.
Výhody plug-in hybridu:
- Vie fungovať ako elektromobil (bez zapnutia spaľovacieho motora) na vzdialenosť okolo 50 km.
- Výrazne nižšia spotreba a nižšie produkované emisie.
- Extrémne tichá jazda (v elektrickom režime).
Nevýhody plug-in hybridu:
- Plug-in hybrid je kvôli väčšej batérii ťažší.
- Obstarávacia cena je vyššia.
- Pravidelné nabíjanie (externé nabíjanie síce nie je nutnosť, ale bez neho prakticky jazdíte na klasickom hybride, ale s väčšou hmotnosťou a tým aj spotrebou).
Plug-in hybrid je skvelá voľba pre ľudí, ktorí ho môžu nabíjať z domácej zásuvky. Ak máte nabíjačku aj v práci, môžete prakticky celý týždeň jazdiť do práce a z práce za minimálne prevádzkové náklady. A cez víkend si viete vybehnúť aj na dlhší výlet a nemusíte si pritom robiť akékoľvek starosti s dojazdom.
Pokiaľ ale vozidlo nemáte, kde nabíjať, väčší zmysel pre vás bude mať klasický hybrid. Úspora paliva síce nie je taká markantná ako pri plug-in hybride, ale v porovnaní so spaľovacím motorom je stále podstatne nižšia.