Reklama

Ako znížiť objem elektro odpadu? Vymyslieť vo vode rozpustné smart hodinky!

Zdroj | Huawei
Michal Sobek
Zdroj | Huawei
Zdroj | Huawei

V dnešnej dobe sme zvyknutí na to, že smart hodinky sú odolné proti vode a mnoho z nás ich využíva aj na meranie plávania. Čo by ste ale povedali na smart hodinky, ktoré sa vo vode rozpustia?

Pozrite si

Ktoré smart hodinky dostanú aktualizáciu na nový Wear OS?

Prečo práve smart hodinky?

Vedci našli spôsob, ako znížiť množstvo elektro odpadu práve v segmente smart hodiniek. Väčšiu elektroniku je možné rozobrať na diely a tie ďalej recyklovať. Pri malých zariadeniach, akými sú napríklad smart hodinky a fitnes náramky, to nie je také jednoduché.

Komponenty sa musia zbierať ručne, čo je dosť náročná práca, ktorá zahŕňa aj nebezpečné procesy spojené s horením a prácu s kyselinou. Riešením tohto problému by mali byť smart hodinky, ktorých materiál je rozpustný vo vode a tým sa minimalizuje množstvo nahromadeného elektro odpadu.

Prvý funkčný prototyp

Vedcom z Tianjin University sa podarilo nájsť spôsob, ako tento proces docieliť. Použili dvojkovový nanokompozitný materiál a z neho vyrobili plne funkčný prototyp vo vode rozpustných smart hodiniek.

Tento materiál na báze zinku sa predtým využíval na vytváranie rozpustných dočasných obvodov. Avšak, aby bol materiál dostatočne vodivý a smart hodinky fungovali správne, vedci pridali strieborné nanodrôty.

Výskumníci na základe tejto metódy vytvorili niekoľko obvodových dosiek, ktoré boli umiestnené vo vnútri tela hodiniek. Puzdro hodiniek bolo vyrobené v 3D tlačiarni a obsahovalo polyvinylalkohol. To je materiál, ktorý je rozpustný vo vode a je biologicky odbúrateľný.

Zdroj | ACS

Prototyp takýchto smart hodiniek obsahoval senzory na meranie srdcového tepu, prejdených krokov a nasýtenia krvi kyslíkom. K smartfónu sa pripájali pomocou technológie Bluetooth cez špeciálne navrhnutú aplikáciu.

Nechýbali ani upozornenia na prichádzajúci hovor a notifikácie. Jednoducho povedané, plne funkčné smart hodinky. Puzdro vedelo odolať postriekaniu vodou, čiže bola tam nejaká tolerancia vlhkosti. Akonáhle sa hodinky ponorili na 40 hodín do vody, ich puzdro a obvodová doska sa rozpustili. Po zariadení zostala iba OLED obrazovka a meracie senzory.

Pozrite si

Mobvoi TicWatch E3 sú výkonné a lacné hodinky

Pre vedcov je to skutočný úspech a uvidíme, kam sa táto technológia ďalej posunie. Ide zatiaľ iba o prototyp, ktorého výroba sa zatiaľ neplánuje. Jedného dňa by to mohlo zmierniť produkciu elektro odpadu.

V roku 2019 sa vyprodukovalo celosvetovo 53,6 ton elektrického odpadu, z ktorých sa recyklovalo iba 17,4 %. V nasledujúcom roku, aj dôsledkom pandémie COVID-19, došlo k zníženiu objemu elektro odpadu.

Pozrite si

Huawei Watch 3 Pro – konečne poriadne smarthodinky!

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.