Reklama

Pasca na Slovákov? Nedajte sa nachytať tak, ako mnoho iných

Zdroj | Anete Lūsiņa/Unsplash
TECHBOX
Zdroj | Anete Lūsiņa/Unsplash
Zdroj | Anete Lūsiņa/Unsplash

Internetový svet sa stáva rovnako nebezpečným miestom, ako reálny. V oboch je nevyhnutné dávať si pozor a byť opatrným. Nie vždy sa to však podarí.

Práve v tomto období sa veľa nákupov odohráva cez e-shopy. Tie sa stali silnou zbraňou podvodníkov, zločinci sa lákaním na predvianočné zľavy snažia oklamať Slovákov.

Experti z ESET-u nedávno odhalili až 55 falošných on-line obchodov. To samé o sebe nie je najhoršie, pretože tých je, bohužiaľ, už dlhú dobu veľké množstvo. V tomto prípade však ide o vydarené napodobeniny e-shopov, ktoré sa vydávajú za obľúbené módne značky. Každý určite pozná Adidas, Nike, Tommy Hilfiger, či Timberland.

Obsah pokračuje pod reklamou

Aby toho nebolo málo, pre našinca je naozaj zlou správou fakt, že všetky podvodné e-shopy sa zameriavajú práve na slovenského používateľa.

Zdroj | Andrew Neel/Unsplash

Ako vyzerá pasca na Slovákov?

Spomínané e-shopy ponúkajú obrovské zľavy, na ktoré náš používateľ rýchlo zareaguje. Všetkých 55 e-shopov má zhodnú grafiku a podobný formát URL domény. Na tieto falošné stránky môžete naraziť náhodou pri vyhľadávaní, stačí ak zadáte do prehliadača kľúčové slová ako je názov značky, „výpredaj“, alebo „zľava“. Vyhľadávač nájde a ponúkne aj podvodné stránky, odkazy na ne sa môžu dokonca nachádzať aj v sponzorovanej časti, čo znamená, že podvodníci si platia za reklamu.

Vyhnúť sa takejto pasci majú aj obozretní používatelia, ktorí len tak ľahko na niečo nenaletia.

Analýza, ktorú urobil ESET ukázala, že spomínané webstránky majú zhodné znaky a naznačujú tak, že ide o podvodné weby. V prípade, že sa pozeráte na podozrivo výhodný nákup od renomovanej spoločnosti, skontrolujte tieto štyri parametre:

  • stránky nemajú kontaktné údaje na prevádzkovateľa, len kontaktný formulár;
  • tovar nie je možné kúpiť na dobierku, len platbou dopredu;
  • mnohé z webstránok ponúkajú možnosť registrácie – ich zámerom je zrejme zbierať údaje o používateľoch, ktoré môžu následne zneužiť, alebo predať ďalej;
  • dajte si pozor aj na text a štýl textu, slová začínajú veľkým písmenom, v časti o ochrane osobných údajov majú podivné formátovanie.

Pozrite si dva screenshoty, aby ste si urobili predstavu, ako vyzerajú webstránky, ktoré sa vydávajú za svetové značky a lákajú na mimoriadne výhodné predvianočné nákupy.

Je to Nike? Nie!

Zdroj | ESET

Ani toto nie je oficiálna a originálna stránka Timberland. Má ale bežný používateľ šancu odlíšiť fejk od originálu? Rýchlou pomôckou je všimnúť si formátovanie, jazyk a najmä to, či každé slovo nezačína veľkým písmenom.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | ESET

Ako nenaletieť podvodníkom?

Ak ste začali byť skeptickí a neveriacky krútili hlavou, kam ten internet speje, máme aj dobré správy. Vieme sa ochrániť, vieme ako sa zďaleka vyhnúť nebezpečným stránkam. Poďme na to!

V prvom rade je skvelou správou, že ESET blokuje všetky nájdené falošné on-line obchody. Je to možné vďaka bezpečnostným riešeniam, ktoré sa postarajú, aby vás tieto stránky neohrozili.

Okrem používania kvalitného bezpečnostného softvéru odporúčajú experti na kyberbezpečnosť riadiť sa niekoľkými overenými pravidlami. Prvá a dobre známa je ostražitosť. Buďte nedôverčiví voči e-shopom ponúkajúcim obrovské zľavy. Ak to vyzerá príliš výhodne, zrejme to bude výhodné len pre toho, kto vás na takúto zľavu láka.

Druhou radou je nakupovať z overených e-shopov. Áno, uvedomujeme si, že ide o teóriu, ktorá sa nedá vždy na 100 % aplikovať. Ak však chcete nakupovať značkové veci, tak ich až tak veľa nie je a – čo je dôležité – zvyčajne ponúkajú približne rovnaké ceny. Železným pravidlom je pozrieť si hodnotenia zákazníkov, napríklad na portáli Heureka.

Zdroj | Pablo Merchán MontesI/Unsplash

Myslíte aj na to, že podvodníci dokážu prekvapiť a stále vymýšľajú nové triky. Takým môže byť výhodná ponuka na darčekové karty a kupóny. Tu môže ľahko naletieť aj ostražitý používateľ.

Ak navštívite nový e-shop, nezabudnite si skontrolovať, či je stránka bezpečná. Adresa webovej stránky by sa mala začínať na „https: //“. Vtedy je pripojenie bezpečné. Symbol zámku, sa nachádza v paneli naľavo pred adresou webstránky, by mal ukazovať „zacvaknutú“ zámku, resp. svietiť na zeleno.

Na internet sa pripájate z bezpečnej siete. Ak ste napríklad v kaviarni a využívate bezplatnú Wi-Fi sieť, v žiadnom prípade sa cez takúto nezabezpečenú sieť neprihláste do vašej banky.

Vyvarujte sa bezduchému klikaniu na všetko, čo vás zaujme. Podozrivé sú gramatické chyby, citovanie slávnych osôb, či odkazy so „zaujímavou“ správou od cudzej osoby cez Instagram, Whatsapp, alebo Messenger.

Opäť sa zamyslite nad heslami aké používate. Určite viete, že nie je dobrým nápadom mať jedno heslo na všetky účty. Nezabudnite si overiť, či máte všade 2-faktorovú autentifikáciu.

V prípade, že predsa len vojdete do neznámeho on-line obchodu, všímajte si skôr ako veľké zľavy tieto atribúty:

  • Aká je kvalita textov a ich formátovanie?
Obsah pokračuje pod reklamou
  • Ak je k dispozícii iba kontaktný formulár na prevádzkovateľa, treba k danej webstránke pristupovať s maximálnou opatrnosťou, a ak je to možné, nákupom sa širokým oblúkom úplne vyhnúť.
  • Skontrolujte doménu cez portál whois.com, ak tam nenájdete informácie o firme, ktorá si doménu zaregistrovala, alebo ju založená nedávno, ide zrejme o podvod.
  • Chýba možnosť platby na dobierku, naopak, e-shop požaduje platbu vopred, dokonca ešte skôr, ako si zvolíte spôsob dopravy.
Zdroj | Andrew Neel/Unsplash

Na dokonalú on-line ochranu môžete využiť vylepšené balíčky HOME Security. Základným prvkom je ESET HOME Security Essential. Ponúka moderné zabezpečenie koncových zariadení, či už ide o počítače s OS Windows a macOS, ale i smartfóny a tablety bežiace na Androide. Spoľahnúť sa budete môcť aj na Ochranu pri online platbách a prehliadaní, tá sa postará o ochranu vašich citlivých údajov, alebo na Ochranu súkromia v prehliadači. V jej rámci ESET vyvinul nové rozšírenia pre najpopulárnejšie prehliadače (Chrome, Edge, Firefox).

Prostredníctvom platformy ESET Home môžete mať v rámci všetkých troch balíkov pod ochranou až 10 zariadení. Nezáleží pritom, či tieto zariadenia využívate vy, alebo sa rozhodnete podeliť o zmieňované funkcie, ako je Ochrana súkromia v prehliadači, Password Manager či VPN pripojenie s ostatnými členi rodiny, alebo známymi.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.