Reklama

Ako sledovať deti, nech ich máte v bezpečí? Aj cez Family Link

Lissett Pliešovská

Prázdniny sa onedlho končia a naši potomkovia sa rozutekajú na všetky strany, dúfajme, že najmä do škôl. Keďže náš svet stále nie je ideálny, nezaškodí mať prehľad o tom, kde sa nachádzajú, ale i o tom, čo si do svojich smartfónovov sťahujú a koľko hodín ho využívajú.

K dispozícii je viacero nástrojov, my sa dnes pozrieme na ten základný od Google. Aplikácia Family Link prešla pred necelým rokom výraznou aktualizáciou. Pozrite sa, aké limity môžete pomocou nej nastaviť pre svoje deti.

Family Link slúži na rodičovskú kontrolu a pomôže zaistiť on-line bezpečnosť detí. Aplikácia je síce určená pre Android aj pre iOS, no spravovať zariadenia môžete len tie, ktoré bežia na Androide.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

6 smart hodiniek pre deti: Prečo sú vlastne dôležité?

Ako funguje Family Link?

Prvým krokom je nainštalovanie aplikácie do rodičovského smartfónu. Postup je jednoduchý, systém vás prevedie nastavením krok po kroku. V sendvičovom menu nájdete okrem ponuky základných kariet (Výber, Ovládanie a Miesto) možnosť pridať dieťa, kód na rodičovský prístup, spravovať rodinu a všeobecné oznámenia.

Aplikácia ponúka jednoduché rozhranie s kartami Výber, Ovládanie a Miesto. V prvej časti získate prehľad o aplikáciách, ktoré deti používajú, inštalujú a ako dlho ich používajú. Ste informovaní, ak sa pokúšajú prejsť na stránku, ktorá je pre nich nevhodná a zakázaná. Vyskúšala som napríklad stránky s pornografickým obsahom a systém ma do nich nepustil. Treba si však uvedomiť, že žiadna ochrana nie je stopercentná.

V časti Ovládanie nastavíte limity pre čas strávený pred obrazovkou, ako i povolenia pre aplikácie. Nájdete tu tiež funkciu umožňujúcu meniť nastavenia len pre daný deň bez toho, aby sa čokoľvek menilo v ostatných obmedzeniach.

Práve s týmto menu sa treba pohrať a vyladiť ho. Hore sa nachádza informácia so zostávajúcim časom, ako dlho ešte môže využívať smartfón. Vedľa je ikonka Obdobie pokoja – číselný údaj odkedy sa začína pokoj a koľko hodín a minút do večierky zostáva. Pod ním sa nachádzajú kategórie Limity aplikácií (nastavenie časových limitov aplikácií a ich blokovanie), Obmedzenia obsahu (správa výsledkov vyhľadávania, blokovanie webstránok), Nastavenie účtu (ovládanie prihlásenia, ochrana súkromia a ďalšie nastavenia) a Zariadenia (výdrž batérie, prezvonenie zariadenia a ďalšie nastavenia).

Karta Poloha vám ukáže, kde sa nachádza vaše dieťa (kliknutím na tlačidlo s jeho menom). Systém vám môže posielať notifikácie z určených lokalít, napríklad keď odchádzajú zo školy, z krúžkov, či od kamarátov. Nové lokality pridáte jednoducho kliknutím na tlačidlo Miesta rodiny. Vtedy sa vám zobrazí ponuka Nové miesto, Pridať školu a Pridať domov.

Nechýba rýchla voľba na okamžité uzamknutie prístupu k smartfónu a možnosť prehrať zvuk v sledovanom zariadení. K týmto tlačidlám sa dostanete, keď kliknete na názov zariadenia, ktoré má vaše dieťa (ukazuje čas a percento koľko sa minulo z denného limitu).

Z Family Link mám dobrý pocit a myslím si, že predstavuje ideálne riešenie pre starostlivých rodičov. Máte prehľad, čo robí vaše dieťa, kde sa nachádza, aké aplikácie si inštaluje, viete mu určiť digitálnu večierku a celkový čas, ktorý môže pred displejom stráviť. Jediným obmedzením je, že ho využijete na na smartfónoch s OS Android.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.