- #Aplikácie a hry
- 5 min.
- 2.3.2024
Ako si vylepšíte váš prehliadač? Pridajte do Chrome, Edge a Safari AI
Webový prehliadač je nevyhnutný nástroj každého počítača, ale i mobilných zariadení. Možno si to ani neuvedomujete, ale cez toto rozhranie pristupujte k množstvu služieb.
Cez prehliadač nakupujete, robíte si poznámky, kontrolujete e-mail, pozeráte videá a, samozrejme, vyhľadávate. Je však pravdepodobné, že ho nevyužívate naplno.
Všetko sa dá zlepšiť, aj prehliadač. Vylepšenia umelej inteligencie vám pomôžu zabrániť preťaženiu kariet a pomôcť s návrhmi správ. Správne rozšírenia automaticky vyplnia vaše prihlasovacie údaje a pomôžu vám rýchlejšie vybaviť množstvo úkonov. Pomôžu znížiť nároky na spotrebu energie, no dokážu zabrániť, aby vaše osobné vyhľadávanie na webe uvideli inzertné spoločnosti, či obchodníci.
Pripravili sme pre vás niekoľko tipov pre tri najobľúbenejšie prehliadače.
Chrome
Google Chrome je najobľúbenejší počítačový prehliadač, používa ho viac ako polovica používateľov. Má aj nedostatky, napríklad vysoké nároky na spotrebu, či operačnú pamäť. Google ponúka niekoľko nových funkcií na zlepšenie výkonu, napríklad Šetrič pamäte, ktorý deaktivuje nepoužívané karty.
Jednou z nových funkcií Chrome, je inteligentný organizátor kariet poháňaný AI. Kliknite pravým tlačidlom myši na kartu (na Macoch môžete kliknúť so stlačeným klávesom Control, alebo kliknúť dvoma prstami) a potom vyberte položku Usporiadať podobné karty. Funkcia zoskupí otvorené webstránky podľa témy a navrhne názov skupiny. Môžete si napríklad nechať pohromade množstvo stránok s tipmi na dovolenku. Ak to chcete vyskúšať, nainštalujte si najnovšiu verziu prehliadača Chrome Beta a povoľte experimentálnu AI v Nastaveniach.
Google má onedlho spustiť v Chrome nástroj na generovanie textu, ktorý bude poháňať AI. Keď sa prihlásite do svojho (nie pracovného účtu Google), budete môcť kliknutím pravým tlačidlom myši na ľubovoľné textové pole a vybrať možnosť Pomôžte mi písať.
Edge
Microsoft si napravil renomé, ktoré mu pokazil Internet Explorer. Aktuálne ide o najefektívnejší prehliadač na zariadeniach so systémom Windows, keďže využíva menej operačnej pamäte a batérie ako konkurencia. Edge používa rovnakú základnú technológiu ako Chrome, nazývanú Chromium, takže funguje s rozšíreniami prehliadača Chrome a podporuje také funkcie, ako je off-line úprava súborov Google. Funguje však aj dobre aj na Macoch a mobilných zariadeniach.
Okrem toho, že je výkonnou alternatívou k iným prehkoadačom, Edge teraz prichádza so vstavaným četbotom založeným na OpenAI, spoločnosti stojacej za ChatGPT.
Safari
Safari funguje na Macoch efektívnejšie ako ostatní konkurenti. Dokáže synchronizovať otvorené karty, záložky, či váš zoznam na čítanie medzi zariadeniami Apple. Safari má automatické nástroje na ochranu osobných údajov na obmedzenie sledovania cookie medzi stránkami a skrytie vašej IP adresy. Nepodporuje však toľko rozšírení prehliadača ako Chrome.
Najnovšia verzia Safari (vyžaduje MacOS Sonoma, alebo iOS 17) umožňuje vytvárať viaceré profily, čiže si môžete uchovávať oddelenú históriu prehliadania pre osobné, pracovné či školské úlohy. Šikovnou možnosťou je nastavenie filtra Focus (Môj čas), čo je vlastne vylepšená verzia funkcie Nerušiť. Tú môžete automaticky prepnúť na konkrétny profil Safari.
Apple a jeho starostlivosť o bezpečnosť sa prejavuje aj v Safari. Môžete si biometricky uzamknúť otvorené webstránky, takže nikto cudzí nebude môcť nahliadnuť do vášho otvoreného počítača, ak sa od neho vzdialite. Keď sa vrátite odomknete si tieto stránky pomocou Face ID, Touch ID, Apple Watch, resp. prístupovým kódom.
Ďalší tip: Váš prehliadač môžete doplniť o rôzne funkcie pomocou zásuvných modulov. Rozšírenia sú zvyčajne bezpečné, ale treba myslieť na to, že niektoré môžu vytvárať bezpečnostné diery, alebo zbytočne zachytávať priveľa informácií. Používajte preto len odporúčané rozšírenia, ktoré sú stiahnuté z dôveryhodných zdrojov.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.