Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako si kúpiť NFT alebo je to jednoduchšie ako kúpa obrazu v obchode?

Ako si kúpiť NFT alebo je to jednoduchšie ako kúpa obrazu v obchode?
Zdroj | The Focal Project - NFT 2
Michal Sobek
Ako si kúpiť NFT alebo je to jednoduchšie ako kúpa obrazu v obchode?
Zdroj | The Focal Project - NFT 2
Zdroj | The Focal Project - NFT 2

NFT je stále fenoménom moderného umenia, veď kto by nechcel vlastniť digitálne dielo. Pozrieme sa však na to, ako aj vy si môžete kúpiť nejaké NFT a čo k tomu budete potrebovať.

V minulom článku sme sa pozreli na to, čo je to NFT a ako táto technológia funguje. Len pre pripomenutie, NFT je jednotka dát, ktorá sa nachádza na digitálnej databáze blockchain. Každá jednotka NFT reprezentuje unikátnu digitálnu položku. Táto položka môže predstavovať digitálny zvuk, video či iný súbor. Keďže je NFT jednotka unikátna, vlastníci súboru môžu dokázať, že je skutočne ich.

Zdroj | BAYC
Obsah pokračuje pod reklamou

Kúpa NFT nie je nejako náročná, vyžaduje si len pár drobností. Na začiatok budete potrebovať kryptopeňaženku kompatibilnú s kryptomenou Ethereum (ETH) a aj nejakú samotnú kryptomenu. Získanie Etherea je možno na nejakej burze, medzi najznámejšie patrí Coinbase.

Následne si ho Ethereum pošlite do svojej peňaženky v hlavnej aplikácii Coinbase alebo Coinbase Wallet, ktoré sú dostupné na operačné systémy Android a iOS. Postupujte podľa jednoduchých pokynov a nastavte si peňaženku – čo je miesto, kde si môžete ponechať časť svojich kryptomien, miesto, kde ich môžete odosielať alebo prijímať.

Aplikácia Coinbase

Existuje veľa trhov NFT, od Rarible po OpenSea. V tomto návode sa zameriame na Coinbase NFT, pričom funguje podobne ako decentralizovaný eBay. Ak chcete pripojiť svoju peňaženku k Coinbase NFT, prejdite na stránku nft.coinbase.com a potom kliknite na možnosť Prihlásiť sa. Nasledujte pokyny pre pripojenie peňaženky.

Čo sa týka cien, tak tie sú od v podstate zadarmo až po, v prepočte, stovky tisíc dolárov. Niektoré položky sa predávajú prostredníctvom aukcie, zatiaľ čo iné sa dajú okamžite zakúpiť stlačením jediného tlačidla.

Aj keď je dané NFT zadarmo alebo lacné, stále budete musieť zaplatiť poplatky, aby sa transakcia uskutočnila. Všetky digitálne zberateľské predmety na Coinbase NFT používajú Ethereum blockchain a sieť si účtuje poplatok za transakcie, ako je predaj NFT. Ceny poplatku rastú a klesajú v závislosti od vyťaženosti siete.

Zdroj | Binance

Vyberte si NFT, ktorý sa vám páči a uistite sa, že máte dostatok Etherea na pokrytie poplatkov. Akonáhle si ho kúpite, môžete k nemu pristupovať prostredníctvom svojej kryptopeňaženky, kým sa ho nerozhodnete predať.

Medzi najznámejšie a najpredávanejšie NFT na svete patria opice z kolekcie Ape Yach Club, Otherdeed for Otherside, Moonbirds, BEANZ Official a Azuki. S NFT experimentovali aj tunajšie celebrity, ako napríklad raper Majk Spirit alebo najznámejší slovenský MMA zápasník Attila Végh.

Zdroj