WEXO a Majk Spirit predstavili spoločné NFT, zisk z predaja pôjde na charitu

ZDROJ | WEXO/Majk Spirit

Digitálne umenie dostalo vďaka technológii NFT úplne nový rozmer a bolo iba otázkou času, kedy do týchto vôd naplno skočia aj slovenskí umelci. Pionierom v tomto smere je slovenský raper Majk Spirit, ktorý uvedie do predaja svoje vlastné charitatívne NFT prostredníctvom kryptomenovej platformy WEXO.

Čo je to NFT?

NFT alebo non-fungible (nezameniteľný) token je jednotka dát, ktorá sa nachádza na digitálnej databáze blockchain. Každá jednotka NFT reprezentuje unikátnu digitálnu položku. Táto položka môže predstavovať digitálny zvuk, video či iný súbor. Keďže je NFT jednotka unikátna, vlastníci súboru môžu dokázať, že je skutočne ich.

V priebehu leta sme na našom portáli zosumarizovali 7 NFT, ktoré sa predali za šialene vysoké sumy – státisíce, až milióny dolárov. Kým v prípade predaja týchto NFT šlo primárne o biznis, prvé NFT Majka Spirita a kryptomenovej platformy WEXO má za cieľ vyzbierať peniaze na charitu.

Prvá séria NFT Majka Spirita predstavuje grafické znázornenie rapera. K dispozícii bude celkovo 5-tisíc kusov, z ktorých prvé tri (diamantové, zlaté a strieborné), budú predávané formou aukcie. Zvyšné kusy si bude možné zakúpiť bežnou formou za cenu 50 €, platobnou kartou či dokonca Bitcoinom.

Predaj prvého NFT Majka Spirita bude spustené už túto nedeľu 10. októbra 2021 na adrese nft.wexopay.com. Aukcia diamantovej verzie NFT je naplánovaná na 20.00 hod. v tento deň. Aukcia zlatého NFT bude spustená v rovnaký čas 17. októbra 2021 a aukcia strieborného NFT 21. októbra 2021.

Celý výťažok prvej série poputuje na podporu Asociácie pomoci postihnutým APPA v Piešťanoch. Odborné pracovisko, ktoré sa stará o telesne postihnutých ľudí, bude môcť vyzbierané peniaze poskytnúť rodinám, ktoré ich budú môcť využiť na financovanie rehabilitácií, bezbariérové úpravy bytov a domov, kúpu špeciálne upravených áut a na financovanie operácií, ktoré poisťovne nepreplácajú.

Všetky prostriedky, po odrátaní nutných poplatkov, odovzdáme Asociácii pomoci postihnutým, sú určené pre ich pacientov a rodiny. Ich ľudské príbehy sú veľmi silné a našou snahou je pomôcť im a predstaviť ľuďom nový spôsob, ako vieme pomáhať,“ hovorí Peter Maris, CSO WEXO.

Na prvej sérii NFT Majka Spirita, ktorá nesie názov „New Era“, pracoval podľa spoločnosti tím grafikov a vývojárov niekoľko mesiacov. Spoločnosť sa toto NFT rozhodla postaviť na blockchaine Cardano, ktoré má oproti bežne využívanému blockchainu Ethereum výhodu v nižších poplatkoch za transakcie.

Pozrite siSalvádor pripravuje inovatívny spôsob ťažby Bitcoinu

Nový majiteľ NFT Majka Spirita bude mať svoje dielo v galérii svojho účtu na platforme WEXO. Jeho vlastníctvo sa tak stáva preukázateľné na záznamoch z blockchainu Cardano. Na cardanoscan.io alebo na explorer.cardano.org, kde sa zapisuje každá transakcia,“ vysvetlil Juraj Farkaš, obchodný riaditeľ platformy WEXO. Ku webovej galérii má neskôr pribudnúť aj mobilná aplikácia WEXO.

Týmto spôsobom zakúpené NFT nebude spočiatku možné obchodovať na bežných NFT burzách. Spoločnosť však sľubuje neskoršie spustenie novej platformy, kde sa bude dať so zakúpenými NFT ďalej pracovať. V hre je aj prepojenie s ďalšími NFT platformami pomocou blockchainových mostov.

Komentáre k článku