Slovenské e-občianske preukazy, to je zrejme večný hit a veľmi dobre ukazuje na žalostný stav digitalizácie štátneho sektoru. Najnovšou starosťou sú platné občianske, ktoré už dostatočne funkčné nie sú. Ak ste vlastníkom OP vydanom pred 20. júnom 2021 a napríklad podnikáte, len ťažko podáte daňové priznanie.
Riešení je viacero. Napríklad požiadať si o nový e-občiansky. Vystojíte si frontu na úrade a do mesiaca ho máte. Ako sme pochodili my, nájdete v našom článku. Dočasný certifikát predstavuje kompromis, vďaka ktorému môžete odoslať daňové priznanie.
Do konca januára sa na portáli finančnej správy musia podať daňové priznania z motorových vozidiel. Do konca marca musíte odoslať daňové priznanie k dani z príjmov. Staré občianske však už nepodporujú kvalifikovaný elektronický podpis pretože so starým rokom im skončila platnosť certifikátov.
Je tu však možnosť nahrať si certifikáty na starý e-občiansky. Ministerstvo spísalo krátky, 61-stranový manuál, ako si to ľahko a pohodlne urobíte. V kapitole 4 (na strane 39) nájdete presný postup, ako si tento dočasný certifikát nahráte do svojho e-občianskeho. Musíte sa pripraviť, že nahrávanie bude trvať nejakú dobu. Priemerný čas generovania jedného RSA 3072 bitového kľúčového páru je zhruba 100 sekúnd, čiže viac ako jeden a pol minúty. Pre každý vydávaný certifikát sa generuje jeden kľúčový pár. Kľúčový pár tvorí súkromná časť, ktorá ostáva v čipe a verejná časť, tá je súčasťou vydaného certifikátu. Samozrejme, aby celý proces získavania, generovania a nahrávania kódov a certifikátov prebehol, musíte poznať svoj BOK (bezpečnostný osobný kód).
Takto získaný certifikát slúži na preklenutie obdobia, pokým nebudete mať nový občiansky s biometrickými údajmi a platí do konca júna. Okrem daňového priznania môžete takto podať aj colné vyhlásenie cez portál e-Commerce.
Ak vás zaujíma, čo ešte môžete riešiť so starým občianskym, všetky potrebné informácie nájdete na portáli verejnej správy. Pamätajte na to, že v mnohých prípadoch nepochodíte. Sklamaní sú napríklad majitelia starých e-občianskych, keď chcú využiť služby katastra nehnuteľností, alebo ministerstva vnútra. Rovnako to je pri evidencii motorových vozidiel, matrike, či centrálnej ohlasovni.
Ďalšou z možností je využitie aplikácie Slovensko v mobile (Android, iOS). Na aplikáciu sme sa bližšie pozreli v júni minulý rok. Pomocou nej sa viete prihlásiť na rôzne štátne portály, vrátane finančnej správy. Výhodou je, že sa môžete prihlásiť do vašej osobnej zóny z akéhokoľvek počítača bez nutnosti mať pri sebe čítačku a e-občiansky a predvyplniť si akýkoľvek formulár. Podpísanie dokumentov je naďalej možné výhradne použitím kvalifikovaného elektronického podpisu – teda novým e-občianským preukazom, alebo starým, s nahratými dočasnými certifikátmi.
Kto využíva e-služby štátnej správy, musí skôr či neskôr požiadať o vydanie nového preukazu. Ten sa už vydáva aj s najnovšími biometrickými údajmi, ktorý obsahuje popri podobizni tváre aj odtlačok prsta.
Kto nechce zbytočne dlho čakať v rade, môže využiť Rezervačný systém. Slúži na dohodnutie si termínu na vybraných agendách oddeleniach dokladov, dopravného inšpektorátu a katastra. Jedna rezervácia slúži na podanie jednej žiadosti o vydanie nového dokladu (občiansky preukaz, cestovný pas, vodičský preukaz) pre jednu osobu, ktorej meno musí byť zhodné s dokladom totožnosti.