Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Slovensko v mobile - konečne užitočná appka pre občanov?

Slovensko v mobile - konečne užitočná appka pre občanov?
Richard Pliešovský
Slovensko v mobile - konečne užitočná appka pre občanov?

Už minulú stredu mala byť dostupná aplikácia Slovensko v mobile. V rámci dobrých tradícií nová služba meškala, i keď našťastie len niekoľko dní. Dnes sa už môžete aj vy prihlásiť aj cez aplikáciu. Ako to funguje?

Aplikácia je k dispozícii pre obe mobilné platformy (Android/iOS). Po jej stiahnutí vyberte Aktivovať aplikáciu. Zvoľte spôsob aktivácie, službu si môžete Aktivovať pomocou eID, alebo Aktivovať mobilom. V prvom prípade si to realizujete na počítači pomocou občianky s čipom a čítačkou kariet. Na aktiváciu cez mobil potrebujete občiansky preukaz a cestovný pas, resp. vodičský preukaz.

Aktivácia cez počítač je jednoduchá. Prihlásite sa na portál slovensko.sk a kliknete na Aktivovať novú aplikáciu. Zobrazí sa vám QR kód, ktorý musíte zadať do 90 sekúnd. Ten odskenujete. V appke sa vám ukáže párovací kód, ktorý prepíšete do textového poľa na webstránke.

Pozrite si

Aplikácia v slovensko.sk je zraniteľná. Máte ju aktualizovanú?

Ako funguje aktivácia cez mobil? Pripravil som si občianku a vodičák. Potvrdil možnosť Aktivovať mobilom, súhlasil s podmienkami používania. Systém ma vyzval na zadanie telefónneho čísla. Po zadaní čísla mi naň prišiel kód, ktorý som napísal do textového poľa. Nasledovala žiadosť o udelenie súhlasu na prístup ku kamere. Odoftil som prednú i zadnú časť OP, potvrdil údaje získané z občianskeho a klikol na Pokračovať. Zadal som číslo vodičáku a následne si ma systém odfotil. Očami som musel niekoľkokrát sledovať zelenú bodku v rohoch. A to je všetko. Napokon som vytvoril 4-miestny PIN. Celé to trvalo zhruba 1 minútu.

Cez mobil sa dokážete dostať na niektoré špecializované štátne webstránky (údajne je ich 400), môžete si napríklad vygenerovať výpis z obchodného registra, či požiadať o vydanie nových cestovných dokladov. Aplikácia podporuje PUSH notifikácie, ktoré vás upozornia napríklad na nedoplatky v Sociálnej poisťovni.

Zatiaľ je však „mobilná“ ponuka veľmi obmedzená. Appka pomôže najmä pri prihlasovaní sa na nie príliš obľúbené rozhranie slovensko.sk. Teraz nepotrebujete čítačku s občianskym, stačí (na počítači) kliknúť na voľbu Prihlásiť pomocou aplikácie Slovensko v mobile. QR kód si odskenujete smartfónom a získate prístup ku kompletnému portálu nášho e-govermentu.

Pripomíname, že aktivácia mobilnej aplikácie Slovensko v mobile je naviazaná na elektronický
občiansky preukaz. Zoznam podporovaných zariadení nájdete na stránke svm.slovensko.sk.