Pokiaľ nie ste členom ostrahy v SBS, alebo takýto dozor nemáte zabezpečený dodávateľským spôsobom (čo v domácnosti zrejme nebude), živý pohľad z bezpečnostných kamier vám nebude stačiť. Nikto nemá dosť času na to, aby nonstop sledoval zábery monitoringu kamier, v snahe odhaliť akékoľvek neštandardné dianie.
Nezaobídete sa preto bez záznamového zariadenia, kde sa videozáznam ukladá. Dnešné videorekordéry sú už bez výnimky digitálne a využívajú záznam na lokálny, prípadne vzdialený harddisk. V niektorých prípadoch dokáže zaznamenávať video priamo samotná kamera, pričom používa veľkokapacitnú pamäťovú kartu.
Potrebujete vôbec videorekordér?
Na prvý pohľad lákavá možnosť – fungovať bez samostatného rekordéra – nemusí byť vždy ideálnym riešením. Z hľadiska dostupnosti videa, bezpečnosti, prípadnej aj spoľahlivosti. Pri kamerách so záznamom videa na pamäťovú kartu treba brať do úvahy nielen pamäťovú kapacitu (kamery s vysokým rozlíšením generujú vysoký dátový tok), ale aj životnosť a spoľahlivosť karty.
Kamerový systém generuje dátový tok neustále, preto je záznamové médium z hľadiska zápisu namáhané podstatne viac, než pri bežných aplikáciách v počítačoch. Takéto nasadenie sa menej odolným pamäťovým kartám nebude páčiť, ale nielen im. Platí to aj pre harddisky použité v rekordéroch. Tu je vhodné takisto siahnuť po diskoch určených na záťaž typu 24 hodín / 7 dní v týždni nonstop.
Záznam na pamäťovú kartu často ponúkajú rôzne pomerne lacné „all-in-one“ riešenia v podobe interiérovej otočnej (PTZ) IP kamery. Tú stačí položiť na skriňu a pripojiť ethernetovým káblom, alebo cez Wi-Fi do domáceho smerovača. Živé video, aj archív si potom môžete elegantne pozerať na aplikácii v mobile, alebo v počítači.
Takéto atraktívne riešenie je výborná vec pre domácu zábavu, aj na dohľad nad deťmi, alebo orientačný monitoring firemného priestoru cez pracovnú dobu. Z hľadiska bezpečnosti však patrí k menej vhodným.
Prípadný narušiteľ takúto kameru ľahko poškodí, odstaví, alebo odcudzí, čím jednou ranou „zabije dve muchy“ – pripraví vás o živý stream, aj o archív videozáznamu.
K tomu by síce došlo aj v prípade ataku na videorekordér, ale ten, na rozdiel od kamery, nemusí byť na očiach. Naopak, je výhodné ho umiestniť do zabezpečenej miestnosti, alebo ukryť pred vlamačmi. Aj pri poškodení kamery sa tak uchová videozáznam z incidentu, s ktorým sa dá ďalej pracovať.
Výhody a nevýhody cloudu
Existuje však aj riešenie, pri ktorom nemusíte vlastniť žiadne fyzické záznamové zariadenie. Dátový tok z IP kamier môžete prenášať do vzdialeného úložiska v cloude cez internetové pripojenie. Zlodej, alebo sabotér potom nemá žiadnu možnosť, aby vám poškodil, alebo odcudzil záznamové zariadenie. Nemáte starosť ani so zháňaním, nákupom, či údržbou tohto hardvéru. Ak sa opotrebuje harddisk, vymení ho poskytovateľ.
Nebude to však zadarmo. Ako sme už spomenuli, kamery s FullHD rozlíšením, alebo vyšším, generujú veľký dátový tok, a to aj pri najmodernejších kompresných metódach. Tento dátový tok je navyše potrebné vynásobiť počtom kamier.
Kamerový systém so štyrmi FullHD (2 Mpx) kamerami dokáže ukrojiť z uplinku internetového pripojenia bez problémov 10 Mbit/s, aj viac. Pri sedem, alebo štrnásťdňovom archíve potom provider musí zabezpečiť na svojom serveri adekvátnu diskovú kapacitu.
Pred rovnakou požiadavkou budete stáť aj sami, pokiaľ sa chystáte využívať vlastný rekordér DVR, alebo NVR. Návrh je síce väčšinou na pleciach inštalačnej firmy, respektíve dodávateľa systému, ale nie je na škodu trochu sa orientovať v problematike a nekupovať zbytočne veľký, ale ani malý harddisk.
Na výpočet diskovej kapacity podľa rozlíšenia kamier a dĺžky záznamu existujú aj rôzne kalkulačky, ktoré vám rozhodovanie uľahčia. Napríklad pre týždňový záznam štyroch FullHD kamier budete potrebovať pri nonstop nahrávaní 1,13TB, čiže HDD o kapacite 2 TB. Ak ale túžite po najmodernejších UltraHD kamerách (rozlíšenie 8 Mpx), na sedemdňový archív už bude potrebný 4 TB harddisk (požadovaná kapacita záznamu je 3,38 TB).
Pre spoľahlivé nahrávanie v cloude preto budete potrebovať stabilné a výkonné internetové pripojenie – dôležitý je hlavne smer od užívateľa do cloudu, čiže uplink. Kým náklady na pripojenie zaplatíte svojmu telekomunikačnému operátorovi, poskytovateľ cloudu svoje služby tiež neprevádzkuje zadarmo.
Nevýhodou cloudu bývajú okrem ceny (toľko, čo by stál rekordér aj s harddiskom , spravidla zaplatíte na poplatkoch „bez starostí“ za dva roky, ba aj skôr – pri vyššom počte kamier), aj určité obmedzenia. Dĺžka archivácie je napríklad limitovaná podstatne kratšou dobou, než je zákonná hranica 15 dní (nevzťahuje sa na domáce kamery).
MyJABLOTRON – kamery s alarmom v spoločnom „oblaku“
Pre ilustráciu môžeme uviesť príklad cloudových služieb pre bezpečnostné IP kamery od známeho dodávateľa zabezpečovacej techniky Jablotron. V tomto prípade ide síce o špecifickú aplikáciu, pretože je priamo naviazaná na súčinnosť so zabezpečovacím systémom JA-100 tohto výrobcu, ale synergia je tu výhodou.
Kedykoľvek môžete cez príslušnú aplikáciu sledovať živý videostream z kamier, ktorý Jablotron poskytuje „bezplatne“, rovnako ako uvedené videosekvencie. Ide o služby zahrnuté v poplatku za bezpečnostnú SIM kartu v komunikátore alarmu.
Pokiaľ však chcete záznam z kamier aj archivovať, „dobročinnosť“ končí. Musíte mať totiž vyhradenú príslušnú diskovú kapacitu, ktorá čosi stojí aj prevádzkovateľa. K dispozícii je trojdňový („víkendový“), alebo sedemdňový archív, ak odchádzate z domova na dlhšiu dobu.
Dĺžka videoarchívu sa nedá ani za poplatok predĺžiť a nepríjemnou vlastnosťou je aj to, že záznam z archívu nie je možné zálohovať na vlastnom médiu. K dispozícii máte len minútové sekvencie odosielané pri poplachu.
Málokoho potešia aj prevádzkové náklady. Jablotron síce v rámci uvádzania novej služby (predbežne do konca júna) poskytuje oba druhy archívu zadarmo, v ostrej prevádzke by mal však účtovať 6,95 € mesačne za 3-dňový a 9,95 € mesačne za 7-dňový archív. Ceny sú bez DPH a za každú kameru zvlášť. Systém sa dá ale nakonfigurovať na mieru a video archivovať napríklad len z jednej kamery a ostatné použiť len na livestream a video-notifikáciu alarmu.
Dôležité sú všetky časti reťazca
Hardvérový videorekordér má teda oproti cloudu celý rad výhod, aj keď je spojený s vyššou počiatočnou investíciou a návrhom vhodného a bezpečného umiestnenia. Pri jeho výbere však dbajte aj na technické parametre, aby za pár rokov nebol hardvér morálne zastaraný.
Dnešné rekordéry pre kamerové systémy s modernými čipsetmi našťastie podporujú viacero technológií, takže v jedinom kamerovom systéme môžete súčasne použiť aj staršie a nové kamery spoločne, alebo kombinovať nové, napríklad HDCVI a IP kamery.
Napriek tomu sa výkonnosť rekordérov líši najmä v schopnosti nahrávať video s vysokým rozlíšením a podpore snímkovej rýchlosti. Lacné rekordéry sú napríklad schopné nahrávať plnou rýchlosťou (25 fps) len video z HD kamier (s rozlíšením 1 Mpx) a FullHD zvládnu len s polovičným snímkovaním a podobne.
Na rovnaké rozdiely narazíme, ak chceme budovať systém so 4 Mpx, alebo 8 Mpx (prípadne vyšším) rozlíšením. Na dokonalý výsledok potrebujeme správne dimenzovať okrem kamier aj celý reťazec video signálu. Platí to teda nielen pre samotný videorekordér, ale aj pre monitor a prenosovú cestu. Tu môžu kvalitu signálu degradovať napríklad príliš dlhé káble, nevhodné prevodníky, ale aj príliš pomalé internetové pripojenie.
Ak máte, povedzme, pripojenie do internetu ADSL2+ s deklarovanou rýchlosťou (DL/UL) 10 Mbit/s / 3 Mbit/s, na korektné prezeranie hlavného streamu zo 4 Mpx, alebo 8 Mpx kamier na diaľku zabudnite. Vo funkciách rekordéra sa síce dá nastaviť znížená kvalita rozlíšenia, ale otázkou je, načo potom investovať do drahšieho hardvéru?
Na druhej strane to môže byť investícia do budúcnosti. Konkurencia na trhu telekomunikačných služieb funguje, chvalabohu, lepšie ako kdekoľvek inde. Takže ak nežijete v „digitálnej priepasti“, je šanca, že rýchly internet čoskoro dorazí. Potom ho môžete vyťažovať aj uplinkom z UltraHD kamerového systému.