Reklama

Ako na kamerový systém? Kamery HDCVI / HDTVI

Zdroj | Dahua
Juraj Procházka
Zdroj | Dahua
Zdroj | Dahua

Aj keď ani IP kamery nie sú žiadnym nováčikom na trhu, väčšina podnikových inštalácií starších ako, povedzme, 10 rokov používa analógové kamery. Vďaka tomu, že značkové kamery a komponenty bývajú kvalitné, aj mnohoročné kamerové systémy často svojim majiteľom slúžia.

Hoci po fyzickej stránke môžu byť stále funkčné, z technologického hľadiska sú už morálne zastarané. Okrem mizerného rozlíšenia ponúkajú len veľmi obmedzené možnosti monitoringu.

Koaxiálne rozvody poslúžia naďalej

Slaboprúdové rozvody pre takéto systémy boli najčastejšie realizované pomocou koaxiálnych káblov, ktoré sú aj po rokoch funkčné. Ich výmena za UTP/FTP kabeláž by si pritom pri rozsiahlych podnikových inštaláciách vyžiadala vysoké náklady, často prevyšujúce cenu samotného hardvéru.

Zdroj | Dahua

Aj preto výrobcovia hľadali možnosti ako po „koaxe“ prenášať video s HD rozlíšením a ďalšie informácie, prípadne aj napájanie. Objavili sa nové štandardy – HDTVI ( (High Definition Transport Video Interface) z dielne americkej firmy Techpoint, HDCVI (High Definition Composite Video Interface) vyvinutý čínskou spoločnosťou Dahua, AHD (Analog High Definition) a ďalšie. Cieľom bolo HD a FullHD rozlíšenie za cenu analógových kamier.

Pozrite si

Ako na kamerový systém? Technológie vo vývoji

Dnes je cena takýchto kamier nižšia ako klasických analógových kamier, ktoré sa už prakticky nepredávajú. Okrem toho je o 50 a viac percent nižšia v porovnaní s adekvátnymi IP kamerami, zároveň je minulosťou aj FullHD limit ich rozlíšenia (1080p, 2Mpx). Dnes sú na trhu bežne dostupné 4 Mpx, alebo dokonca 8 Mpx (UltraHD) kamery s technológiou HDCVI, alebo HDTVI.

Zdroj | TSS

Po koaxiálnom kábli dokážu kamery HDCVI/HDTVI prenášať video na vzdialenosť cca 500m, ba aj viac. Čo je dôležité, okrem videa môže v tom istom kábli prebiehať aj obojsmerná dátová komunikácia medzi kamerou a DVR, teda informácie pre OSD menu, riadiace signály pre zoomovacie a otočné (PTZ) kamery a dvojcestné audio.

Podobne ako pri analógových kamerách je možné videosignál, aj dáta z HDCVI / HDTVI kamier prenášať aj po UTP/FTP kábli. Potrebný je k tomu len prevodník koax/krútený pár (na oboch koncoch vedenia), ktorý je opatrený BNC konektorom a svorkovnicou. Jeden pár stojí rádovo jednotky eur.

Zdroj | TSS

Takéto kamery je potom možné nasadiť aj na štruktúrovanú kabeláž, alebo použiť UTP/FTP kábel aj pri novej inštalácii, keďže je lacnejší, ako koaxiálny kábel. Oproti koaxu sa síce dosah o niečo skracuje – vzdialenosť prenosu je max. 720p: 400 m / 1080p: 250 m / 4Mpx: 200 m, ale pre množstvo inštalácii bez problémov stačí.

Zdroj | Hikvision

Navyše priamo v tom istom kábli je možné diaľkovo prenášať napájanie pre kameru, alebo jedným káblom prenášať súčasne viacero videosignálov (maximálne 4). Pri väčších vzdialenostiach a v priemyselnom prostredí to však prináša riziko rušenia. Toto rušenie sa väčšinou podarí eliminovať galvanickými oddeľovačmi signálu.

Trochu histórie

Spoločnosť Dahua, ktorá je momentálne čínskou dvojkou na poli CCTV (za spoločnosťou Hikvision) a svetovou trojkou, vyvinula kompozitné video rozhranie s vysokým rozlíšením (HDCVI), založené na megapixelových snímačoch CMOS s vlastným signálnym procesorom ISP.

Prvú verziu verziu HDCVI 1.0 vydala Dahua 15. novembra 2012 pre formát: 720p (1280×720) a 1080p (1920×1080) pixelov.

Pozrite si

Ako na kamerový systém? IP kamery sú v kurze

Štandardy HDTVI, HDCVI a AHD majú spoločného menovateľa – na rozdiel od modelov kamier 960H, ktoré využívajú obrazové snímače CCD, nové HD technológie sú postavené na snímačoch  CMOS s progresívnym skenovaním. Často sa používajú CMOS snímače od firmy Aptina, Sony, Omnivision, alebo Pixelplus.

Zdroj | Worldeyecam

Štandard HDCVI 1.0 je patentovanou proprietárnou technológiou firmy Dahua, ale kamery a DVR s týmto štandardom vyrábajú aj ďalší výrobcovia. Navyše 7. novembra 2014 prijala HDcctv Alliance HDCVI 2.0 za globálny štandard.

Aj HDTVI a AHD sú otvorené štandardy a najmä HDTVI podporuje celý rad výrobcov, na čele s Hikvision.

Pokiaľ máte zmätok v tom množstve štandardov, asi si kladiete aj otázku, na čo je dobré mať niekoľko technológií, ktoré robia v podstate to isté. Dôvodom je konkurenčný boj výrobcov. Našťastie vývoj medzičasom priniesol tzv. pentabridné videorekordéry, ktorým je jedno, aký typ kamery na jeho vstupy pripojíte, pretože dokáže dekódovať všetky štandardy, vrátane IP.

U moderných kamier sa typ štandardu (HDCVI/TVI, AHD, analóg) dá dokonca zmeniť priamo v nastaveniach kamery, aj keď je to často práca pre servisného technika.

Výhody a nevýhody

Medzi výhody analógových HD technológií pre kamerové systémy patrí vysokokvalitný obraz s nekomprimovaným videom. Video, ani riadiace signály netrpia sieťovým oneskorením, ktoré sa môže vyskytnúť pri IP kamerách.

Pozrite si

Intel predstavil nové 3D kamery RealSense D415 a D435

Ďalšou výhodou je dosah na veľké vzdialenosti po koaxiálnom kábli. Pri použití UTP/FTP káblov sa táto konkurenčná výhoda oproti IP technológii stráca. Prenos napájania po rovnakom kábli ako video (resp. dáta) umožňuje pri IP kamerách technológia PoE a na väčšie vzdialenosti (až 800 m) e-PoE. Obidve tieto technológie však vyžadujú aj príslušné switche, prípadne NVR s podporou PoE portov.

Obdobná vychytávka sa však objavila aj pre koaxiálne káble a HDCVI/HDTVI kamery. Technológia PoC (Power over Coax) umožňuje súčasný prenos videa, audia a riadiacich dát, spolu s napájaním kamery po rovnakom koaxiálnom kábli. Dosah sa uvádza až do 800 metrov.

Zdroj | PI Manufacturing

Výhodou pre montážne firmy aj pre koncových užívateľov je tiež fakt, že inštalácia aj správa systému HDCVI / HDTVI je oproti starším analógovým systémom v podstate nezmenená. Nie je teda potrebné robiť zásahy do inštalácie (meniť koaxiálne rozvody). Systémy však majú aj niektoré nové sofistikované funkcie, ako rozpoznávanie tvárí, alebo stráženie určitého segmentu obrazu, takže užívateľ bude musieť trochu študovať, pokiaľ by ich chcel využívať. Hlavným benefitom analógových HD technológií je však nižšia cena v porovnaní s IP hardvérom.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.